MENÜ

Tarihçe

AGÜB | AGREGA ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ


Batı ülkelerinde tüm üretim sektörlerinin yaptığı gibi, başta inşaat sektörü olmak üzere çeşitli kullanım amaçlarına yönelik Agrega üreticileri, sektörde standardizyonu ve kaliteyi yaygınlaştırarak, yerel yönetimler ve kamuyla yaşanan sorunların çözümünü kolaylaştırmak amacıyla bir çatı altında toplanarak “Agrega Üreticileri Birliği “ ni kurmuşlardır. Ülkemizde de özelikle madencilik sektörünün yaşadığı bürokratik sıkıntılara ve çevresel baskılara, Agrega üretimindeki hukuki statü sıkıntılarının eklenmesi sonucu karmaşa oluşmuştur. Coğrafi dağınıklık, verimsiz üretim kapasiteleri, gereksinim farklılıkları, işletmecilerin kendine ileriye dönük hedefler koyamaması ve Agrega üreticilerinin kurumsallaşma yoluna gitmemiş olması bu ihtiyacı ertelemiştir.
 

Bu nedenlerle Agrega Üreticileri Birliği, kuruluş işlemlerini 12 Aralık 2001 tarihinde tamamlamış ve yurt genelinde örgütlenmeyi hedefleyen bir meslek örgütü statüsünde, Mehmet Kozikoğlu, Mehmet Mesut Uzal, Cihangir Koca, Serdal Adalı, Cüneyt Ertuğrul, Bahri Zühal, Aziz Yağanoğlu, Necmi Çakıcı, Jean Pierre Le Boulicaut, Tayfun Öneş, Osman Üçüncü tarafından kurulmuştur.

 

Birliğimizin temel hedefi; deprem kuşağında yer alan yurdumuzda Agreganın önemini vurgulanarak standartlar ile sektörü ilgilendiren yasal düzenlemelerin yapılmasında öncülük etmek, sektörün içinde bulunduğu bürokratik karmaşıklığı giderecek girişimlerde bulunmak, sektör firmalarının üretimde karşılaştıkları teknik ve hukuki sorunların çözümüne katkıda bulunmak, çevreye saygılı ve kaliteli Agrega üretimine teşvik etmektir. Birlik, üyelerinin öncelikle yasal hükümlülüklerini yerine getirmiş, ruhsat ve izinleri alınmış, TSE Belgeli, çevre bilinci olan ve gerekli çalışmaları yapan kuruluşlar olmasını dikkate almaktadır. Bu tür kriterleri eksik olan kuruluşlara gereken teknik desteği ve eğitimi vermek ve böylece sektörde standardın yükselmesini sağlamak kuruluşumuzun en önemli amaçlarındandır.

 

Sektördeki olumsuzluklara, yaşanan ekonomik problemler neden olmaktadır. Madencilik sektörü özelikle günümüzdeki hukuki statü karmaşası ve bürokratik engeller nedeniyle, gelişmekten öte gerileme noktasına gelmiştir. Maden kanunundaki kısıtlama ve yasaklamalar ağır ve uzun süre alan, şüpheci, gerçeklerden uzak bürokratik işlemler ve romantik çevresel baskılar bu durumun başlıca nedenleridir. Tüm bu sorunların çözüme kavuşması için platform oluşturmak ve birlikte hareket etmek gerekliliği birliğimizin kuruluşunu sağlamıştır. Yasal zeminde, bize bürokrasi ile olan sorunlarımızı çözme yollarını aramak, sektörümüzün toplum ve çevre görüşleri çerçevesinde çözüm üretmek başlıca hedefimizdir. Ülkemizin yaşadığı ağır kriz sonrasında piyasada canlanma ile birlikte artmasını umutla beklediğimiz talepler ve mevzuatlardaki bazı değişikliklerle, yaşadığımız sorunların da bir ölçüde rahatlayacağını ümit etmekteyiz. Hem yasal hem de mali açıdan ileriye güvenle bakılabilecek bir ortamda sektörün kendi içinde bir düzene ve rehabilitasyona yönelmesi kaçınılmazdır.KULLANIM KOŞULLARI VE YASAL UYARI

YASAL UYARI
AGÜB Web Sitesi'ni ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. İşbu site üzerinde her tür kullanım ve tasarruf yetkisi AGÜB'a ait olup, siteye girmek ve kullanmakla sitenin kullanım ve sözleşme koşullarını kabul etmiş olursunuz.

AGÜB, sözleşme şartları da dahil olmak üzere, site ve site uzantılarında mevcut her türlü koşulu ve bilgiyi önceden herhangi bir ihtara gerek kalmadan değiştirme hakkını saklı tutar.

Site sayfalarını, şahsi herhangi bir bilgi vermeden ziyaret edebilir, hizmetlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Web sitesinde yer alan her türlü içerik, resim ve açıklama sadece duyuru ve bilgi verme amaçlı olarak sağlanmakta olup; bu bilgilerin hatasız olması için her türlü tedbir alınmış olmakla birlikte yeterlilikleri garanti edilmemekte herhangi bir zamanda tam, güncel, doğru ve eksiksiz olduğu konusunda taahhüt verilmemektedir. Bu nedenle web sitesinde yer alan içerikteki eksikliklerden ya da bu içeriklere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak doğrudan veya dolaylı her türlü maddi/manevi zararlar ve masraflardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zarar ve masraflardan AGÜB sorumlu tutulamaz.

Güncel ve geçerli bilgiler için AGÜB ile temasa geçebilirsiniz.


GİZLİLİK
Web sitesinde paylaşmış olduğunuz bilgileriniz (CV Gönderme, İş Başvurusu ve Diğer Paylaşılan Her şey.) sisteme kaydedilmekte ve AGÜB gizlilik politikasına uygun olarak muhafaza edilmektedir. AGÜB web sitesine giren ve sitede paylaşılan her bilgi, her ziyaretçi için geçerli olmakla birlikte, paylaştığı kişisel bilgilerin çeşitli araştırmalarda ve değerlendirmelerde kullanılabileceğini kabul etmiş sayılmaktadır.


FİKRİ MÜLKİYET
Aksi belirtilmediği takdirde işbu sitede yer alan bilgi, içerik, logo ve görseller ile yazılımların fikri mülkiyeti ve/veya telif hakları AGÜB'a aittir. AGÜB tüm bu haklarını saklı tuttuğundan, yazılı izni olmadıkça bunların kopyalanması, çoğaltılması, yayınlanması, değiştirilmesi, dağıtılması ve/veya satılması yasaktır.


SORUMLULUĞUN SINIRLANDIRILMASI
Sitemizde yer alan her türlü grafikler ve/veya tüm içerik AGÜB tarafından genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu nedenle bu internet sitesinde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak doğrudan veya dolaylı her türlü maddi/manevi zararlar ve masraflardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zarar ve masraflardan dolayı AGÜB sorumlu değildir.

Web sitesi üzerinden başka sitelere link verilmesi halinde AGÜB, link verilen sayfalardaki bilgilerin doğruluğunu taahhüt etmemekte; bu hizmetlerin kullanımı konusunda bir sorumluluk almamakta ve herhangi bir tavsiyede bulunmamaktadır.

Site ve içeriğindeki bilgilerin kullanımından doğabilecek ihlallerde, Türkçe olarak yazılmış olan Yasal Uyarı ve Gizlilik metni esas alınacak olup, böyle bir durumda AGÜB her türlü hukuki haklarını kullanacağını taahhüt eder.