MENÜ

HABERLER

Haberler

AGREGA DERGİSİ 23. SAYISI YAYINLANDI

3 ayda bir yayınlanan Agrega Dergimizin 23. sayısını sizlerle paylaşmanın heyecanını yaşıyoruz. Keyifli okumalar dileriz.

DEVAMINI OKU
Haberler

GENEL SEKRETERİMİZ SN. ÇAĞLAR TANIN YÜF SEMİNERİNE KATILIM GÖSTERDİ

13 Ekim 2021 tarihinde, üyesi olduğumuz Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu (YÜF) tarafından, TÜRKÇİMENTO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine yönelik düzenlenen "Yapılarda Kullanılan Beton ve Harçlar ile Bileşenleri Semineri"'ne, derneğimizi temsilen konuşmacı olarak Genel Sekreterimiz Sn. Çağlar TANIN katılım gösterdi.

DEVAMINI OKU
Haberler

YÜF SEKTÖR TOPLANTISI ÇEVRİMİÇİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonumuzun (YÜF) sektör toplantısını, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcımız Sn. Prof. Dr. Şeref KALAYCI'nın katılımlarıyla, 5 Ekim 2021 tarihinde videokonferans yoluyla gerçekleştirdik.

DEVAMINI OKU
Haberler

YÜF YÖNETİM KURULU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

5 Ekim 2021 tarihinde, AGÜB olarak üyesi olduğumuz Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonunun (YÜF) Yönetim Kurulu toplantısını videokonferans yoluyla gerçekleştirdik.

DEVAMINI OKU
Haberler

BAŞKANIMIZ ŞEVKET KORUÇ ASFALT TÜRKİYE YOUTUBE KANALININ KONUĞU OLDU

Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Şevket KORUÇ, Asfalt Türkiye isimli youtube kanalında yayınlanan, Beşir Kemal USTAOĞLU ile İnteraktif Sohbetler programına konuk oldu.

DEVAMINI OKU
Haberler

KURUM ZİYARETLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

3 Eylül 2021 Cuma günü, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sn. Prof. Dr. Şeref KALAYCI, MAPEG Genel Müdür Yardımcısı Sn. Murat Halil DURCEYLAN ve Orman Genel Müdür Yardımcısı Sn. Hayati ÖZGÜR, Yönetim Kurulu üyelerimiz tarafından ziyaret edildi. Gerçekleştirilen bu ziyaretlerde sektörümüzün sorunları ve çözüm önerileri konuşuldu.

DEVAMINI OKU
Haberler

AYDIN SEKTÖR TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

27 Ağustos 2021 Cuma günü Yönetim Kurulumuzun, bölgedeki üyelerimizin ve üreticilerin katılımlarıyla Aydın Sektör Toplantısı gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen bu toplantıda, agrega madenciliğinde Aydın ili özelinde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri konuşuldu.

DEVAMINI OKU
Haberler

TEŞEKKÜRLER

Ege bölgesinde meydana gelen yangınlarla mücadelede en ön safta yer alarak personel, araç ve ekipman desteği sağlayan üyelerimiz Çimbeton, Dere Madencilik ve Çağdaş Beton'a sektörümüz adına teşekkür ediyoruz.

DEVAMINI OKU
Haberler

MADEN MÜHENDİSLERİ ODASINDAN DERNEĞİMİZE ZİYARET

6 Ağustos 2021 tarihinde, TMMOB Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ayhan YÜKSEL ve odanın İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Mesut ERKAN derneğimizi ziyaret etti. Gerçekleşen bu ziyarette oda ile derneğimiz arasında yapılabilecek işbirlikleri hakkında görüşüldü.

DEVAMINI OKU
Haberler

AGREGA BÜLTENİ DERGİSİ 22. SAYISI YAYINLANDI

3 ayda bir yayınlanan Agrega Bülteni dergimizin 22. sayısını sizlerle paylaşmanın heyecanını yaşıyoruz. Keyifli okumalar dileriz.

DEVAMINI OKU
Haberler

ÇANAKKALE'DE BİR DİZİ ETKİNLİK GERÇEKLEŞTİRİLDİ

28 Temmuz 2021 tarihinde, madencilik sektöründe faaliyet gösteren ve maden platformunu oluşturan STK'ların başkanları tarafından Çanakkale Valisi Sn. İlhami AKTAŞ ziyaret edildi. Ziyaret sonrası Çanakkale Madenciler Derneği'nin yeni ofis açılışına katılım gösterildi. 29 Temmuz 2021 tarihinde ise yine başkanların katılımıyla kahvaltılı basın toplantısı düzenlendi.

DEVAMINI OKU
Haberler

TOBB TÜRKİYE MADENCİLİK VE TÜRKİYE ÇİMENTO VE ÇİMENTO ÜRÜNLERİ MECLİSLERİ ORTAK TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

27 Temmuz 2021 tarihinde, TOBB bünyesinde bulunan Türkiye Madencilik Meclisi ile Çimento ve Çimento Ürünleri Meclisi ortak toplantısı, TOBB Başkanı Sn. Rifat HİSARCIKLIOĞLU başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıya birliğimizi temsilen Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Şevket KORUÇ ile Genel Sekreterimiz Sn. Çağlar TANIN katılım gösterdi.

DEVAMINI OKU
Haberler

YÜF YÖNETİM KURULU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Üye olarak yer aldığımız Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu'nun (YÜF) Yönetim Kurulu toplantısı 6 Mayıs 2021 tarihinde zoom programı üzerinden gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen toplantıda YÜF Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Türk Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Fatih YÜCELİK seçildi. Toplantıya AGÜB'ü temsilen Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Şevket KORUÇ ile Genel Sekreterimiz Sn. Çağlar TANIN katılım gösterdi.

DEVAMINI OKU
Haberler

İBB İSTANBUL SANAYİ PLATFORMU 2. TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan İstanbul Sanayi Platformu'nun ikinci toplantısı 3 Mayıs 2021 tarihinde gerçekleştirildi. Toplantıya Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Şevket KORUÇ ile Genel Sekreterimiz Sn. Çağlar TANIN katılım gösterdi.

DEVAMINI OKU
Haberler

AGREGA BÜLTENİ DERGİSİ 21. SAYISI YAYINLANDI

3 ayda bir yayınlanan Agrega Bülteni dergimizin 21. sayısını sizlerle paylaşmanın heyecanını yaşıyoruz. Keyifli okumalar dileriz.

DEVAMINI OKU
Haberler

ULUSAL YETERLİLİK HAZIRLANDI

Derneğimiz tarafından hazırlanan ve İnşaat Sektör Komitesinin 28 Ocak 2021 tarihli toplantısında görüşülen “21UY0432-3 Agrega Kırma Eleme Tesisi (Konkasör) Operatörü (Seviye 3)” Ulusal Yeterliliği, MYK Yönetim Kurulunun 24/03/2021 tarihli ve 2021/38 sayılı kararı ile onaylanmıştır. Ulusal yeterliliğe https://portal.myk.gov.tr/index.php?option=com_yeterlilik... linkinden ulaşabilirsiniz.

DEVAMINI OKU
Haberler

MAPEG'TE TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

MAPEG Genel Müdür Yardımcısı Sn. Fatih DUMANLI ve Yönetim Kurulu üyelerimizin katılımları ile sektörümüzün sorunları ve çözüm önerileri hakkında, 14 Nisan 2021 tarihinde bir toplantı gerçekleştirildi.

DEVAMINI OKU
Haberler

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK WEB SEMİNERİ DÜZENLENDİ

5 Nisan 2021 tarihinde, Türk-Alman Üniversitesi İnşaat Mühendisliği öğrencilerine yönelik, Agrega Madenciliğinin Önemi, Agrega Sektörünün Türkiye ve Dünyadaki Durumu başlıklı web semineri gerçekleştirildi. Seminere konuşmacı olarak Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Şevket KORUÇ, Genel Sekreterimiz Sn. Çağlar TANIN ve Onursal Üyemiz Sn. Melih ÇELİKKOL katılım gösterdi.

DEVAMINI OKU
Haberler

OLAĞAN GENEL KURUL GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Olağan Genel Kurulumuzu üyelerimizin katılımı ile, İstanbul'da Mercure Hotel'de, 31 Mart 2021 tarihinde gerçekleştirdik. Yeni dönem için seçilen Yönetim&Denetim Kurulumuz'a başarılar diliyoruz. YÖNETİM KURULU ŞEVKET KORUÇ TEMEL YAZ TARKAN BÜYÜKBAŞARAN CÜNEYT ERTUĞRUL BARBAROS ONULAY KAĞAN EREN CEM SÜREK REMZİ KARAMAHMUT FERHAT SAYIN KADİR DALBAY İSKENDER ALBAYRAK SUAT BOZTAŞ DOĞUKAN DEMİR SERCAN AKDAĞ MEHMET DURAK DENETİM KURULU BİROL BOZKURT YAŞAR HÜSREFOĞLU ORHAN KAYA

DEVAMINI OKU
Haberler

TÜRKİYE İMSAD ÜYE DERNEKLER TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

4 Mart 2021 tarihinde, birliğimizin de üye olarak yer aldığı Türkiye İMSAD'ın üye dernekler toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya AGÜB'ü temsilen Genel Sekreterimiz Sn. Çağlar TANIN katılım gösterdi.

DEVAMINI OKU
Haberler

AGÜB'ÜN DE İÇİNDE BULUNDUĞU MADEN PLATFORMUNDA YER ALAN STK'LAR DEİK BAŞKANI İLE VİDEOKONFERANS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRDİ

2 Mart 2021 tarihinde Madencilik Platformunu oluşturan STK'ların başkanları DEİK Başkanı Sn. Nail OLPAK ile dijital ortamda bir araya geldi. Toplantıya AGÜB'ü temsilen Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Şevket KORUÇ katılım gösterdi.

DEVAMINI OKU
Haberler

YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ BLOOMBERG HT'DE CANLI YAYINLANAN MADEN DÜNYASI PROGRAMINA KONUK OLDU

Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Şevket KORUÇ, 9 Şubat 2021 tarihinde, Bloomberg HT'de canlı yayınlanan Maden Dünyası programına konuk oldu.

DEVAMINI OKU
Haberler

YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ NTV'DE CANLI YAYINLANAN FİNANS KAFE PROGRAMINA KONUK OLDU

Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Şevket KORUÇ, 5 Şubat 2021 tarihinde, NTV'de canlı yayınlanan Finans Kafe programına konuk oldu.

DEVAMINI OKU
Haberler

İBB İSTANBUL SANAYİ PLATFORMU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

3 Şubat 2021 tarihinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulmakta olan İstanbul Sanayi Platformunun, maden sektörü temsilcileri ile tanışma toplantısı çerçevesinde, videokonferans toplantısı düzenlendi. Toplantıya birliğimizi temsilen Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Şevket KORUÇ katılım gösterdi.

DEVAMINI OKU
Haberler

TOBB TÜRKİYE MADENCİLİK TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

2 Şubat 2021 tarihinde TOBB Türkiye Madencilik Meclisi toplantısı gerçekleştirildi. Madencilik sektörünün güncel sorunları hakkında videokonferans olarak gerçekleştirilen toplantıya AGÜB'ü temsilen Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Şevket KORUÇ katılım gösterdi.

DEVAMINI OKU
Haberler

AGREGA BÜLTENİ DERGİSİ 20. SAYISI YAYINLANDI

3 ayda bir yayınlanan Agrega Bülteni dergisi 20. sayısı ile siz değerli okuyucuları ile buluşuyor.

DEVAMINI OKU
Haberler

MYK İNŞAAT SEKTÖR KOMİTESİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİLDİ

28 Ocak 2021 tarihinde Mesleki Yeterlilik Kurumu İnşaat Sektör Komitesinde Agrega Kırma Eleme Tesisi Operatörü Ulusal Yeterliliği taslağı görüşüldü. Birliğimiz tarafından hazırlanarak komiteye sunulan taslak yeterlilik incelenmiş, tartışılmış ve gerekli düzeltmelerin yapılmasının ardından MYK Yönetim Kurulu’nun onayına sunulmasına karar verilmiştir.

DEVAMINI OKU
Haberler

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI TOPLANTISI

28 Ocak 2021 tarihinde, birliğimizin de dahil olduğu ve madencilik sektöründe faaliyet gösteren STK'ların bir arada bulunduğu Maden Platformu aracılığıyla, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Sn. Fatih METİN ve Orman Genel Müdürü Sn. Bekir KARACABEY'in katılımlarıyla madencilik sektörü istişare toplantısı düzenlendi. Sayın Bakan orman izin başvurularının en geç 3 ay içerisinde neticelendirileceğini müjdeledi. Ayrıca sorunlar ve çözüm önerilerinin konuşulması adına önümüzdeki hafta başlamak üzere bir seri toplantı yapılacağını ifade etti.

DEVAMINI OKU
Haberler

3. MADENCİLİK ŞURASI ÖN HAZIRLIK TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

2021 yılında düzenlenmesi planlanan 3. Madencilik Şurası için ön hazırlık toplantısı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sn. Fatih DÖNMEZ'in katılımlarıyla, Yurt Madenciliği Geliştirme Vakfı’nın öncülüğünde, 23 Aralık 2020 tarihinde videokonferans ile gerçekleştirildi. Birliğimizi temsilen toplantıya Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Şevket KORUÇ ile Genel Sekreterimiz Sn. Çağlar TANIN katılım gösterdiler.

DEVAMINI OKU
Haberler

MYK KAPSAMINDA HAZIRLAMAKTA OLDUĞUMUZ ULUSAL YETERLİLİĞİN PİLOT SINAVINI GERÇEKLEŞTİRDİK.

9 Aralık 2020 tarihinde, Mesleki Yeterlilik Kurumu kapsamında hazırlamakta olduğumuz, Agrega Kırma Eleme Tesisi (Konkasör) Operatörü Ulusal Yeterliliği için pilot sınavımızı gerçekleştirdik.

DEVAMINI OKU
Haberler

AGREGA BÜLTENİ DERGİSİNİN 19. SAYISI YAYINLANDI.

Agrega Üreticileri Birliğinin yayın organı olan Agrega Bülteni Dergisi 19. sayısıyla sizlerle buluşuyor.

DEVAMINI OKU
Haberler

BETON VE BETON BİLEŞENLERİ SEMİNERİ DÜZENLENDİ.

3 Kasım 2020 tarihinde, Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu (YÜF) üyeleri olarak Akdeniz Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü öğrencilerine Beton ve Beton Bileşenleri Semineri düzenledik. Etkinlik, Covid -19 önlemleri kapsamında webinar olarak gerçekleşti. Seminerde öğrencilere sektördeki en son teknolojiler, sektör analizleri, rakamsal veriler, üretim süreçleri, dünyadaki ve ülkemizdeki uygulamaları anlatıldı. Seminere AGÜB’ü temsilen konuşmacı olarak Genel Sekreterimiz Sn. Çağlar TANIN katılım gösterdi.

DEVAMINI OKU
Haberler

TOBB TÜRKİYE MADENCİLİK MECLİSİ TOPLANDI.

7 Ekim 2020 tarihinde TOBB Türkiye Madencilik Meclisi toplantısı videokonferans yöntemiyle gerçekleştirildi. Toplantıya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sn. Fatih DÖNMEZ, TOBB Başkanı Sn. M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU ile TOBB Türkiye Madencilik Meclisi üyesi STK başkanları ve firma yöneticileri katılım gösterdi. Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Şevket KORUÇ agrega sektörünün sorunlarını ve çözüm önerilerini Sn. Bakan’a iletti.

DEVAMINI OKU
Haberler

Agrega Bülteni Dergisi 18. Sayısı Yayınlandı

Agrega Üreticileri Birliğinin yayın organı olan Agrega Bülteni Dergisi 18. sayısıyla sizlerle buluşuyor.

DEVAMINI OKU
Haberler

TASLAK ULUSAL YETERLİLİK GÖRÜŞ SÜRECİ

T.C. Mesleki Yeterlilik Kurumu ile birliğimiz arasında, 19/10/2015 tarihli ve 29507 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Ulusal Meslek Standartlarının ve Ulusal Yeterliliklerin Hazırlanması Hakkında Yönetmeliğin 9/2 Maddesi kapsamında, 11.09.2019 tarihinde, Ulusal Yeterlilik Hazırlama İşbirliği Protokolü imzalanmıştır. Bu protokol kapsamında teknik komitemizin yaptığı çalışmalar neticesinde Agrega Kırma Eleme Tesisi (Konkasör) Operatörü taslak yeterliliği hazırlanmıştır. Protokol gereği hazırladığımız taslak yeterliliğin ilgili tarafların (ilgili kamu kurumları, işçi, işveren, meslek örgütleri, eğitim sağlayıcılar, sınav ve belgelendirme kuruluşları) görüşüne sunulması ve görüşlerinin değerlendirilmesi gerekmektedir. Söz konusu Ulusal Yeterlilik hakkında değerli görüş ve önerilerinizi, aşağıda yer alan “Görüş ve Değerlendirme Formu” nu doldurarak 30.09.2020 tarihine kadar destek@agub.org.tr adresine e-posta yoluyla iletebilirsiniz. AGÜB Teknik Komitesi olarak ilginiz ve katkılarınız için çok teşekkür ederiz.

DEVAMINI OKU
Haberler

Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Şevket KORUÇ, Madencilik Türkiye dergisine COVID-19 sürecinin sektörümüze olan etkileriyle ilgili değerlendirmede bulundu.

Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Şevket KORUÇ, Madencilik Türkiye dergisine COVID-19 sürecinin sektörümüze olan etkileriyle ilgili değerlendirmede bulundu.

DEVAMINI OKU
Haberler

Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu (YÜF) üyeleri olarak, Giresun Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencilerine web semineri düzenledik.

30 Mayıs 2020 tarihinde, Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu (YÜF) üyeleri olarak, Giresun Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencilerine web semineri düzenledik. Beton ve Beton Bileşenleri konulu seminere birliğimizi temsilen Genel Sekreterimiz Sn. Çağlar TANIN konuşmacı olarak katıldı.

DEVAMINI OKU
Haberler

Ramazan Bayramınızı Kutlar, Sevdiklerinizle Birlikte Sağlıklı Mutlu ve Nice Bayramlar Geçirmenizi Dileriz.

Haberler

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun

Haberler

TOBB Bünyesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sn. Fatih DÖNMEZ katılımlarıyla Telekonferans Toplantısı düzenlendi.

TOBB bünyesinde faaliyet gösteren enerji, madencilik, LPG, doğalgaz ve petrol sektör meclislerinin ortak düzenlenen telekonferans toplantısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sn. Fatih DÖNMEZ ve TOBB Başkanı Sn. M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU’nun katılımlarıyla 7 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleştirildi. Toplantıya birliğimizi temsilen Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Şevket KORUÇ katılım gösterdi.

DEVAMINI OKU
Haberler

Başkanımız Sayın Şevket KORUÇ Bloomberg TV’de Ali Çağatay’ın canlı yayın konuğu oldu.

Başkanımız Sayın Şevket KORUÇ 28 Nisan 2020 Salı günü Agrega Madenciliği ve Sorunlarını konuşmak üzere Bloomberg TV’de Ali Çağatay’ın canlı yayın konuğu oldu.

DEVAMINI OKU
Haberler

1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı Kutlu Olsun

Haberler

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun

Haberler

Agrega Bülteni Dergisi 17. Sayısı yayınlandı

Agrega Üreticileri Birliğinin yayın organı olan Agrega Bülteni Dergisi 17. sayısıyla sizlerle buluşuyor.

DEVAMINI OKU
Haberler

Biz Bize Yeteriz…

Haberler

YÜF Yönetim Kurulu Toplantısını Telekonferans İle Gerçekleştirdik.

7 Nisan 2020 tarihinde, üyesi olduğumuz Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu (YÜF) Yönetim Kurulu toplantısını telekonferans ile gerçekleştirdik. Üye dernekler kendi sektörleri ile ilgili, iş yerlerinde çalışanlar için alınan sağlık önlemleri, güncel ekonomik durum ve beklentilerini birbirleriyle paylaştılar.

DEVAMINI OKU
Haberler

Corona Virüs Tehdidi İle İlgili Alınacak Tedbirler Hakkında Bir Video Konferans Düzenlendi.

26 Mart 2020 tarihinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sn. Fatih DÖNMEZ, Bakan Yardımcımız Sn. Şeref KALAYCI ve MAPEG Genel Müdürümüz Sn. Cevat GENÇ ile madencilik platformunda bulunan STK başkanlarının katıldığı, corona virüs tehdidi ile ilgili alınacak tedbirler hakkında bir video konferans düzenlendi. Video konferansa birliğimizi temsilen Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Şevket KORUÇ katılım gösterdi.

DEVAMINI OKU
Haberler

Biyoçeşitliliğin Korunması

Bu çalışma 2011-2015 yılları arasında Maden Yapı ortaklarından Cem SÜREK in şirket sınırlarında şantiye ofisleri ve tesis alanları etrafındaki bir kısım gözlemlerine dayanan fotoğraflardan oluşmaktadır. Çevremizdeki konut alanlarının ve sanayinin yaygınlaşması sonucunda ironik bir biçimde taş ocağı sahalarının, biyoçeşitliliğinin korunmasında görece daha iyi bir ev sahibi olabileceğini ortaya koyuyor.

DEVAMINI OKU
Haberler

Türkiye İMSAD’ın Olağan Genel Kurulu Gerçekleştirildi

5 Mart 2020 tarihinde, üyesi olduğumuz Türkiye İMSAD’ın Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçilen Sn. Tayfun KÜÇÜKOĞLU’nu tebrik ediyor, yeni yönetime başarılı bir çalışma dönemi diliyoruz.

DEVAMINI OKU
Haberler

Ankara’da sektör toplantısı düzenledik.

28 Şubat 2020 tarihinde Ankara’da sektör toplantısı düzenledik. Ankara ilimizde faaliyet gösteren agrega üreticilerinin yoğun katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda sektörümüzün sorunları ve birliğimizin faaliyetleri konuşuldu.

DEVAMINI OKU
Haberler

AGÜB Yönetim Kurulu olarak Orman Genel Müdür Yardımcısı Sn. Hayati ÖZGÜR’ü ziyaret ettik.

27 Şubat 2020 tarihinde AGÜB Yönetim Kurulu olarak Orman Genel Müdür Yardımcısı Sn. Hayati ÖZGÜR’ü ziyaret ettik. Gerçekleştirilen bu ziyarette sektörümüzün yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini konuştuk.

DEVAMINI OKU
Haberler

Agrega Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu olarak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcımız Sn. Prof. Dr. Şeref KALAYCI ile bir toplantı gerçekleştirdik.

Agrega Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu olarak, 27 Şubat 2020 tarihinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcımız Sn. Prof. Dr. Şeref KALAYCI ile bir toplantı gerçekleştirdik. Toplantıda sektörümüzün sorunlarını ve çözüm önerilerini konuştuk.

DEVAMINI OKU
Haberler

Üyesi olduğumuz Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu (YÜF) Genel Kurulunu Ankara’da gerçekleştirdik.

Üyesi olduğumuz Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu (YÜF) Genel Kurulunu 27 Şubat 2020 tarihinde Ankara’da gerçekleştirdik. Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçilen Sn. Tamer SAKA’yı tebrik ediyor, yeni yönetime başarılı bir çalışma dönemi diliyoruz.

DEVAMINI OKU
Haberler

Maden Endüstrisi Teknoloji Günleri Başlıyor.

Destekçisi olduğumuz Maden-Tek 2020 – Maden Endüstrisi Teknoloji Günleri 21-22 Nisan 2020’de, Ankara’da gerçekleştirilecektir. Hepinizi bekliyoruz.

DEVAMINI OKU
Haberler

Ankara’da, MAPEG Genel Müdürü Sn. Cevat GENÇ başkanlığında bir toplantı gerçekleştirildi.

13 Şubat 2020 tarihinde, Ankara’da, MAPEG Genel Müdürü Sn. Cevat GENÇ başkanlığında bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda agrega sektörü olarak yeni maden kanunundan beklentilerimizi dile getirdik.

DEVAMINI OKU
Haberler

Agrega Bülteni Dergisi 16. Sayısı yayınlandı

Agrega Üreticileri Birliğinin yayın organı olan Agrega Bülteni Dergisi 16. sayısıyla sizlerle buluşuyor.

DEVAMINI OKU
Haberler

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sn. Şeref KALAYCI ve MAPEG Genel Müdürü Sn. Cevat GENÇ ziyaret edildi

16 Ocak 2020 tarihinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sn. Şeref KALAYCI ve MAPEG Genel Müdürü Sn. Cevat GENÇ ziyaret edildi. Ziyarete AGÜB’ü temsilen Başkanımız Sn. Şevket KORUÇ ve Başkan Yardımcımız Sn. Kağan EREN katılım gösterdi.

DEVAMINI OKU
Haberler

Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi (No: 56) yayımlanmıştır.

17.01.2020 tarihli ve 31011 sayılı Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi (No: 56) yayımlanmıştır. Yayımlanan Kararname ile, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde değişiklik yapılarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bünyesinde Tabii Kaynaklar Dairesi Başkanlığı kurulmuştur. İlgili Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

DEVAMINI OKU
Haberler

Agrega Bülteni Dergisi 15. Sayısı yayınlandı

Agrega Üreticileri Birliğinin yayın organı olan Agrega Bülteni Dergisi 15. sayısıyla sizlerle buluşuyor.

DEVAMINI OKU
Haberler

Tarım ve Orman Bakanı Sn. Bekir Pakdemirli ile madencilik sektörünün sorunları ve çözüm önerileri görüşüldü.

15 Ocak 2020 tarihinde, Tarım ve Orman Bakanı Sn. Bekir Pakdemirli, Bakan Yardımcısı Sn. Mustafa Aksu ve Orman Genel Müdürü Sn. Bekir Karacabey ile madencilik sektöründeki STK başkanlarının katıldığı bir toplantı düzenlendi. Toplantıda madencilik sektörünün sorunları ve çözüm önerileri görüşüldü.

DEVAMINI OKU
Haberler

İYİ Parti Genel Başkanı Sn. Meral AKŞENER makamında ziyaret edildi.

6 Ocak 2020 tarihinde, Madencilik Sektörü STK Başkanları tarafından, İYİ Parti Genel Başkanı Sn. Meral AKŞENER makamında ziyaret edilerek, sektörümüzün sorunları ve yeni maden kanunu çalışmaları hakkında bilgi verildi.

DEVAMINI OKU
Haberler

İstanbul Vergi Dairesinde, madencilik sektöründe yaşanan sorunlar ile bunlara yönelik çözüm önerilerinin ele alındığı bir toplantı düzenlendi.

4 Ocak 2020 tarihinde, İstanbul Vergi Dairesinde, madencilik sektöründe yaşanan sorunlar ile bunlara yönelik çözüm önerilerinin ele alındığı bir toplantı düzenlendi. Toplantıya Hazine ve Maliye Bakan Yardımcıları Sn. Dr. Nureddin NEBATİ ile Sn. Osman DİNÇBAŞ ve Gelir İdaresi Başkanı Sn. Bekir BAYRAKDAR ile madencilik sektörü STK başkanları katıldı. Gelir İdaresi Başkanı tarafından, geçmişte ödenemeyen devlet hakkı borçlarının 36 aya kadar taksitlendirilmesi hususunda vergi dairelerinin yazılı olarak talimatlandırıldığı belirtildi. Orman arazi izin bedellerinin Genel Müdürlük bütçe hesabına ödenmesi nedeni ile bu konuda henüz taksitlendirme yapamadıkları ancak, bu konudaki taleplerin tekrar değerlendirileceği bildirildi. Ayrıca STK’lar tarafından ortak olarak hazırlanan rapor yetkililere iletildi.

DEVAMINI OKU
Haberler

Mutlu Yıllar

Yeni yılın size ve sevdiklerinize sağlık,başarı ve mutluluk getirmesini dileriz.

DEVAMINI OKU
Haberler

AGÜB artık Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği üyesi.

AGÜB artık Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği üyesi. 24 Aralık 2019 tarihinde Türkiye İMSAD’a üye dernekler toplantısı için Cemile Sultan Korusunda buluşuldu. Dernekler kendi faaliyetleri hakkında bilgi verirken, bunun yanında Türkiye İMSAD ile gerçekleştirilebilecek işbirlikleri üzerinde konuşuldu.

DEVAMINI OKU
Haberler

2-3 Aralık 2019 tarihlerinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, İstanbul Kongre Merkezi’nde, İstanbul Deprem Çalıştayı gerçekleştirildi

2-3 Aralık 2019 tarihlerinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, İstanbul Kongre Merkezi’nde, İstanbul Deprem Çalıştayı gerçekleştirildi. İlk gün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Ekrem İMAMOĞLU’nun açılış konuşmasıyla başlayan çalıştay, ardından yapılan sunumlar ile devam etti. İkinci gün ise bütün paydaşlar ile birlikte yuvarlak masa toplantılarına geçilerek deprem konusu enine boyuna tartışıldı. Çalıştayda onursal üyemiz Sn. Prof. Dr. Atiye TUĞRUL beton agregalarının kalitesinin önemini anlatan bir sunum gerçekleştirdi.

DEVAMINI OKU
Haberler

Öğretmenler günü kutlu olsun.

Gelecek gençlerin,gençler ise öğretmenlerin eseridir.Öğretmenler günü kutlu olsun.

DEVAMINI OKU
Haberler

Madencilik Şurası Çalıştayı,20 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirildi.

Madencilik Şurası Çalıştayı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sn. Prof. Dr. Şeref KALAYCI, MAPEG Genel Müdürü Sn. Cevat GENÇ, MTA Genel Müdürü Sn. Cengiz ERDEM’in katılımları ile Ankara’da, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nde, 20 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirildi. 2020 yılında düzenlenmesi planlanan Madencilik Şurası’na hazırlık çalışmaları kapsamında düzenlenen çalıştayda, komisyon başkanları oluşturdukları raporların sunumunu gerçekleştirdi.

DEVAMINI OKU
Haberler

İzmir’de, Ege Maden İhracatçıları Birliği ev sahipliğinde, 15 STK’nın katkısıyla Hayatımız Maden isimli 3. Maden Çalıştayı düzenlendi.

15-17 Kasım 2019 tarihleri arasında, İzmir’de, Ege Maden İhracatçıları Birliği ev sahipliğinde, 15 STK’nın katkısıyla Hayatımız Maden isimli 3. Maden Çalıştayı düzenlendi. Sürdürülebilir Madencilik temalı çalıştaya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sn. Şeref KALAYCI ve Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sn. Rıza Tuna TURAGAY katılım gösterdi. Birbirinden ilgi çekici sunumların yer aldığı çalıştayda Çevre ve İSG Komite Başkanımız Sn. Sevgi ÜÇKAN Sürdürülebilir Çimento ve Agrega Üretimi başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

DEVAMINI OKU
Haberler

MADENCİLİK SEKTÖRÜ TEMSİLCİLERİNDEN ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

“Madenler işletilirse değerlidir. Türkiye’de madenciliğin küçülmesi kimin çıkarına ve yararına olur? Bir süredir ülke gündemimizde yer alan ve odağının tek bir projeden, tüm madencilik faaliyetlerine karşı bir tepkiye kaymasını üzüntü ve endişe ile izlediğimiz bir süreçten geçmekteyiz. Doğa ile iç içe, doğanın belirlediği yerde ve koşullarda çalışmak zorunda olan ve bunu gönülden yapan insanlar olarak, olayların kamuoyuna yansıma şekline baktığımızda çevreye ilişkin kaygıları, geleceği için endişeye kapılanları elbette anlıyoruz. Biz madenciler olarak “maden veya çevre” demiyoruz, biliyoruz ki “veya” dediğimizde veya ile bağladıklarımızın birinden vazgeçmek zorundayız. Oysa biz ne madenden ne de çevreden vazgeçebiliriz. Bu nedenle biz biliyoruz ve inanıyoruz ki insana ve çevreye duyarlı ve katkı sağlayarak dünya standartlarında madencilik yapabilen/yapan teknik kapasitemiz, insan kaynağımız, teknolojimiz, mühendislerimiz var… Türkiye’de Madencilik Faaliyetlerini Niçin ve Nasıl Yapmalıyız? Bugün madencilik sektörüne yatırım yapan yatırımcıların ve sektörde çalışan madencilerin hedef gösterilmeye devam edilmesi halinde; ülkemiz enerji ihtiyacının karşılanmasına; ülkemiz sanayisine ve şehirlerimizin altyapı/üstyapı ihtiyaçlarına kendi kaynaklarımızdan hammadde/mamul sağlayan maden işletmeleri, nasıl çalışacaktır, ülkemizin bu ihtiyaçları nereden ve nasıl karşılanacaktır, ya da madenler üretilmezse bu işten kimler kazançlı çıkacaktır? Öncelikle bu soruları sormalıyız kendimize. Madencilikte dışa bağımlılığımız giderek artmaktadır. Ülke olarak toplam ithalatımızın yaklaşık %75’i enerji, hammadde ve ara mal kalemlerinden oluşmaktadır. İhtiyaç duyduğumuz enerji kaynaklarını ve metalleri dışarıdan satın almak için her geçen yıl çok büyük bedel ödüyoruz. Ülkemiz ithal kömür, demir cevheri, altın, bakır, kurşun, çinko ve birçok maden ve metale her yıl yaklaşık 25 Milyar USD bedel ödüyor. Kendi maden potansiyelimizi değerlendirmede ciddi sorunlar yaşadıkça bu bedel her geçen gün daha da artacaktır. Bugün refah düzeyi yüksek ülkelerin geldiği nokta analiz edildiğinde bu ülkelerin enerji ve maden ihtiyaçlarını kendi kaynakları ile karşıladıkları görülmektedir. Ülkemizin gerek enerji gerekse diğer maden varlığını öncelikle bilmesi, sonrasında bunların önce insan ve çevre duyarlılığı ile sürdürülebilir kaynak kullanım ilkesi doğrultusunda, dışa bağımlı olmadan kamu yararı gözetilerek üretmesi ve kullanması kaçınılmazdır. Bu nedenle madencilik faaliyetlerinin durdurulmasını değil, bu işletmelerin insana ve çevreye duyarlı bir şekilde faaliyetlerini sürdürmesini toplum olarak istemeliyiz. Anayasa, Yasalar ve Madencilik Anayasamızın 168.maddesinde, madenlerin Devletin hüküm ve tasarrufu altında olduğu, bunların aranması ve işletilmesi hakkının Devlete ait olduğu, Devletin bu hakkını belirli bir süre için, gerçek ve tüzel kişilere devredebileceği, bu durumda kişilerin uyması gereken şartlar ile Devletin yapacağı gözetim ve denetimin Kanunla düzenleneceği belirtilmiştir. Anayasamızın 168. Maddesine göre yürürlüğe giren 3213 sayılı Maden Kanunu’nda da madenlerin aranması, işletilmesi ve üzerinde hak sahibi olunması ile ilgili tüm hususlar düzenlenmiştir. Ülkemizde bir maden ruhsat sahasında arama ve işletme faaliyetinde bulunabilmek için öncelikle yasalara uygun şartların sağlanması ile maden ruhsatı alınmakta, bu ruhsata dayalı olarak faaliyet gerçekleştirilmesi için ise yine Çevre, Orman mevzuatlarına ve diğer yasalara uygun şekilde Devletin ilgili kurumlarınca izinlerin verilmesi halinde madencilik tekniğine uygun olarak faaliyet gerçekleştirilebilmektedir. Kısaca madencilik faaliyetlerinin tüm aşamaları için ayrı ayrı ilgili kurumlardan izin alınmakta ve faaliyetler tüm bu kurumların gözetim ve denetimi altında yürütülmektedir. Ayrıca verilen tüm ruhsat ve izinlere karşı herkes yargıya başvurabilmektedir. Kamuoyunda tartışmaya açılan madencilik projelerinin birçoğunda yargıya başvurma hakkı kullanılmış, yargının verdiği karar doğrultusunda süreç işlemiş, kesinleşen yargı kararı doğrultusunda ya madencilik faaliyetine başlanmamış veya faaliyetler durdurulmuş ya da faaliyetlere başlanmış veya devam edilmiştir. Hukukun üstünlüğüne, hukuk devleti ilkesine inanan madenciler olarak bu süreçler sonunda faaliyete geçen işletmelerin faaliyetlerinin hukuk kuralları dışına çıkılarak engellenmeye çalışılmasını, protesto hakkını aşarak işletmelere fiziki müdahalelerde bulunulmasını anlamakta güçlük çekiyoruz. Madencilik kamu yararı çerçevesinde partiler üstü bir anlayışla ele alınmalıdır Madenciliğe yasak olmayan alanlarda, yasalara uygun olarak yürütülen faaliyetleri yasa dışı olma iddiaları ile engellersek bu ülkede hangi yatırımcı neye güvenerek yatırım yapabilir? Madenciliğin partiler üstü bir anlayışla ele alınıp yürütülmesi ve ülkeye katkısının arttırılması toplumun refahı için önemli ve gereklidir. Dünyada kendi yer altı kaynaklarını değerlendirmeyen bir ülke var mı? Madencilikle ilgili her türlü çevre sorunları bugünkü bilim ve tekniğin ulaştığı seviye sayesinde çözüme kavuşturulabilmektedir. İnsanı ve çevreyi önceleyen, sanayinin ihtiyacını dışa bağımlı olmaksızın kendi kaynakları ile sağlayan, istihdam yaratan, ihracat potansiyeli olan madencilik sektörü, tüm toplumca desteklenmesi ve sahip çıkılması gereken bir sektördür. Bu sektöre milli menfaatler gözetilerek ve partiler üstü bir anlayışla yaklaşılması beklenmektedir. Madensiz yaşam mümkün mü? İnsanoğlunun çağdaş yaşama doğru yolculuğu yüz yıllar öncesinde madenlerin bulunması ile başlamış, bugünse modern hayatın devamlılığının madenlerin varlığına bağlı olduğu bir boyuta gelmiştir. Madencilik, modern hayatın can damarı olmuştur. Bugün yaşadığımız ev, kullandığımız telefon, su içtiğimiz bardak, tabak, cam, televizyon, bilgisayar, otomobil, uçak, gemi aklımıza ne geliyorsa madenlerden yapılmaktadır. Madencilik sadece hayatı kolaylaştıran ürünlerin yapımında değil, insanın hayatta kalması için elzem olan tıp ve gıda üretimi gibi sektörlerde de doğrudan ya da dolaylı olarak vazgeçilmez bir rol oynamaktadır. Eğer bugün telefon, televizyon, buzdolabı, bilgisayar, elektrik, kalorifer sistemi, araba, tren, köprü, hastane, modern sağlık hizmetleri, bankacılık sistemleri, kolay ulaşılabilir gıda gibi hayat kalitesini artıran ve insanın yaşam süresini uzatan tüm gelişmiş olanaklardan vazgeçebileceksek madencilik olmadan yaşamak belki mümkün olabilir. Aksi halde konuşulması insanlığın adına ve faydasına olan en önemli konu, madenciliğin doğru yapılmasıdır. Doğru madencilik için kast edilense doğal kaynakların sürdürülebilir üretimi, çevresel etkilerin yönetimi ve güvenli üretimdir. Yer kabuğunu kazmadan madenleri bulundukları yerden çıkarmak mümkün mü? Günümüz dünyasında madensiz yaşam medeniyet döngüsü sebebiyle olanaksız hale gelmiştir. Daha refah dolu bir yaşam isteği, yer kabuğundan daha fazla maden çıkarılmasına yol açmaktadır çünkü günlük yaşamımızda kullandığımız tüm araç ve gereçler yer kabuğunun derinliklerinde bulunan madenlerden yapılmaktadır. Madenler, bulunduğu yerde işletilmek zorundadır Madenler milyonlarca senede magma hareketleri ve jeolojik süreçler sonucunda oluşmaktadır. Madenlerin yerini değiştiremeyiz. Madenler nerede ise oradan çıkarılmak zorundadır. Yer kabuğunu kazmadan, yer kabuğunun derinliklerindeki kayaçların içinde gömülü olan madenleri bulunduğu yerden çıkaramayız. Ancak bazı alanlarda da madencilik faaliyetlerine ülkemizde kesinlikle izin verilmemektedir. Bu alanlar; muhafaza ormanları, özel çevre koruma bölgeleri, milli parklar, yaban hayatı koruma ve geliştirme sahaları, içme suyu barajlarının mutlak ve kısa mesafe koruma alanları, sit alanları vb. diğer alanlardır. Orman alanlarında maden üretimi nasıl yapılmaktadır? Madenciliğe yasak olmayan alanlardaki, üzerinde ağaç ve altında maden olan yerlerde, yerin altında gömülü madenleri bulunduğu yerden çıkarabilmemiz için zorunlu olarak üstündeki ağaçlar kesilebilir. Bu kesim işleminde önemli olan noktalardan biri, kamu yararı üstünlüğünün gözetilmesidir. Bunun sonucunda ağaç kesilmesi gerekiyorsa bu işlem, ÇED Olumlu Kararı verilen ÇED Raporu’ndaki esaslara uygun olarak, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın onay verdiği alanlarda, Maden Kanunu ve Orman Kanunu esaslarına göre kesilen ağaçların yerine yenisinin dikilmesi sağlanarak Tarım ve Orman Bakanlığı’nca gerçekleştirilmektedir. Bugün ülkemizin sahip olduğu orman alanların sadece binde 2,9’u (%0,29) geçici süre ile madencilik faaliyetlerine tahsis edilmektedir. Bu alanlardaki madencilik faaliyetleri tamamlanan kısımlar ise faaliyetin tamamen bitmesi beklenmeksizin etap etap rehabilite edilerek orman idaresine teslim edilmektedir. Ülkemizde birçok işletme, bu süreci başarı ile gerçekleştirmektedir. Ülkemizde Maden-Orman ilişkisi Orman Genel Müdürlüğü verilerine göre 1973-2018 yılları arasında orman alanlarında %10,7, orman servetinde de %43,58 artış sağlanmıştır. 2018 yılı itibarı ile ülkemiz orman alanları 22.621.935 hektardır. Bunun binde 3’ünden azına (%0.29) tekabül eden sadece 65.883 hektarı madencilik faaliyetlerine geçici olarak tahsis edilmiştir. Tahsis edilen alanların büyük çoğunluğu çok bozuk baltalık ve bozuk baltalık alanlardır. Bunun karşılığında Madencilik Sektörü, 2018 yılı itibarı ile Orman İdaresine 1 milyar 639 milyon TL bedel ödemiştir. Bu bedelin yaklaşık 295 milyon TL’si ülkemizin tamamının ağaçlandırma çalışmaları için harcanmıştır. Madencilik faaliyetleri sonucu yer kabuğundaki kömür, petrol, jeotermal vb. enerji kaynaklarının keşfedilip üretilmesi ile dünyada ısınmaya yönelik ağaç ihtiyacı giderek azalmıştır. Bugün mobilyadan, kâğıt sanayine birçok sektör için ağaç yetiştirilmekte, yetiştirilenler de zamanı geldiğinde kesilmektedir. Madencilik için kesilen ağaç miktarı yüzbinde bir seviyelerindedir. Hangi sektörler için olursa olsun kesilen alanların rehabilitesi ve alınan bedellerin ağaçlandırılmaya ayrılması ve ağaçlandırma çalışmalarına devam edilmesiyle ülkemiz orman alanlarının ve varlığının istenilen büyüklüğe ulaşması da sağlanacaktır. Ülke kalkınmasında madenciliğin rolü Yeraltı kaynaklarımız toplumun ortak değerleri olup ülke ekonomisinde ve kalkınmasında önemli sektörlerin başında gelmektedir. Demir çelik sanayi, seramik sanayi, cam sanayi, mermer fabrikaları vb. birçok sanayi kuruluşlarının hammaddesini sağlamaktadır. Madenler işletilemezse buna bağlı sanayiler de durur, ya da hammaddesini ithal etmek zorunda kalıp uluslararası rekabet gücünü kaybeder. Madencilik yanında makina sanayisinin gelişmesini de sağlar. İşte bu yüzden tüm toplumun sahip çıkması gereken bir sektördür. Madencilikle ilgili yaşadığımız sorunlarımızı bilimsel verilerle ele alıp araştırarak çözüme kavuşturmalıyız. Bir projenin çevresel etki değerlendirme raporunu, uygulanacak teknolojiyi, uygulanacak teknolojinin dünyada uygulanan en iyi teknikler kapsamında olup olmadığını, rehabilitasyon projesinin ulusal ve uluslararası standartlara uygunluğunu devlet ve ilgili kurumlar denetlemektedir. Bu süreç sivil toplum kuruluşlarının denetimine de açıktır. Proje ile ilgili detaylı bilgilere sahip olarak hem madencilik yapılan yörenin, hem de ülkenin yararına faaliyetler yapılabilir. Eğer maden işletmesinde çevre ve insan sağlığını korumak için yasalarda öngörülen önlemler alınmıyorsa, hiçbir taviz vermeden gerekli önlemler alınıncaya kadar o faaliyetin durdurulması çevreye ve topluma saygının bir gereğidir. Ancak tepkiler, bilimsel verilerden uzak, yanlış, eksik bilgi ve iddialarla, kamuoyunu ve yöre halkını değişik amaçlar doğrultusunda kullanmaya yönelik ise bunun kimin çıkarına olduğunu, kime yarar sağladığını ve bu kişilerin niyetleri üzerinde de ayrıca düşünmek gerekir. Sağlıkları, çevreleri ve sosyal yaşantılarının geleceğinden endişe duyan yöre halkıyla, çatışarak verimli ve etkin bir madencilik sürdürmenin mümkün olması düşünülemez. Bu sorunu çözmek amacıyla madenciler ve yöre insanları arasında çevre ve insanı önceleyerek karşılıklı anlayışa dayalı bir mutabakatın da sağlanması gereklidir. Bir madencilik faaliyeti için yerel toplumun güveninin kazanılması ve rızasının oluşturulması önemlidir. Maden firması işletme açmakla yöre halkının bir parçası ve komşusu olmaktadır. Hep birlikte hem yörenin kalkınması hem de toplumun ortak yararları için yaklaşım ve düşünceleri oluşturmalı, bunları uygulamalıdır. Ülkemizin maden ihtiyacını karşılayabilmek, dışa bağımlılığı azaltabilmek için sürdürülebilir bir maden üretimini gerçekleştirmek zorundayız. Bunun için faaliyetleri yasaklamak, üretimi engellemek yerine, sürdürülebilir bir çevre, insan sağlığı ve sürdürülebilir bir üretim zincirini iyi yöneterek amacımıza ulaşabiliriz. Günümüz koşullarında madencilikten vazgeçemeyiz. Bu nedenle insan ve çevre sağlığına duyarlı yapılan ve yer kabuğumuzun derinliklerinde gömülü yer altı zenginliklerini arayıp bulan ve devlet adına işleten madencilere karşılıklı saygı çerçevesinde destek olmalıyız. Bu sektöre emek veren herkesin de bu topraklarda yaşadığını, aynı havayı soluyup, aynı suyu içtiğini ve kendi yaşamına, çevresine, geleceğine herkes kadar değer verdiğinin unutulmamasını, Madencilik gibi bu sektöre yön veren kanunların da birçok sektörden daha kapsamlı ve zorlayıcı olduğunu, münferit olay ve durumların tüm sektöre mal edilmemesini, farklı ajanda ve niyetlerle sağlıklı tartışma ve bilgi alışverişi ortamlarını imkansız kılan ve konuları çözümsüzlüğe götüren yaklaşımlar yerine, yapıcı ve bu topraklarda yaşayan herkesi ileriye taşıyacak yaklaşımların kucaklanmasını, herkesin doğru bilgi edinme hakkının engellenmesini sağlayacak manipülasyon ve kasıtlı yayılan yanlış bilgilere itibar edilmemesini, madencilik metot ve teknolojilerinin günden güne geliştiği ve bu nedenle sosyal medyada ve basında yer alan doğru bilgiler kadar birçok bilginin de eksik ya da geçmişe ait olduğunun bilinmesini, doğru ve bilimsel açıklamalar için sektör STK’larımız ile iletişime geçilmesini, daha iyi bir gelecek yaratmamız için fırsata dönüştürebileceğimize olan umudumuzla tüm kamuoyundan saygıyla rica ediyoruz. Agrega Üreticileri Birliği, Altın Madencileri Derneği, Aydın Sanayi Odası, Çanakkale Madenciler Derneği, Ege Bölgesi Madenciler Derneği, Ege Maden İhracatçıları Birliği, Genel Maden İşletmecileri Derneği, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği, Kireç Sanayicileri Derneği, Kömür Üreticileri Derneği, Seramik, Cam ve Çimento Hammaddeleri Üreticileri Derneği, Tüm Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği, Türkiye Madenciler Derneği, Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı

DEVAMINI OKU
Haberler

TEKNİK KOMİTE TOPLANTISI DÜZENLENDİ

22 Ağustos 2019 Perşembe günü Teknik Komite toplantımız gerçekleştirildi. Toplantıda her yıl bir önceki yıl için açıklanan ve fiili durumla uyuşmayan devlet hakkı bedellerinin belirlenme kriterinin ne olması gerektiği tartışıldı ve iki görüş ortaya çıktı. Devlet hakkının eski sistem olan bilanço karı üzerinden ödenmesi veya ton başına bir rakam belirlenerek ödenmesi yöntemleri üzerinde bir sonraki toplantıya kadar çalışma yapılmasına karar verildi.

DEVAMINI OKU
Haberler

Agrega Bülteni Dergisi 14. Sayısı yayınlandı

Agrega Üreticileri Birliğinin yayın organı olan Agrega Bülteni Dergisi 14. sayısıyla sizlerle buluşuyor.

DEVAMINI OKU
Haberler

ETKB BAKAN YARDIMCISI VE MAPEG GENEL MÜDÜRÜ ZİYARETLERİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sn. Prof. Dr. Şeref KALAYCI ve MAPEG Genel Müdürü Sn. Cevat GENÇ, madencilik sektöründe faaliyet gösteren STK’ların başkanları tarafından ziyaret edildi. Sektörün içinde bulunduğu durum ve yaşanılan sorunların aktarıldığı ziyaretlere AGÜB’ü temsilen Başkan Yardımcımız Sn. Kağan EREN katılım gösterdi.

DEVAMINI OKU
Haberler

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sn. Prof. Dr. Şeref KALAYCI ve MAPEG Genel Müdürü Sn. Cevat GENÇ, madencilik sektöründe faaliyet gösteren STK’ların başkanları tarafından ziyaret edildi. Sektörün içinde bulunduğu durum ve yaşanılan sorunların aktarıldığı ziyaretlere AGÜB’ü temsilen Başkan Yardımcımız Sn. Kağan EREN katılım gösterdi.

MADENCİLİK SEKTÖRÜ BAŞKANLARINDAN ORTAK ÇAĞRI: “ACİL ÖNLEM ALINMAZSA MADENCİLİK SEKTÖRÜ S.O.S VERİYOR!” “ÜLKEMİZ İÇİN ‘İNADINA ÜRETİM İNADINA İHRACAT’ İNANCI İLE ÇALIŞIYORUZ” “2019 YILININ İLK ÇEYREĞİNDE MADENCİLİK SEKTÖRÜ YÜZDE 9,2 ORANINDA KÜÇÜLDÜ” Türkiye’deki Madencilik Sektörünün Başkanları ortak bir açıklama yaparak, sektörün 2019 yılının ilk çeyreğinde yüzde 9,2 küçüldüğünü, sektörde ciroların düştüğünü, ihracatta da 5 milyar dolardan 4 milyar dolarlara gerilediğini, işletmeleri yarına taşıma sıkıntısının olduğuna dikkat çekerek, “Acil önlem alınmazsa madencilik sektörü S.O.S veriyor. Biz tüm zorluklara rağmen ülkemiz için ‘İnadına Üretim, İnadına İhracat’ inancı ile çalışıyoruz; ancak karşımıza çıkan engelleri ‘Yerli Madencilik’ söylemiyle bağdaştıramıyoruz” çıkışında bulundular. Türkiye’de madencilik sektöründe faaliyet gösteren birlik ve STK Başkanları, Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin ev sahipliğinde İzmir’de “Madencilik Sektörü İstişare Toplantısı”nda biraraya geldi. Toplantıda, madencilik sektörünün yaşandığı sorunlar ve alınacak önlemler masaya yatırıldı. “YATIRIM ORTAMI BOZULUYOR!” Sektörün başkanları, toplantıya ilişkin yaptıkları ortak açıklamada, Türkiye’de yatırım ortamının bozulduğuna vurgu yaparak, orman bedellerinin ödenemeyecek seviyedeki yüksekliği, orman izin başvurularının sonuçlanmasının yıllar alması, güvenlik soruşturmalarının çok uzun sürmesi, her işlem için ayrı güvenlik soruşturması yapılması, Zeytincilik Kanunu’nun madencilik yapılamaz boyutta uygulanması, kamu kurumlarının madenciliğe olumsuz yaklaşımları ve tüm süreçlerin öngörülemez hale gelmesi gibi sorunlardan dolayı madencilik sektöründe morallerin sıfıra düştüğü belirtildi. “SEKTÖR YÜZDE 9,2 ORANINDA KÜÇÜLDÜ!” Sektöre karşı hat safhaya ulaşan olumsuz yaklaşımlar nedeniyle madencilik sektörünün 2019 yılının ilk çeyreğinde yüzde 9,2 küçüldüğünün altını çizilen açıklamada, sektörde ciroların düştüğü, ihracatın da 5 milyar dolardan 4 milyar dolarlara gerilediğini, sektörün öngörülebilir olmaktan çıktığını ve işletmeleri yarına taşıma sıkıntısının başladığına dikkat çektiler. “İZİN BELGELERİ YILAN HİKAYESİNE DÖNDÜ!” Madencilik sektöründe 2008 yılında orman izin belgesini 3 haftada alınırken, 2010 yılında bu sürenin 12 haftada, 2012 yılında ise 40 haftada sonuçlandırıldığına dikkat çeken sektör başkanları, günümüzde ise 1 yıl önce yapılan izin başvurularının bile halen sonuçlandırılmayarak adeta yılan hikayesine döndüğünü belirtilerek, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın orman izin belgesi için kendisinin karar vermesi yerine, diğer kurumlara yönlendirme yapar hale geldiğini vurguladılar. “ÖDENECEK BEDEL HAKKANİYETLİ OLSUN” Madencilik Sektöründe, özellikle izin prosedürleri, mülkiyet sorunları, orman mülkiyet bedellerinin yüksekliğinin madencilik projelerine ve yatırımlarına olan ilgiyi azalttığına dikkat çekilen açıklamada, “Orman izin bedelleri bugün birçok altın madeni projesinde yatırım bedelinin yüzde 50’isini bulacak düzeye gelmiştir. Dünyanın hiçbir yerinde mülkiyet bedeli yatırım bedelinin yüzde 2’isini geçemez. Bugün Kanada, Amerika, Avusturalya ve AB ülkelerinde alınan orman mülkiyet bedelleri bizim yaklaşık 35 katımız daha düşüktür. Bu da ister istemez yerli veya yabancı yatırımcının elini taşın altına koymasına engel oluyor veya gözünü korkuyor. Biz, üreticiler olarak hiç para alınmasın demiyoruz; ödenecek bedellerin hakkaniyetli olmasını talep ediyoruz. Bu sorunların çözümü için birçok alternatif üretilebilir. Biz burada her türlü katkıyı sunmaya hazırız” çağrısına yer verildi. “SEKTÖRÜN EL FRENİ ÇEKİLDİ!” Madencilik sektörünün kilitlendiğinin, neredeyse faaliyet yapamaz hale geldiğinin altını çizen sektör başkanları, Tarım ve Orman Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı’nın ve bu bakanlıklara bağlı kuruluşların, İl Çevre Müdürlükleri’nin sektöre yaklaşımının işleri her geçen gün daha da zorlaştırdığına dikkati çektiler. Bu yaklaşım yüzünden madencilik sektörünün bu kurumlara derdini anlatamadığını, kendilerini çaresiz hissettiklerini vurgulayan sektör başkanları, sanki madencilik sektörünün el freninin çekilmiş olduğunu savundular. “CEZAİ YAPTIRIMLAR ÇOK AĞIR” Bir taraftan kendilerinin de sınırsız destek verdikleri ”Yerli Madencilik” söylemi dillendirilirken, diğer taraftan ağırlaştırılan maddi ve cezai uygulamaların “Türkiye’de madencilik yapılması istenmiyor” izleniminin yaratılmasına neden olduğuna dikkat çekilen açıklamada; yeni çıkan her yasa ve yönetmeliğin sektörün yükünü azaltmak yerine, daha da ağırlaştırdığını hatta sektörünün yüklerini kaldırılamayacak derecede arttırdığını dile getirdiler. “MİLLİ GÖREV OLARAK GÖRÜYORUZ” “Ülkemizin yeraltı kaynaklarının çıkarılıp ekonomiye kazandırılmasının milli bir görev olduğunu düşünüyoruz” ifadesine yer verilen açıklamada, “Biz, madencilik sektöründeki ithalattan dolayı her yıl milyarlarca dolar dövizin yurt dışına ödenmesine karşı çıkıyoruz. Unutulmamalı ki, günlük yaşamımızda hava kadar, su kadar insan yaşamı madenler de belirliyor. Sadece ekonomik olarak büyümek için değil, daha sağlıklı ve iyi bir yaşam için de yeraltındaki varlıklarımızı değerlendirmemiz gerektiğine inanıyoruz. Bu inanç ve bilinçle, topraklarımızın altında işletilmeyi bekleyen madenlerimizi işleterek milletimizin yararına sunmak istiyoruz. Ancak, ne yazık ki, acil önlem alınmazsa, bugün madencilik sektörünün S.O.S verdiğini görüyoruz. Tüm zorluklara rağmen ülkemiz için ‘İnadına Üretim, İnadına İhracat’ inancı ile çalışıyoruz; ancak karşımıza çıkan engelleri ‘Yerli Madencilik’ söylemiyle bağdaştıramıyoruz” denildi. YENİ YOL HARİTASI HAYATA GEÇİRİLMELİ Sektörde yaşanan daralma ve küçülmenin önüne geçmek için acil olarak alınması gereken önlemleri belirleyen madencilik sektörü başkanları, önümüzdeki dönemde şu adımların acil olarak atılmasını dile getirdiler: MADENLER OLMAZSA HAYAT OLMAZ -“Madenler olmazsa hayat olmaz” görüşünü kamuoyuna anlatmak için etkinlikler yapılacak. -Madencilik sektörünün cari açığı düşürücü yönü halka anlatılacak. -Türk ekonomisinin büyümesi ve refahın artmasının ancak öz kaynaklarımız olan madenlerin üretilmesi olduğu yüksek sesle dillendirilecek. ZORLUKLAR BAKANLARA ANLATILACAK – Tarım ve Orman Bakanı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’ndan randevular alınarak sektörün yaşadığı zorluklar anlatılacak ve destek istenecek. – Madencilik sektörünün tüm kollarından temsilciler 3 ayda bir toplanıp durum değerlendirmesi yapıp çalışmaları değerlendirecek. BİLGİLENDİRME SEFERBERLİĞİ – Sosyal medyada hayatımızda madenlerin önemi anlatılacak. Madenler olmadan halkın refahının artmayacağı, halka basın ve sosyal medya yoluyla anlatılacak, Halk bilgilendirilecek. – Kamu kurumlarının olumsuz yaklaşımları nedeniyle Madencilik sektörünün kan kaybettiği ve bundan ülkemizin zarar gördüğü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcılığına atanan Prof. Dr. Şeref Kalaycı ve Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğüne atanan Cevat Genç başta olmak üzere Kamuya tekrar anlatılacak. MADENCİLİK ŞURASI TOPLANACAK – Ankara’da Türkiye genelinde madencilik sektöründe faaliyet gösteren tüm sivil toplum kuruluşları yöneticilerinin katılımı ile Madencilik Şurası toplanacak. Cumhurbaşkanımız ve ilgili bakanlar davet edilerek sektörün sorunları paylaşılacak. YENİ KANUNA İHTİYAÇ VAR – Yeni Maden Kanunu ihtiyacının gerekçeleri anlatılacak. – Madencilik sektörünün devlet desteklerinden yararlanması için lobi çalışması yapılacak. CUMHURBAŞKANINDAN RANDEVU TALEP EDİLECEK – Madencilik sektörünün tüm sivil toplum kuruluşlarının başkanlarının imzasının bulunduğu ortak bir metinle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan randevu istenerek sektörün sorunları anlatılacak. Ege Maden İhracatçıları Birliği’nde düzenlenen, Maden Sektörü İstişare Toplantısına katılan isimler şunlar oldu; “İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Aydın Dinçer, Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, Başkan Yardımcısı Faik Tokatlıoğlu, Aydın Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus Şahin, TÜMMER Başkanı İbrahim Alimoğlu, Türkiye Madenciler Derneği Başkanı: Ali Emiroğlu, Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı Başkanı: Güven Önal, Kömür Üreticileri Derneği Başkanı Gökalp Büyükyıldız, SERHAM Seramik, Cam ve Çimento Hammaddeleri Üreticileri Derneği Başkanı- Ahmet Gümüşçü, Kireç Sanayicileri Derneği Jeoloji Mühendisi İlker İleri, Altın Madencileri Derneği Başkanı Hasan Yücel, Genel Maden İşletmeleri Derneği- GEMAD Başkanı Cemil Ökten, Agrega Üreticileri Birliği – AGÜB Başkanı Şevket Koruç, TÜMMER Danışmanı Yüksel Cankurtan, Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliğini temsilen Batı Söke Çimento Hammadde Müdürü Cumhur Küçük”

DEVAMINI OKU
Haberler

Agrega Bülteni Dergisi 13. Sayısı yayınlandı

Agrega Üreticileri Birliğinin yayın organı olan Agrega Bülteni Dergisi 13. sayısıyla sizlerle buluşuyor.

DEVAMINI OKU
Haberler

2018 YILI OCAK BAŞI SATIŞ FİYATLARINA ÜRETİCİLER TARAFINDAN TEPKİ GELDİ

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan komisyon tarafından açıklanan 2018 yılı II(a) grubu ocak başı satış fiyatlarına üreticiler tarafından tepki geldi. Açıklanan fiyatların gerçek durumu yansıtmadığı ifade edildi. 2018 yılı için emsal fiyat olarak açıklanan ocak başı satış bedelleri fiili durumla örtüşmediği değerlendirildi. Satış fiyatının çok üstünde belirlenen rakamlar, devlet hakkı ödemelerinin fahiş fiyatta artması, bu bedellerin tahsilatında da sorunlara neden olacağı belirtiliyor. 2019 yılı için emsal ocak başı satış bedelleri ise 2020’de açıklanacak olup üreticiler 2020 yılında açıklanacak rakamların ne olduğunu bilmeden, dolayısıyla maliyetlerini bilmeden satış yapmaktadırlar. Bu yüzden emsal ocak başı satış fiyatlarının cari yılın başında açıklanması daha sağlıklı olacağı üreticiler tarafından dile getirildi. Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği’nin verilerine göre Marmara bölgesinde çimento tüketimi 2019 Ocak ve Şubat aylarında geçen sene aynı aylara göre %30 düşmüştür. Türkiye Hazır Beton Birliği verilerine göre ise yine aynı bölgede beton miktarındaki azalma %50 seviyelerindedir. Bu veriler agrega sektörünün %40-%50 mertebelerinde küçülme gösterdiğine işaret etmektedir. Ayrıca, elde edilen verilere göre konkordato ilan eden firmaların %75’ini inşaat şirketleri, beton santralleri, yapı malzemesi üreticileri oluşturmaktadır.

DEVAMINI OKU
Haberler

17. OLAĞAN GENEL KURULUMUZ YAPILDI

27 Mart 2019 tarihinde üyemiz İSFALT A.Ş.’nin konferans salonunda 17. Olağan Genel Kurulumuz üyelerimizle birlikte gerçekleştirildi. Genel Kurul etkinliklerimiz METSO Minerals A.Ş. sponsorluğunda düzenlendi. Genel Kurul sonrası üyelerimizle birlikte Kalamış Develi Restaurant’ta akşam yemeği organizasyonu yapıldı. Genel Kurul Divan Başkanlığı’na Sn. Cüneyt ERTUĞRUL, Divan yardımcıları olarak Sn. Cem SÜREK ve Sn. Tarkan BÜYÜKBAŞARAN seçildiler. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşımız okundu. Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Şevket KORUÇ açılış konuşmasını yaptı. AGÜB’ün vizyon ve misyonunu anlatan Sn. KORUÇ, il bazında üyelerimiz hakkında bilgilendirme yaptı. Türkiye’de ve Dünya’da agrega üretim miktarları, kişi başı tüketim miktarlarını aktardı. AGÜB’ün gerçekleştirdiği ve hedeflediği çalışmaları anlattı. Son Maden Kanunu değişikliğinde ortaya çıkan olumlu ve olumsuz gelişmeleri üyelerimizle paylaştı ve son sekiz yılda on iki kanun değişikliği yapıldığını iletti. Ardından Genel Sekreterimiz Sn. Çağlar TANIN 2018 yılında gerçekleştirilen faaliyetlerle ilgili sunumunu gerçekleştirdi. Genel Kurul seçimleri sonucunda Yönetim ve Denetim Kurulumuz aşağıdaki şekilde belirlendi. Yönetim Kurulu Başkanı : Şevket KORUÇ Başkan Yardımcısı : Kağan EREN Muhasip Üye : Tarkan BÜYÜKBAŞARAN Üye : Cüneyt ERTUĞRUL Üye : Barbaros ONULAY Üye : Hüseyin ILGAZ Üye : Cem SÜREK Üye : Suat BOZTAŞ Üye : Ferhat SAYIN Denetim Kurulu Başkanı : Temel YAZ Üye : Birol BOZKURT Üye : İskender ALBAYRAK Yönetim ve Denetim Kurulu belirlendikten sonra tüzük değişikliği ile ilgili oylama yapıldı. Ardından Genel Kurul etkinlik sponsorumuz METSO Mineral A.Ş. kırma eleme teknolojileri ile ilgili sunumunu yaptı. Daha sonra üyemiz ENVEKS, Toz İndirme Sistemleri’ndeki gelişmeler ile ilgili üyelerimizi bilgilendirdi. Yeni yönetime başarılar dileklerinden sonra plaket takdimine geçildi. İSFALT A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Sn. İbrahim SÖNMEZ ve Metso Minerals A.Ş. Ülke Müdürü Sn. Güray KIR’a plaketleri, Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Şevket KORUÇ tarafından takdim edildikten sonra genel kurul sona erdi.

DEVAMINI OKU
Haberler

MADEN KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

20 Mart 2019 tarihinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sn. Mithat CANSIZ başkanlığında toplanan Maden Koordinasyon Kurulu toplantısına Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Şevket KORUÇ, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Sn. Kağan EREN ve Genel Sekreterimiz Sn. Çağlar TANIN katılım gösterdi. Düzenli aralıklarla toplanan Maden Koordinasyon Kurulu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve STK’lardan oluşuyor. Sektörümüzün yaşadığı problemler çözüm önerileri ile birlikte Sn. Bakanımıza iletildi.

DEVAMINI OKU
Haberler

ÜNVERSİTE SEMİNERİNDE AGREGA ANLATILDI

12 Mart 2019 tarihinde, Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi’nde, İnşaat Mühendisleri Topluluğu tarafından gerçekleştirilen seminere Genel Sekreterimiz Sn. Çağlar TANIN konuşmacı olarak katıldı. Agreganın önemi, Türkiye ve Dünyada agrega üretimi, üretim yöntemi, kalite standartları, sorunlar ve çözüm önerileri ile ilgili bilgiler öğrencilerle paylaşıldı.

DEVAMINI OKU
Haberler

YAPI ÜRÜNLERİ ÜRETİCİLERİ FEDERASYONU GENEL KURULU VE YEMEKLİ SEKTÖR TOPLANTISI

Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu (YÜF) Genel Kurulu ve yemekli sektör toplantısı Ankara’da geniş katılımla gerçekleştirildi. KİSAD Başkan Vekili Sn. Erol ÜÇÜNCÜ’nün başkanlık yaptığı Başkanlık Divanı’nda AGÜB’ten Sn. Şevket KORUÇ ve TÇMB’den Sn. Feyyaz ÜNAL katip üye olarak yer aldı. Sektörün değerlendirildiği, gelecek dönem hedeflerinin paylaşıldığı, enerji ve çevre gündemlerinin ele alındığı toplantıda, ‘Beton Bariyerler’, ‘Geçirimli Beton’ ve ‘Beton Yollar’ konuları öne çıktı. Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu Sektör Toplantısı, T.C Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sn. Abdullah TANCAN’ın, Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu (YÜF) Başkanı ve Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Başkan Vekili Sn. Suat ÇALBIYIK’ın ve Federasyon Üye Birlik Başkanlarının katılımıyla gerçekleşti. 2018 yılının değerlendirildiği ve 2019 yılına ilişkin sektör öngörülerinin, sektör temsilcileriyle paylaşıldığı toplantıda; çevre ve enerji verimliliği konularında önemli bilgiler paylaşıldı. Ölümlü trafik kazalarını yüzde 20 azaltabiliriz. Çevre ve enerji verimliliği konularının Federasyon olarak öncelikleri konumunda olduğunu vurgulayan Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu (YÜF) Başkanı Sn. Suat ÇALBIYIK, “Türkiye’de her gün gerçekleşen trafik kazalarında 22 kişinin yaşamını kaybediyor” dedi. Sn. ÇALBIYIK, “Bu oran çok vahim bir resmi gözler önüne sererken beton bariyerlerin hayati önemini bir kez daha bizlere hatırlatıyor. Beton bariyerler bölünmüş yollarda karşı şeride geçmekten kaynaklı trafik kazalarını engellerken ölümlü trafik kazalarını yüzde 20 oranında azaltıyor. Ayrıca çelik bariyer yerine beton bariyer kullanımının motorcular için de ölüm riskini yüzde 36 azalttığı tespit edilmiştir. Biz de bu nedenle beton bariyerin yaygınlaşması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu. Geçirimli beton ile su tüketimi azalacak, sel felaketleri önlenecek Geçirimli beton teknolojisinin, Türkiye ekonomisi ve çevre konuları ile alakalı önemli bir gündem olduğunu dile getiren Sn. ÇALBIYIK, “Avrupa’da da giderek yaygınlaşan bu teknoloji, özellikle park alanları, kaldırım ve yürüyüş yollarının vazgeçilmezi oluyor. Geçirimli beton, klasik kaplama yüzeylerin aksine yağmur suyunu geçirimli yüzeyi sayesinde kirletmeden yer altı kaynaklarımızla buluşturma imkanı veriyor. Bu beton tipi ile hem sel felaketlerini önleyebiliriz hem de su tüketimini azaltarak çevremizin korunmasına katkı sağlayabiliriz.” dedi. Enerji verimliliği ile 300 Milyon Dolar tasarruf Federasyon olarak karbon yakalama, değerlendirme ve depolama konularında yoğun bir araştırma ve geliştirme çalışması yaptıklarını ifade eden Sn. ÇALBIYIK, ‘Sıfır atık’ felsefesine destek verdiklerini ve geri dönüştürülemeyen evsel atıkları fabrikalarında yakıt olarak kullandıklarını söyledi. Türkiye’de belediye çöp depolama sahalarına kurulacak Mekanik Biyolojik Ayrıştırma ve Kurutma Tesisleriyle yılda 30 milyon ton çöpten yaklaşık 7 milyon ton yakıt üretilebileceğini aktaran Sn. ÇALBIYIK, “Bu yakıtların çimento sektöründe kullanılmasıyla 3 milyon tona yakın kömürün ithalatı önlenerek her yıl 300 milyon dolar tasarruf sağlayabiliriz. Bu da cari açığımızın azaltılması demek. Avrupa Birliği’nde olduğu gibi çimento sektörü, yakıt ihtiyacının yüzde 44’ünü bu çöplerden karşılayabilir” dedi. Sektör olarak ‘enerji üretimi’ de yaptıklarını ekleyen Sn. ÇALBIYIK, “2018 yılı Aralık sonu itibariyle Türk Çimento Sektörü olarak 12 fabrikamızda kurulu toplam 21 hat sayesinde 120 megawatt atık ısı geri kazanımı gücüne ulaşmış durumundayız. Devlet teşviki olmaksızın fabrikalarımız kendi yatırımlarıyla yaklaşık 480 bin hanenin günlük elektrik tüketimine karşılık gelen enerjiyi geri kazanıyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde bu sisteme dahil olacak 4 fabrikamızla birlikte ülkemiz için katma değer sağlamaya devam edeceğiz” dedi. Sn. ÇALBIYIK’ın açılış konuşmasının ardından sözü devralan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sn. Abdullah TANCAN, “Özellikle son yıllarda enerji verimliliği bilincinin artmasıyla Atık Isıdan Enerji Geri Kazanım sistemleri ülkemizde de önem kazanmıştır” dedi. Bakan Yardımcısı Sn. TANCAN sözlerine, “Uygulamalarda Çimento sektöründeki elektrik enerjisinin tüketiminin yıllık yaklaşık %20-30’a yakınının ulusal enerji ağına geri kazandırılabileceği hesaplanmıştır” diyerek devam etti. Bakanlığımızın yürüttüğü enerji verimliliğinin artırılması projesi kapsamında Çimento Sektörü başta olmak üzere belirlenen 7 Sanayi alt sektöründe, Sektörel Enerji Etüt Kılavuzları hazırlanmıştır diyerek Bakanlık olarak Enerji Verimliliği projelerine verdikleri önemi bir kez daha vurguladı.

DEVAMINI OKU
Haberler

MADENCİLİK ŞURASI İSTİŞARE TOPLANTISI

22 Şubat 2019 tarihinde, İTÜ Vakfı Maçka Sosyal Tesislerinde, Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı’nın öncülüğünde düzenlenen toplantıya AGÜB olarak katılım gösterildi. Madenciliğin ülke ekonomisindeki önemini ve vazgeçilmezliğini vurgulamak, sorunları ve çözüm önerilerini ortaya koymak üzere, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın önderliğinde Madencilik Şura’sı düzenlenmesi konusu toplantının gündemiydi. Ortak bir metin hazırlanarak ilgili STK’ların imzası ile Şura düzenlenmesi talebi T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na iletildi.

DEVAMINI OKU
Haberler

ÇEVRE VE İSG KOMİTE TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

15 Şubat 2019 tarihinde Çevre ve İSG Komitemizin toplantısı gerçekleştirildi. 2018 yılında gerçekleştirilen faaliyetlerin değerlendirildiği toplantıda, 2019 yılı için çalışma planı hazırlandı. Toplantıda alınan kararlar aşağıda bilgilerinize sunulmuştur. Sn. Sevgi ÜÇKAN’ın komite başkanlığına seçilmesine, -Komite buluşmalarının yaklaşık iki ayda bir eğitim/toplantı olacak şekilde üye olan/olmayan işletmelerde sahada gerçekleştirilmesine, -Sahada yapılacak olan eğitimlerin 15 dakika Çevre, 15 dakika İSG olacak şekilde düzenlenmesine, -Mavi yakaya verilmesi planlanan Çevre eğitiminin Sn. Sevgi ÜÇKAN, Sn. Orhan PEHLİVAN, Sn. Ahmet URUN tarafından, İSG eğitiminin ise Sn. Cihat ÖZKAL, Sn. Önder Anıl ÖNER tarafından hazırlanmasına, -Sahada gerçekleştirilen toplantılar sonrasında yapılacak olan tesis gezilerinde iyi uygulamaların fotoğraflanması, uygulama ile ilgili bilgi alınması, ardından bültende, internet sitesinde yayınlanmasına; kötü uygulamalar hakkında da işletme sahibine bilgi verilmesine, -AB İSG Hibe programı başvurusu için bir danışman ile ilerlenmesine, bir yazılım firması ile görüşülmesine, -İstanbul’daki agrega işletmelerinden önerilecek birkaç firma belirlenip ardından bu tesisleri ziyaret daveti için Çevre Denetlemeleri Daire Başkanlığı ile görüşülmesine, -İSG kaza/ramak kala olaylarının paylaşımlarının önemine değinilerek paylaşımların artması için komite üyelerinin desteklerinin devam etmesine, -İSG istatistik formunun üyelere gönderilerek bilgi talep edilmesine, -Sosyal Güvenlik Kurumundan kaza istatistiklerinin talep edilmesine, -Hayatımız Maden 2 çalıştay sunumlarının İMİB’ten talep edilerek komite üyeleriyle paylaşılmasına, -İSG Genel Müdürlüğü/İş Teftiş Kurulu Başkanlığı ziyaretinin 6 ay içerisinde gerçekleştirilmesine, öncesinde tesis ziyaretlerine gidildiğinde İSG denetlemelerinde yaşanan sorunlar ile ilgili bilgi toplanmasına, -İSG, Çevre ve Maden mevzuatı hakkında AGÜB üyelerine birer cümlelik hatırlatmaların haftada bir yapılması için çalışılmasına, -Agrega ikamesi olarak kullanılan mermer artıkları hakkında Bursa Beton’un yaptığı çalışmanın komiteyle paylaşılmasına, -İSG yarışması düzenlenmesi konusunun 6 ay sonra tekrar gündeme alınmasına, -Bir sonraki toplantının Nisan ayının üçüncü haftası, önceden belirlenecek olan bir işletmede gerçekleştirilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.

DEVAMINI OKU
Haberler

ANTALYA’DA HAYATIMIZ MADEN ÇALIŞTAYININ 2.Sİ DÜZENLENDİ

Hayatımız Maden 2 Çalıştayı 18-20 Ocak 2019 tarihleri arasında sektörün yoğun katılımıyla Antalya’da gerçekleştirildi. Sayın Bakan Yardımcımız Mithat CANSIZ’ın açılış konuşmasıyla başlayan ve iki gün süren çalıştayda, Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Şevket KORUÇ, mevzuat konulu panelde panelist olarak yer aldı. Sn. Cansız yaptığı konuşmada “Gayrisafi Yurt İçi Hasıladaki (GSYİH) madencilik payını yüzde 1’ler seviyesinden, orta vadede yüzde 3 seviyesinin üzerine taşıma ve uluslararası niteliklere haiz bir madencilik sektörünü ülkemize kazandırmak için Bakanlık olarak çalışmalara başladık. Bu bizim için rahatlıkla ulaşılabilir bir hedeftir.” açıklamasını yaptı. Maden varlıklarımızın ortaya çıkarılabilmesi adına maden arama, araştırma ve sondaj çalışmalarına hız verdik. MTA Genel Müdürlüğümüz bünyesinde maden arama-araştırma faaliyetlerine alt zemin oluşturacak jeokimya haritalarını hazırladık ve havadan jeofizik çalışmalarını başlattık diyen Sn. Cansız 2018’de 1,5 milyon metre sondajlı arama faaliyeti gerçekleştirildiğini söyledi. İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Aydın Dinçer açılış konuşmasında “Madencilik çok meşakkatli bir meslek. Arama safhasından başlayan uzun bir serüven. Uzun yıllardır emek verdiğimiz ocaklarımız diğer sanayi kuruluşları gibi çok önemli tesislerdendir. İhlaller yapıldığında ruhsatların iptal edilmesi yıllarca hayatınızı adadığınız işletmenizin yok olması demektir. Hiçbir sanayi kuruluşu veya fabrikaya ihlallerinden dolayı el konmadığı gibi ocaklarda da ruhsat iptalleri kavramı ortadan kalkmalı, tüm STK’lar ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’mızla birlikte yeni bir maden kanunu yapılmalıdır. Her ürün madenden doğuyor ve maden insan için var. İlaç, tarım, cam, seramik, inşaat, teknoloji, otomotiv, kimya, çelik, enerji, mücevher giyim… Bu sanayilerin gelişmesini istiyorsak madenlerimizi de işlemek zorundayız. Sanayi için üretmek zorundayız. Milli kaynaklarımızla, milli ve yerli sermayemize hammadde sağlamalıyız. Mikro değil makro bakmalı, kamuoyuna doğru bilgi vermeliyiz. “ dedi.

DEVAMINI OKU
Haberler

İSFALT ZİYARETİ

15 Ocak 2019 tarihinde, İSFALT Genel Müdür Yardımcısı Sn. Dr. İbrahim SÖNMEZ’e, Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Şevket KORUÇ ile beraber ziyarette bulunduk. Gerçekleşen ziyarette İSFALT içerisindeki zeminde çeşitli asfalt uygulamalarını ve laboratuvarda yapılan çalışmaları inceledik. İSFALT – AGÜB işbirliği ile yapılabilecek faaliyetleri değerlendirdik. Maden Bölgesi ilan edilen Cebeci bölgesinde İSFALT A.Ş. yeni kurulan şirketin ortakları arasında yer almaktadır. Bununla birlikte İSFALT A.Ş.’de bir agrega üreticisi olarak birliğimizin üyesi olmuştur.

DEVAMINI OKU
Haberler

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNİN GELİŞTİRİLMESİ HİBE PROGRAMINA BAŞVURDUK

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’nün Operasyon Faydalanıcısı olduğu AB destekli 6 milyon Avro’luk hibe programı kapsamında özellikle maden ve diğer çok tehlikeli sektörlere (NACE Kodlama Sistemine göre) yönelik olarak iş sağlığı ve güvenliği koşullarının (İSG) iyileştirilmesi ve ilgili tarafların İSG alanındaki yetkinliklerinin artırılmasını sağlayacak projeler için başvurular tamamlandı. Agrega Üreticileri Birliği olarak hibe programına iş sağlığı ve güvenliğine katkı sağlayacak önemli bir proje ile başvurduk. Marmara bölgesi nüfusunun ve bölgedeki yapılaşmanın yoğun olması nedeniyle agrega madenciliğinin en fazla yapıldığı bölgedir. Bölgede seksen yedi agrega üreticisi firma bulunmaktadır. Türkiye’deki toplam agrega üretiminin %40’ı Marmara bölgesinde gerçekleşmektedir. Kısa vadede Marmara bölgesinde, uzun vadede ülke genelinde faaliyet gösteren agrega işletmelerinde işverenlerin, çalışanların ve ailelerinin iş sağlığı ve güvenliği bilincini artırmak projemizin ana hedefidir. Proje kapsamında, işverenler, çalışanlar ve aileleri tarafından kullanılabilecek bir yazılım oluşturulması planlanmaktadır. Bu yazılımın yardımı ile, çalışanlar ve ailelerinin is sağlığı ve güvenliği ile ilgili online eğitimlere ulaşması sağlanacak. Diğer taraftan işletmelerde tespit edilen iyi uygulamalar ve risklerin hem işletme içinde hem de sektörle paylaşılması hedeflenmektedir. Özellikle iş güvenliği açısından risk olarak belirlenen durumların takibi ve giderilmesi için sorumlularına online uyarılar gönderilecek, sorumluların belirleyeceği süreler dahilinde riskin giderilmesi ve bunların kayıt altına alınması sağlanacaktır. Uygulamanın kullanımı ve tanıtımı için işletmelere proje koordinatörü ve diğer ilgili kişiler tarafından ziyaretlerin gerçekleştirilmesi, bu ziyaretlerde gerekli eğitimlerin verilmesi planlanmaktadır. Bu sayede, iş süresi dışında dahi çalışan ve ailelerinin iş güvenliği eğitimlerini tamamlamaları, iyi uygulamaların sektörde yaygınlaştırılması ve riskli durumlardan tüm işletmelerin haberdar olarak kaza olmadan önce gerekli tedbirlerin almaları sağlanmış olacaktır. Çalışanların internet kotalarındaki kısıtlardan dolayı uygulamayı işyeri dışında kullanmak istememesi, hedeflenen miktarda eğitimi almaması, iyi uygulama/risk bildirimlerini paylaşmak istememesi ve işverenlerin iş yerinde tespit edilen iyi uygulama/riskleri sektördeki diğer firmalarla paylaşmak istememesi projenin başlıca risklerini oluşturmaktadır. Söz konusu risklerin ortadan kaldırılması amacıyla; Çalışanların internet erişim maliyetinin ve çalışanın harcadığı mesainin işveren tarafından karşılanması için AGÜB bünyesinde tutulan uygulama kullanım kayıtlarının işveren ile paylaşılması sağlanacaktır. Bu sayede çalışanın eğitim için harcadığı süreyi hangi eğitimin alındığını tespit eden işveren, bu masrafları karşılayarak çalışanını bu uygulamayı kullanması ve gerekli eğitimleri alması için teşvik edecektir. Eğitimleri uygulama üzerinden tamamlayan ve iyi uygulamaları/riskleri paylaşan çalışanlara aldığı eğitimin süresi ve paylaşımda bulunduğu iyi uygulama/risk sayısına göre AGÜB tarafından ödül verilmesi, sertifika düzenlenmesi gibi teşvik edici çalışmalar gerçekleştirilecektir, İşverenlere uygulamanın amaçlarının, onlara sağlayacağı faydanın AGÜB tarafından düzenlenecek saha ziyaretlerinde anlatılması ile paylaşımlarla ilgili işverenlerin tereddütleri ortadan kaldırılacaktır. Agrega madenciliği çok tehlikeli işler sınıfına girmektedir. Açık işletme yöntemiyle çalışan bu işletmeler, içerisinde birçok risk faktörünü bulundurmaktadır. Türkiye’de agrega sektörü, diğer madencilik faaliyetlerinden farklı olarak, işverenlerin/çalışanların iş sağlığı ve güvenliği bakımından kültürel seviyesi en düşük olan sektördür. Proje ile bu seviyenin arttırılmasına katkı sağlanması hedeflenmektedir. Agrega sektöründe çalışan personellerin alması gerekli olan zorunlu eğitimler işverenler ve bağlı OSGB’ler (Ortak sağlık güvenlik birimleri) tarafından verilmektedir. Bu eğitimlerin içerikleri, yeterli sürede verilip verilmedikleri güvenilir şekilde kayıt altına alınamamaktadır. İşletmelerde tespit edilen iyi uygulamalar ya da risklerin sektör içinde paylaşımları yapılmamaktadır. İstatistiklerin düzgün tutulamaması nedeniyle ortaya sağlam veriler çıkmamakta ve buna göre alınması gerekli önlemler alınamamaktadır. Sektörde işverenlerin iş sağlığı ve güvenliği konusunda algıları yeterli düzeye ulaşamamıştır. Eğitimler sadece zorunluluk olarak görülmekte ve konuya yeterince ilgi ve kaynak aktarılmamaktadır. Yüz yüze verilen eğitimlerde eğiticinin niteliğine göre değişen farklı kalitede bilgiler çalışanlara aktarılmaktadır. Gerçekleştirilecek olan proje ile eğitimlerin yasal olarak verilmesi gereken saatten az olmaması sağlanmış olacaktır. Eğitim kalitesinin standartlaşması ve kaliteli eğitimin yaygınlaştırılması ile bilinç seviyesi daha fazla yükselecektir. İyi uygulamaların ve risk bildirimlerinin paylaşılması ile iyi uygulamalar yaygınlaşacak, riskli durumlara ise daha fazla dikkat çekilmiş olacaktır. Bir yandan da paylaşım kültürünün de gelişmesine katkı sağlayacaktır. Çalışanların aileleri için hazırlanmış olan online eğitimler sayesinde iş sağlığı ve güvenliği bilinci aile düzeyinde artacaktır.

DEVAMINI OKU
Haberler

İstihdam Seferberliği Duyurusu

21 Ocak 2019 tarihinde gerçekleştirilen “TOBB Türkiye Ekonomi Şurası”nda Cumhurbaşkanımızın iş dünyasına çağrısı sonucunda; Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından, “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 başlatılmıştır. İstihdam Seferberliği 2019 kapsamındaki teşvikler 3 başlıkta aşağıdaki şekilde özetlenmiştir. 1- Yeni istihdama ücret desteği (Mayıs 2019 sonuna kadar) 2- Yeni istihdamın SGK Primine, Vergisine Destek (12 ay) 3- Kısa Çalışma Ödeneği Destek ve teşviklerin anlatıldığı sunum ve görselleri ekte bulabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi (sunumlar, filmler ve görseller indirmek) için https://istihdamseferberligi.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

DEVAMINI OKU
Haberler

AGREGA KIRMA ELEME TESİS OPERATÖRÜ (SEVİYE 3) ULUSAL MESLEK STANDARDI GÜNCELLENİYOR

6 Şubat 2019 tarihinde, Mesleki Yeterlilik Kurumu’nda, AGÜB tarafından güncellenen Agrega Kırma Eleme Tesisi Operatörü (Seviye 3) ulusal meslek standardı MYK İnşaat Sektör Komitesinde görüşüldü. Gerekli düzeltmelerin yapılmasından sonra MYK Yönetim Kurulu’nun onayına sunulmasına karar verildi.

DEVAMINI OKU
Haberler

Agrega Bülteni Dergisi 12. Sayısı yayınlandı

Agrega Üreticileri Birliğinin yayın organı olan Agrega Bülteni Dergisi 12. sayısıyla sizlerle buluşuyor.

DEVAMINI OKU
Haberler

TEKNİK KOMİTE MADEN KANUNU DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN TOPLANDI

10 Aralık 2018 tarihinde, Maden Kanunu ile ilgili komisyona sunulan değişiklikleri incelemek ve sektörümüzü etkileyecek olan maddeleri belirleyerek komisyona iletmek amacıyla Teknik Komitemiz tarafından toplantı gerçekleştirildi. Kanun değişikliği ile ilgili önerilerimiz gerekçeleri ile birlikte aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

DEVAMINI OKU
Haberler

MADEN KANUNU DEĞİŞİKLİĞİ İLE İLGİLİ TOPLANTI DÜZENLENDİ

5 Aralık 2018 Çarşamba günü, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda, önümüzdeki günlerde çıkarılması planlanan torba yasadaki maden kanunu değişikliklerini gözden geçirmek amacıyla, Maden İşleri Genel Müdürü Hasan Hüseyin ERDOĞAN başkanlığında, MAPEG Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Sever, TÜİK Başkan Yardımcısı Yinal Yağan, Hukuk Müşaviri Av. Selami Korkmaz’ın katılımlarıyla bir toplantı düzenlendi. Türkiye Madenciler Derneği, Altın Madencileri Derneği, Ege Maden İhracatçıları Birliği, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği ve Kömür Üreticileri Derneği başkanlarının katılımıyla gerçekleşen toplantıya AGÜB’ü temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Şevket KORUÇ ve Genel Sekreter Çağlar TANIN katılım gösterdi. Ek devlet hakkı bedellerinin kaldırılması, hammadde üretim izni yerine mermer artıklarının kullanımının teşvik edilmesi, verilen izinlerin ruhsat süresi boyunca geçerliliğini koruması gibi olumlu düzenlemelerin yanında, ruhsat bedellerinin ruhsat alanı büyüklükleri ve ruhsat sürelerine göre arttırılması, ruhsat devir ve rödövans sözleşmelerine noter onayı şartı getirilmesi gibi sektörü olumsuz etkileyebilecek maddelere itiraz edildi. Yapılacak olan kanun değişikliğinin çok kısa bir sürede Meclis’te ilgili komisyona gönderileceğinin öğrenilmesi üzerine, bununla ilgili sektör temsilcilerine inceleme için makul bir süre verilmesi gerektiği vurgulandı. Ayrıca Şevket KORUÇ tarafından agrega sektörünün direkt bağlı olduğu inşaat sektöründe yaşanan olumsuz gelişmeler göz önünde bulundurularak, devlet hakkı ödemelerinde agrega sektörünün teşvikten yararlandırılması talep edildi.

DEVAMINI OKU
Haberler

4 ARALIK DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN..

4 ARALIK DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN.. Anadolu topraklarında yaşamış Santa Barbara‘yı koruyucu melekleri kabul eden madenciler her yıl 4 Aralık‘ı Dünya Madenciler Günü olarak kutlamaktadır. Madencilik dünyanın en zor, en meşakkatli ve en riskli uğraşıdır. Günümüz koşullarında madensiz yaşam düşünülemez. Madencilerin yerin derinliklerinden bin bir meşakkatle çıkardığı madenler sayesinde yaşamımız modernleşmekte ve kolaylaşmaktadır. Kişi başına düşen milli gelir arttıkça, ülkeler daha fazla enerji ve maden tüketmektedir. Kişi başına düşen milli gelirimizi 25.000 $ seviyesine çıkarabilmemiz; bu günkü gelişmişlik düzeyimiz ile kişi başına çıkardığımız 8 ton maden miktarımızı, 15-20 ton seviyesine çıkarmamıza bağlıdır. Öz kaynaklarını üretmeyen ve değerlendirmeyen ülkelerin gelişmesi mümkün değildir. Bu yüzden maden arama ve üretimini arttıracak yatırımların yapılmasını sağlamalıyız, Ülkemiz doğal gazda % 99, petrolde % 95, kömürde % 61 dışa bağımlıdır. Aynı şekilde metal olarak dışa bağımlılığımız kurşun, Çinko ve nikelde yaklaşık % 100, alüminyumda % 95, altında % 85, bakırda % 77, demir cevherinde işe % 64 oranındadır. Her sene enerji üretimi için ithal kömüre 4-5 milyar $, metaller için de 15- 20 milyar $ bedel ödemekteyiz. Öz kaynaklarımızın üretilmesi ile enerjide dışa bağımlılığımız ve cari açığımız azalacak hatta sıfırlanacaktır. Bu yüzden madenciliğin gelişmesini sağlayacak tedbirlerin alınması ve desteklenmesi gerekmektedir. Keşfedilen her kaynak ve üretime geçirilen her maden ülkemizin kalkınmasına hizmet demektir, çevre ve insan sağlığına duyarlı bir üretim anlayışı ile maden zenginliklerimizi ekonomiye kazandırmalıyız. Unutulmamalı ki biz zengin madenlerimizin fakir bekçileri olmamalıyız. Bu vesile ile tüm madencilik camiamızın 4 Aralık Dünya Madenciler gününü kutluyor, sektörümüze emeği geçen tüm madencilere şükranlarımızı sunuyor ve bu uğurda hayatlarını kaybeden tüm emekçileri minnet ve şükranla anıyoruz. Agrega Üreticileri Birliği Altın Madencileri Derneği Ege Maden ihracatçıları Birliği İstanbul Maden ihracatçıları Birliği Türkiye Madenciler Derneği Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği

DEVAMINI OKU
Haberler

GÜVENLİ VE EKONOMİK SÜRÜŞ EĞİTİMLERİ

Güvenli ve ekonomik sürüş eğitimleri hakkında bilgi edinmek üzere, 12 Kasım 2018 tarihinde, Çevre ve İSG Komite üyelerimizle birlikte, İstanbul Kartal’da faaliyet gösteren Adex Akademiyi ziyaret ettik. Akademi yetkilileri, güvenli ve ekonomik sürüş eğitimlerinin işletmelere sağladıkları avantajları, eğitim pistlerinde komite üyelerimizle paylaştılar.

DEVAMINI OKU
Haberler

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TOPLANTI DÜZENLEDİ

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde 14 Kasım 2018 tarihinde düzenlenen, Yerli ve Milli Maden Ekipman ve Teçhizatları İstişare toplantısına katılım gösterdik. Sektörümüzü ilgilendiren bütün konularda çalışmalara katılmaya, görüşlerimizi iletmeye devam edeceğiz.

DEVAMINI OKU
Haberler

BAŞKANIMIZ ŞEVKET KORUÇ’UN MADEN VE İNSAN DERGİSİ YAZISI

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından üç ayda bir yayınlanan Maden ve İnsan dergisinin 3. sayısında, Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Şevket KORUÇ’un sektörümüzle ilgili değerlendirme yazısı yer almıştır. Aşağıdaki linkten dergiye ulaşabilirsiniz.

DEVAMINI OKU
Haberler

KOMİTE TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR

24 Ekim 2018 tarihinde, 7.Çevre ve İSG Komite toplantısı birlik merkezimizde gerçekleştirildi. Agrega sektörü için güvenli ve ekonomik sürüş eğitimlerinin düzenlenmesi, İSG istatistik formu ve makine koruyucuları kullanım rehberi oluşturulması konuşulan önemli başlıklardandı. Ayrıca Aralık ayı için, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ve İş Teftiş Kurulu Başkanlığı ziyaretleri planlandı. Üyemiz olarak, Çevre ve İSG Komitemizde yer almak ve çalışmalara katkı sağlamak için destek@agub.org.tr e-posta adresinden veya 0216 545 82 00 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

DEVAMINI OKU
Haberler

Agrega Bülteni Dergisi 11. Sayısı yayınlandı

Agrega Üreticileri Birliğinin yayın organı olan Agrega Bülteni Dergisi 11. sayısıyla sizlerle buluşuyor.

DEVAMINI OKU
Haberler

ÇED İZLEME VE ÇEVRE DENETİMİ DAİRESİ BAŞKANI ZİYARET EDİLDİ

17 Ekim 2018 tarihinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ÇED İzleme ve Çevre Denetimi Dairesi Başkanı Sayın Barış Ecevit AKGÜN, Çevre ve İSG Komite üyelerimiz tarafından ziyaret edildi. Yapılan görüşmede sektörümüzün çevre denetlemelerinde yaşadığı problemler aktarılarak Bakanlık ile beraber yapılabilecek çalışmalar değerlendirildi.

DEVAMINI OKU
Haberler

TOBB TÜRKİYE MADENCİLİK MECLİSİ ANKARA’DA TOPLANDI

15 Ekim 2018 Pazartesi günü, derneğimizin de üyesi olduğu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Madencilik Meclisi toplantısı gerçekleştirildi. Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu üyesi Sayın Şaban Aziz KARAMEHMETOĞLU, TOBB yönetimi adına toplantıya katılım gösterdi. Sayın KARAMEHMETOĞLU toplantıda konuşulan sorunlarla ilgili TOBB Yönetim Kurulu’na sunum yapacağını iletti. Ayrıca alt komite çalışmaları hakkında komite başkanları tarafından bilgi verildi. Sektör sorunları ve çözüm önerileri tartışıldı.

DEVAMINI OKU
Haberler

MADENLERDE GÜVENLİK KÜLTÜRÜ (MAGÜK) PROJESİ

15 Ekim 2018 Pazartesi günü, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) konferans salonunda, Maden Güvenlik Kültürü (MAGÜK) projesi amaç ve yöntem tanıtımı yapıldı. Sektör yöneticilerinin konu ile ilgili bilgilendirildiği toplantıya AGÜB olarak katılım gösterdik. T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı himayelerinde yürütülen projeye gerekli katkıyı sağlamak üzere, konuyu Çevre ve İSG komitemizin gündemine taşıdık.

DEVAMINI OKU
Haberler

YAPI ÜRÜNLERİ ÜRETİCİLERİ FEDERASYONU (YÜF) TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

12 Ekim 2018 Cuma günü, üyesi olduğumuz Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu (YÜF) Yönetim Kurulu toplantısı, Türkiye Hazır Beton Birliği ev sahipliğinde gerçekleşti. Toplantıda beton yollar ve beton gürültü bariyerleri üzerine yapılan çalışmalar değerlendirildi. 26 Şubat 2019 tarihinde Genel Kurul yapılması, aynı gün üst düzey bir bürokratın da davet edileceği yemekli sektör toplantısı düzenlenmesine karar verildi.

DEVAMINI OKU
Haberler

MADEN SEKTÖR SORUNLARI DEĞERLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ

4 Ekim 2018 Perşembe günü, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’nde, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sn. Mithat CANSIZ’ın katılımlarıyla gerçekleştirilen maden sektör sorunlarının değerlendirildiği toplantıya, AGÜB olarak katılım gösterildi. Sn. CANSIZ, yeni hükümet sisteminin devreye girmesiyle birlikte Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olarak, madencilikle ilgili sorunları iyileştirme noktasında sürece azami hız kazandıracaklarını ifade etti. Yapılan iyileştirmelere, çıkarılan yönetmeliklere değinerek maden bölgesi ilanı ile büyük bir problemin çözüldüğünü belirtti. Maden Kanunu’nda yapılacak bazı değişikler olacağını ve bununda önümüzdeki günlerde torba yasa ile çıkartılacağını dile getirdi. Ruhsat bedelleri, idari para cezaları ve devlet hakkı gibi ödemelerin vergi yapılandırması kapsamına alınması için mücadele ettiklerini fakat bunun gerçekleşmediğini söyleyen Sn. CANSIZ, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü olarak kurum bünyesinde taksitlendirme yapılması konusunu çalıştıklarını söyledi. Tüm başvuru ve sonuçların e-maden sistemi üzerinden yürütülmesi ile ilgili olarak yapılan projenin %75’inin tamamlandığı ve konu ile ilgili TURKSAT ile anlaşıldığını açıkladı. Mermer artıklarının değerlendirilmesi çalışmasından, Maden ve İnsan dergisinin yayınlanmasından, belli büyüklükteki yatırımların kurumlar ile yaşadıkları sorunları öncelikli olarak çözme girişiminde bulunacaklarından ve uç ürün üretilmesi noktasında Cumhurbaşkanlığı Genelgesi yayınlanacağından bahsetti. Sektör tarafından gündeme getirilen en önemli konular; Zeytin Yasası olarak tabir edilen kısıttan dolayı ülkemizin birçok bölgesinde yatırımların gerçekleştirilemediği, ruhsat güvencesi probleminin kesinlikle çözülmesi gerektiği, orman arazi izin bedellerinin yüksekliği, orman arazilerinde üç kapalılık sorunu, ağaçlandırma sahalarının da üç kapalı olarak değerlendirilmesi problemleri dile getirildi. Diğer önemli bir konu ise ruhsatların ihaleye çıkartılmadan önce izin problemlerinin çözülmesi gerektiği konusuydu. Kamuoyunun hala madenciliğin önemini kavramamış olduğu ve bunun çözümü için Bakanlık tarafından kamu spotları yapılıp yayınlanması talep edildi.

DEVAMINI OKU
Haberler

TEKNİK KOMİTEMİZ ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR

14 Eylül 2018 Cuma günü dernek merkezimizde Teknik Komite toplantısı gerçekleştirildi. Yönetim Kurulu Başkanımız Şevket KORUÇ, Yönetim Kurulu üyelerimiz Melih ÇELİKKOL, Cem SÜREK, üyelerimiz Sinem ERİŞİŞ, Emre SAVAŞ ve Emin İLHAN’ın katılımlarıyla gerçekleşen toplantıda orman arazi izin bedellerinin sektörümüze olan etkisini belirlemek üzere yapılacak çalışmanın yol haritası belirlendi.

DEVAMINI OKU
Haberler

ÇEVRE VE İSG KOMİTESİ 6. TOPLANTISI YAPILDI

6. Çevre ve İSG Komite toplantısı, 7 Eylül 2018 Cuma günü, üyemiz Bursa Beton’un Genel Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantı sonrası komite üyeleri tarafından, Bursa Beton’un Kayapa bölgesinde faaliyet gösteren agrega işletmesi ziyaret edildi. Kısa süre içerisinde önemli faaliyetleri gerçekleştiren ve yeni hedefleri belirlenen komitemizin bir sonraki toplantısının 24 Ekim 2018 Çarşamba günü AGÜB çalışma ofisinde gerçekleştirilmesine karar verildi.

DEVAMINI OKU
Haberler

AGGREGATES BUSİNESS – TÜRKİYE AGREGA PAZARI HAKKINDA BİR DEĞERLENDİRME

Aggregates Business Europe dergisinin Temmuz-Ağustos sayısında, Türkiye agrega pazarı ile ilgili yazımız yayınlanmıştır. Yazıya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

DEVAMINI OKU
Haberler

BAKAN YARDIMCISI SAYIN MİTHAT CANSIZ’A TEBRİK ZİYARETİ

15 Ağustos 2018 Çarşamba günü, madencilik sektörünün önemli sivil toplum kuruluşlarından Agrega Üreticileri Birliği (AGÜB), Türkiye Madenciler Derneği (TMD), Altın Madencileri Derneği (AMD), Ege Maden İhracatçıları Birliği (EİB), İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), T. Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği (TÜMMER) yönetim kurulu başkanları, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Mithat CANSIZ’a tebrik ziyaretinde bulundu. Yapılan görüşmede Maden İşleri Genel Müdür Vekili Yinal YAĞAN, Orman Genel Müdür Yardımcısı Zekeriya MERE ve İzin İrtifak Daire Başkanı Ahmet ÇELİK’te yer aldılar. Madencilik sektörünün sorunlarını ve çözüm önerilerini içeren ortak bir rapor Sayın Cansız’a iletildi. Bu yıl içerisinde ilgili Bakanlıklar ve STK’ların bir araya geleceği ve sektörün gelişimi için atılması gereken adımların tartışılacağı bir Madencilik Çalıştayı yapılması kararlaştırıldı.

DEVAMINI OKU
Haberler

ANKARA KURUM ZİYARETLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Sektörümüzle ilgili sorunları ve çözüm önerilerini ilgili bürokratlara aktarmak amacıyla, Yönetim Kurulumuz tarafından, belirli periyotlarda, Ankara ziyaretleri düzenlenmektedir. Bu kapsamda 3 Eylül 2018 Pazartesi günü Ankara’da, Orman Genel Müdür Yardımcısı Zekeriya MERE, İzin İrtifak Daire Başkanı Ahmet ÇELİK, Maden İşleri Genel Müdür Yardımcısı Mustafa SEVER ve Agrega Daire Başkanı Erdal KAÇMAZ ziyaret edilmiştir.

DEVAMINI OKU
Haberler

Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Şevket Koruç’un Madencilik Türkiye Dergisi Röportajı

Haberler

ÇEVRE VE İSG KOMİTE TOPLANTISI DÜZENLENDİ

19 Temmuz 2018 Perşembe günü Çevre ve İSG Komitemizin toplantısı gerçekleştirildi. Üyemiz Kar Grup’un İSG-Çevre ve Kalite Müdürü Sayın Cihat ÖZKAL komite başkanlığına seçildi. AGÜB çalışma ofisinde düzenlenen toplantıda, komitenin planladığı faaliyetlerin hangi aşamada olduğu değerlendirilmiş olup, bir sonraki toplantıya kadar yapılması gerekli çalışmalar belirlenmiştir.

DEVAMINI OKU
Haberler

Agrega Bülteni Dergisi 10. Sayısı yayınlandı

Agrega Üreticileri Birliğinin yayın organı olan Agrega Bülteni Dergisi 10. sayısıyla sizlerle buluşuyor.

DEVAMINI OKU
Haberler

MADEN İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ZİYARET EDİLDİ

12 Haziran 2018 Salı günü Maden İşleri Genel Müdürlüğü ziyaret edildi. Gerçekleşen ziyarette, MİGEM Genel Müdürü Mithat CANSIZ, Genel Müdür Yardımcıları Mustafa SEVER ve Yinal YAĞAN ile görüşüldü. AGÜB, agrega madenciliğinin gelişmesi adına, hammadde üretim izinlerinin kaldırılması, büyükşehirlerimiz için agrega kaynak planlamasının yapılması, agrega madenciliği için minimum iki yıl süreli arama dönemi getirilmesi ve her taştan hazır beton/asfalt agregası olur algısının değiştirilmesi için çalışma yapılmasının önemini dile getirdi.

DEVAMINI OKU
Haberler

Madencide ruhsat güvencesi endişesi

Agrega Üreticileri Birliği’nin Maden Bölgelerine ve Ruhsatların Taşınmasına İlişkin Yönetmelik ile ilgili değerlendirmeleri Dünya gazetesinde yayınlandı.

DEVAMINI OKU
Haberler

TEKNİK KOMİTE TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

31 Mayıs 2018 Perşembe günü, birlik merkezimizde, Teknik Komite toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda Maden Bölgelerine ve Ruhsatların Taşınmasına İlişkin Yönetmelik değerlendirildi. Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) 2018-2019 eylem planı için görüş hazırlandı.

DEVAMINI OKU
Haberler

TOBB TÜRKİYE MADENCİLİK MECLİSİ İSTANBUL’DA TOPLANDI

11 Mayıs 2018 Cuma günü TOBB Türkiye Madencilik Meclisi İstanbul’da toplandı. AGÜB olarak katılım gösterdiğimiz toplantıda, Başkanımız Sn. Şevket KORUÇ, sektörde yaşanan aşağıdaki sorunları ve beklentileri dile getirdi. -Devlet hakkı borçlarının yapılandırma kapsamına alınması, -Büyükşehirlerimiz için agrega kaynak planlamasının yapılması, -Hammadde üretim izninden dolayı oluşan kötü algı, -Agrega madenciliği için 2 yıl zorunlu karotlu sondajla birlikte arama dönemi getirilmesi.

DEVAMINI OKU
Haberler

Agrega Bülteni Dergisinin 9. sayısı yayınlandı

Haberler

16. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

16. Olağan (Mali) Genel Kurul 30 Mart 2018 Cuma günü saat 14:00’te dernek merkezimizde gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan Genel Kurul Başkan Şevket KORUÇ’un açılış konuşmasıyla devam etti. Açılış konuşmasında geçtiğimiz senenin sektörümüz açısından bir değerlendirmesini yaptı. Başkan KORUÇ “Kanun ve yönetmeliklerin bu kadar hızlı değişmesi yatırımcıların ruhsat güvencesi ile ilgili tereddütlerini arttırmaktadır. Gelişen teknolojiye uygun bir şekilde, çevreci bir anlayışla, iş güvenliğini önceleyen bir sektör olmak artık zorunluluk haline gelmiştir. Tüm bu yatırımların yapılabilmesi ise ruhsat güvencesi ile doğrudan bağlantılıdır.” dedi. Yönetim Kurulu Başkanımız Şevket KORUÇ, AGÜB’ün çalışma komiteleri hakkında değerlendirmelerde bulundu. “Madencilik sektöründeki gücümüzün farkına varmak, AGÜB’ü daha etkin kılmak ve sektör yararına olan her konuda kullanmak adına desteklerinizi esirgememenizi rica ediyorum. Yönetim Kurulu toplantılarımız her üyemize açık olarak gerçekleştirilmektedir. Bu toplantılara yönetim kurulumuzda olmasanız da katılabilir fikirlerinizi beyan edebilirsiniz. Her bir üyemizin düşüncesi bizim için ayrı bir önem taşımaktadır. Yönetmelik taslakları üzerinde teknik komitemiz çalışmalar gerçekleştirmektedir. Çevre ve İş Sağlığı Güvenliği komitemiz yeni oluşmakla birlikte güzel projeler üretmektedir. Sizleri veya uygun gördüğünüz yöneticilerinizi hem Teknik Komitede hem de Çevre ve İSG komitesinde yer alarak Agrega sektörüne katkı sağlamaya davet ediyorum. Bu komiteler etkin kullanıldığında güzel sonuçlar alınabilir ve ileride sektöre yön veren bir çalışma grubuna dönüşebilir. “ Genel Kurul, Genel Sekreter Çağlar TANIN’ın 2017 faaliyet raporunun sunumuyla devam etti. Genel Kurul sonrasında Onursal Üyemiz Prof. Dr. Atiye TUĞRUL mevzuat ile ilgili gelişmeler hakkında AGÜB üyelerini bilgilendirdi. Ardından Weir Minerals sponsorluğunda düzenlenen akşam yemeğinde bir araya gelindi.

DEVAMINI OKU
Haberler

KASTAMONU ÜNİVERSİTESİNDE YAPI MALZEMELERİ KONULU SEMİNER DÜZENLENDİ

Kastamonu Üniversitesi Yapı Topluluğu tarafından organize edilen Yapı Malzemeleri Semineri, 7 Mart 2018 Çarşamba günü düzenlendi. Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu (YÜF) birliklerinden Agrega Üreticileri Birliği, Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği ve Türkiye Hazır Beton Birliği’nden konuşmacılar öğrencileri bilgilendirdi. Agrega Üreticileri Birliği adına Yaşamın Ana Hammaddesi : Agrega başlıklı seminer Genel Sekreter Çağlar TANIN tarafından verildi. AGÜB hakkında kısa bir bilgilendirme yapan Sn. TANIN, agrega üretim yöntemi, kullanım alanları, standart ve deneyleri, Türkiye’de ve dünyada üretim miktarları konularına değindi.

DEVAMINI OKU
Haberler

II(a) GRUBU MADENLERİN 2017 YILI OCAK BAŞI SATIŞ TUTARI HAKKINDA MİGEM’DE TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

27 Şubat 2018 Salı günü, Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nde, II(a) grubu madenlerin 2017 yılı Ocak Başı Satış Tutarı’nın belirlenmesi amacıyla toplantı düzenlendi. Agrega Üreticileri Birliği, Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği, Türkiye Hazır Beton Birliği ve Kireç Üreticileri Birliğinden yetkililerin katıldığı toplantıya MİGEM Genel Müdür Yardımcısı ve Agrega Daire Başkanı Sn. Mustafa SEVER başkanlık etti. Toplam madenlerden alınan devlet hakkı 700 milyon TL civarındayken, agrega madeninden elde edilen devlet hakkının 260 milyon TL olduğu ifade edildi. Ülke ekonomisinin göz önünde bulundurularak, yatırımcıları rahatlatmak amacıyla 2017 yılı ocak başı satış tutarları için artış

DEVAMINI OKU
Haberler

TOBB TÜRKİYE MADENCİLİK MECLİSİ TOPLANDI

Üyesi olduğumuz TOBB Türkiye Madencilik Meclisi’nin toplantısı, 16 Şubat 2018 Cuma günü Ankara’da yapıldı. Toplantıda ele alınan konular aşağıda bilgilerinize sunulmuştur. -02/02/2018 Tarih 1/914 Esas No ile Meclis Başkanlığına sunulan Torba Kanundaki Madencilikle ilgili değişiklik önerileri, -MİGEM uygulamaları, -Orman izinleri ve ücretlerle ilgili uygulamalarda yaşanan sorunlar

DEVAMINI OKU
Haberler

KOCAELİ VALİ YARDIMCISI ZİYARET EDİLDİ

26 Ocak 2018 Cuma günü, Kocaeli Vali Yardımcısı Sn. Osman EKŞİ, Kocaeli bölgesindeki agrega ocakları ile ilgili görüşmek üzere, Yönetim Kurulu üyelerimiz tarafından ziyaret edildi. Yapılan görüşmede, başka bir bölgeye taşınması düşünülen mevcut ocakların, rezervlerinin tüketilmeden taşınmasının, ulusal ekonomi için bir kayıp olacağı iletildi. Çevre ve iş sağlığı güvenliği ile ilgili kriterlerin belirlenerek, bu kriterleri sağlayan işletmelerin ruhsat sürelerinin sonuna kadar çalışmasının, Kocaeli ve İstanbul’un agrega tedariği bakımından önemli olduğu ifade edildi.

DEVAMINI OKU
Haberler

İSTANBUL ÇEVRE DÜZENİ PLANI REVİZYONU

9 Ocak 2018 Salı günü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Planlama Müdürlüğü’nde, 1/100.000 ölçekli İstanbul çevre düzeni planı revizyonu ve 1/25.000 nazım imar planı kapsamında bir toplantı düzenlendi. AGÜB olarak, özellikle büyükşehirler için agrega kaynak planlaması yapılmasının gerekliliği vurgulandı. Toplantıda ayrıca aşağıdaki konuların değerlendirmesi yapıldı. -Mekansal gelişme eğilimleri -Sektörel ilişki ve kümelenme eğilimi -Ulaşım, lojistik ve depolama -Plan çalışmalarından beklentiler

DEVAMINI OKU
Haberler

Başkanımız Sayın Şevket KORUÇ Bloomberg TV’de Ali Çağatay’ın canlı yayın konuğu oldu.

Başkanımız Sayın Şevket KORUÇ 9 Ocak 2018 Salı günü Agrega Madenciliği ve Sorunlarını konuşmak üzere Bloomberg TV’de Ali Çağatay’ın canlı yayın konuğu oldu.

DEVAMINI OKU
Haberler

Agrega Bülteni Dergisinin 8. sayısı yayınlandı

Haberler

11. Kalkınma Planı – Agrega Sektör Raporu

22 Aralık 2017 Cuma günü Yönetim Kurulu üyelerimiz ve Onursal üyemiz Sayın Prof. Dr. Atiye Tuğrul’un katılımıyla bir toplantı düzenlendi. Madencilik Özel İhtisas Komisyonu doğrultusunda, 11. Kalkınma Planı için hazırlayacağımız Agrega Sektör Raporu’nun ana ve alt başlıkları belirlendi.

DEVAMINI OKU
Haberler

MADENCİLİK ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

Türkiye’nin katma değerli sektörlerinin başında gelen Madencilik Sektörü, “Hayatımız Maden” temalı “Madencilik Çalıştayı”nda Antalya’da bir araya geldi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın Çalıştaya katılması Madencilik Sektörüne ekstra bir enerji verdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Madencilik Sektörünün 2023 yılı için ortaya koyduğu 15 milyar dolar ihracat hedefinin hayal olmadığını belirterek, “Madencilik Sektörümüz 20-25 milyar dolar ihracat hedeflemeli” dedi. “Madencilik Çalıştayı”nda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, ilk olarak öğretmenler günü nedeniyle görevi başında şehit olan öğretmenler başta olmak üzere, tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutladı. Türkiye’nin 2023 yılı ihracat hedeflerine ulaşmak için katma değerli ürün ihracatını gerçekleştirebileceği ekosistemi hayata geçirdiklerini belirten Albayrak, madencilik sektörüne katma değerli ürün üretimi için kurumsallaşma, profesyonelleşme ve yabancı sermaye ile işbirliği çağrısı yaptı. Katma değerli ürün ihracatını hedeflemeyen, kurumsallaşmayan, profesyonelleşmeyen firmaların gelecekte madencilik sektöründe yer bulamayacağı uyarısında bulunan Enerji Bakanı Albayrak, “İşçi sağlığı ve iş güvenliği, çevre duyarlılığı kırmızı noktalarımız. 2017 yılında şu ana kadar 5 bin 480 firmada denetimlerde bulunduk. Yılsonuna kadar 6 bin maden işletmesini en az bir kez denetlemiş olacağız. 2018 yılında 7 bin firmayı denetlemeyi hedefliyoruz” diye konuştu. Türkiye’de 90 madenin 77 tanesi var Nisan ayında İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda Milli Enerji ve Madencilik Politikamızı kamuoyu ile paylaştıklarını hatırlatan Albayrak şöyle devam etti: “Adım adım bu politikayı hayata geçirmeye başladık. Enerji ve madenciliğimizi ithalata bağımlı olmaktan kurtarmak için entegre bir süreci yürütüyoruz. Ülkelerin Gayri Safi Milli Hasılalarından Madencilik Sektörünün aldığı paya baktığınızda; Çin yüzde 8.5, Avusturalya 6.5, ABD 5, Almanya 4, Kanada 4, Türkiye 1.3’ler seviyesinde. Türkiye’de maden çeşitliliğimiz dikkate aldığımızda potansiyelimizin çok altında olduğumuzu görüyoruz. Dünya genelinde çıkarılan 90 madenin 77 tanesi Türkiye’de çıkarılıyor. Bu madenlerde ne kadar rezerve sahip olduğunuz önemli değil. Önemli olan ne kadar katma değer ürettiğiniz. Türkiye hammadde satan değil, katma değerli ürünler üreten, son ürünü üreten söz sahibi olan bir ülke olmalı. Tüm çalışmalarımızı bu hedefe yönelik kurguladık.” Hammadde olarak ihraç edip işlenmiş ürün olarak ithal ediyoruz bu sona erecek Bugüne kadar yurtdışına hammadde olarak gönderdiğimiz madenlerin, işlenmiş ürün olarak çok daha pahalı bir şekilde Türkiye’ye döndüğü bir ekosistemin var olduğuna dikkati çeken Enerji Bakanı Albayrak; “Birçok maden Türkiye’de işlenecek böylece Türkiye’de bulunan madenler zenginleştirilerek, ithal edilmesinin önünegeçilecek. Madencilik sektöründe madene katma değer sağlayan fabrikalar kurulmasını zorunlu kılan bir sistemi hayata geçireceğiz. ARGE ve Teknolojik bir modeli hayata geçiriyoruz. Madencilikte maden 1 katma değer üretiyorsa, nihai ürün 8 birim değer üretiyor. Madenine göre 30-40 katına çıkan bir ekosistem var. Madencilik sektörümüzdeihracat yapan çok firmamız var. Katma değerli ürün üretimi için teknolojiyi burada geliştirip, fabrikaları burada kurun. ARGE ve Teknolojik yatırımlar için uluslararası işbirliklerine hazır olun” diye çağrıda bulundu. Toparlanın, habersiz denetimler olacak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından madenlerin risk gruplarına göre 3 gruba ayrıldığı bir süreçten geçtikleri bilgisini de paylaşan Albayrak, her maden işletmesinin yılda en az 1 kez denetleneceğini, yüksek risk barındıran madenlerin ise bir yılda en az 4 kez denetimden geçeceğini söyledi. Albayrak, madencilik sektörü temsilcilerine ” Hazırlanın, toparlanın, habersiz denetimler olacak” uyarısında bulundu. Kazan, kazan, kazan modelini hayata geçireceğiz “Türkiye dönüşüyor, dünya dönüşüyor, Madencilik sektörümüz madencilik alanında dönüşümü doğru okuyarak sanayi ve üniversitelerle işbirlikleri kurarak sadece hammaddeüretimi değil, değer üretmeyi hedefleyen madencilik yapısını hayata geçirmeli” şeklinde konuşan Enerji Bakanı Albayrak, “Burada firmalarımızın dünya ile rekabet edebilmesi tek hedef değil, sürdürülebilir madencilik politikası için her türlü destek olacak, birlikte atmamız gereken adımlarda sizlerle iletişim halinde olacağız. Kazan, kazan, kazan modelini hayata geçireceğiz. Kamu kazanacak, özel sektör kazanacak, bunun sonucunda vatandaşımız kazanacak. Milli Enerji politikamızın amacı bu. Tıpkı 15 Temmuzda olduğu gibi omuz omuza hareket edip kazanacağız. Nisan ayında İstanbul’da sektöre verdiğimiz sözleri tek tek yerine getiriyoruz. Maden İhale Yönetmeliğini, ÇED istenmemesi konusunu bitirdik, orman bedellerinin tamamının yüzde 50 indirimini bitirdik. Orman ve Su İşleri Bakanımıza teşekkür etmemiz lazım. Gerçek yatırımcının önünü açacağız. Finansman açısından, zaman ve iş planlaması tüm süreçlerde rahatlama sağlayarak yatırımcının önünü açtık” dedi. İnşaat sektöründe yaşanan büyük bir değişim ve dönüşümü örnek gösteren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Madencilik sektörüne de değişim ve dönüşüm çağrısı yaptı. Albayrak şöyle devam etti: ” Türkiye’nin madencilik alanında dönüşümü doğru okuyarak sanayi ve üniversitelerle işbirlikleri kurarak sadece hammaddeüretimi değil, değer üretmeyi hedefleyen madencilik yapısını hayata geçirmeliyiz. Uluslararası işbirlikleri yaparak madenciliğin şampiyonlar ligine çıkmalıyız.” Türkiye’nin vitrinine hoş geldiniz Antalya’yı Türkiye’nin vitrini olarak tanımlayan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, madencilik sektörü temsilcilerine “Türkiye’nin vitrini Antalya’ya hoşgeldiniz” diye seslendi. Vali Karaloğlu, madencilik sektörünün tüm sektörlerin girdisini oluşturan önemli bir sektör olduğunu, Madencilik sektöründe yaşanacak iyileştirmelerin tüm sektörlere olumlu yansıyacağına inandığını dile getirdi. Karaloğlu, “Torba Yasa’da Madencilik sektörünün sorunlarının büyük bölümünün çözülmüş olmasından dolayı mutluyuz. Özellikle madencilik faaliyetlerinde sorunlara çözümler üretilmesini temenni ediyorum” şeklinde konuştu. Bugün Madencilik Sektörünün Bayramı Madencilik Çalıştayı’nı düzenlenen 11 kuruluş adına evsahibi olarak konuşan Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, “Bugün Madencilik Sektörü’nün bayramı var. Madencilik Sektörü 4 yıllık aranın ardından tam kadro bugün buradayız. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ın Madencilik Çalıştayımızı onurlandırması bizler için ekstra enerji verdi” dedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın Nisan ayında ortaya koyduğu, “Milli Enerji” ve Maden Politikası projesinin başarılı olması için Madencilik Sektörünün tam kadro emrinde olduğunun altını çizen EMİB Başkanı Kaya, “Milli Enerji” ve “Maden Politikası”nın hayata geçmesi için sektör temsilcileri olarak neferiniz olarak çalışmak istiyoruz.Milli Madencilik Politikasının 3 saç ayağı olan Enerji ve Hammadde Arz Güvenliği, Yerlileşme Maden faaliyetlerini yaparken hem yerli makine ve ekipmanı kullanmak ve öngörülebilir piyasalar. Bu kurgunuzda Madencilik Sektöründe yapmak istediğiniz yenilik ve değişimi hissediyoruz ve bunungereğini yapmak için emrinizdeyiz” diye konuştu. Madencilik Sektörü öz evlat muamelesi görür oldu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a, “Madencilik sektörümüz ile ilgili ortaya koyduğunuz vizyon ve hedefleri gerçekleştirmek için hepimiz buradayız” diye seslenen Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü; “Madencilik Sektörü, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda Sayın Bakanımız göreve gelmeden önce üvey evlat muamelesi görüyordu. Sayın Bakanımızın göreve gelmesi sonrasında Madencilik Sektörü olarak, Bakanlığımızın öz evladı olduğumuzu hisseder olduk. Sektörümüze karşı değişen bu olumlu algı nedeniyle Madencilik Sektörü adına şükranlarımızı arz ediyoruz. Torba Yasada Madencilik Sektörümüzü özellikle rahatlatan 2 maddenin hayat bulmasında olumlu yaklaşımları nedeniyle Sayın Bakanımızın Şahsında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarlığımız ve Maden İşleri Genel Müdürlüğümüz ekibine teşekkürlerimizi sunuyoruz.” Madencilik Sektörü olarak Başbakanlık Genelgesinin gereğini 15 Temmuz sonrasında daha net anladıkları mesajını veren EMİB Başkanı Kaya, “Başbakanlık Genelgesinin, ülkemiz emniyeti için yapıldığını biliyoruz. Şirketlerin, üretimlerini aksatmadan yürütebilmesi için herhangi bir işlemi Başbakanlıkça onaylandığı zaman, şirketin bundan sonraki herhangi bir ruhsatına ait işlemler için tekrar Başbakanlığa gönderilmemesini takdirlerinize arz ediyoruz. Bu işlemin diğer Bakanlıklarda da uygulanmasının sağlanmasını önemle arz ediyoruz” dedi. Ekmekte bile maden var Hayatımız maden Madencilik Çalıştayının ana temasını “Hayatımız Maden” olarak belirlediklerini hatırlatan Kaya, “Günlük hayatımızda her an elimizde olan telefonlarımızda, Televizyonlarımızda, günde üç kez kullandığımız diş macunlarımızda, hatta yediğimiz ekmekte bile maden var. Yani, “Hayatımız Maden” Madene olumsuz bakan kesimlere bunu anlatabilmeliyiz. Bu süreçte kamuoyunun sözüne en çok itibar ettiği bakanlarımızdan biri olarak sizden destek bekliyoruz. Yeni teknolojinin baş döndürücü bir hızla geliştiği ve değiştiği bir ortamda madenciliğe karşı çıkmak gibi bir durum söz konusu olamaz. Madenlerimizi doğaya saygılı bir şekilde çıkarmak ve doğal kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendirmek zorundayız” diye konuştu. Madencilik sektörü 4.5 milyar dolar ihracat hedefliyor Madencilik Sektörünün 2017 yılının Ocak – Ekim döneminde ihracatını 2016 yılının aynı dönemine göre yüzde 27 artışla 3.9 milyar dolara çıkardığı bilgisini veren Kaya, yılsonunda 4.5 milyar doları aşmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi. Madencilik Çalıştayı’nı Ege Maden İhracatçıları Birliği, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği, T. Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği, Türkiye Madenciler Derneği, Agrega Üreticileri Birliği, Seramik, Cam ve Çimento Hammaddeleri Üreticileri Birliği, Aydın Sanayi Odası, Ege Bölgesi Madenciler Derneği ve Çanakkale Madenciler Derneği ortaklaşa düzenlerken, Çalıştaya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Esat Göyük, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı bürokratları ve 500’ün üzerinde sektör temsilcisi katıldı.

DEVAMINI OKU
Haberler

TOBB TÜRKİYE MADENCİLİK MECLİSİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

17 Kasım 2017 Cuma günü üyeleriyle bir araya gelen Madencilik Meclisinin gündemi yoğundu. Yürütme Kurulu ve Alt Komite çalışmaları hakkında bilgilendirme yapıldı. Daha sonra maden mevzuatındaki gelişmeler değerlendirildi.

DEVAMINI OKU
Haberler

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI YETKİLİLERİ ÜYELERİMİZE ZİYARETTE BULUNDU

31 Ekim 2017 Salı günü derneğimiz tarafından önemli bir etkinlik gerçekleştirildi. ÇED Kapasitesinin güçlendirilmesi amacıyla kırma eleme tesislerinden örnek uygulaması olan tesislere teknik gezi düzenleyen Bakanlık yetkilileri, üyelerimizden Kibsaş Karadeniz A.Ş. ve Maden Yapı A.Ş.’ ye ziyarette bulundular. Gerçekleşen ziyaretlerde gelişmiş teknolojinin kullanıldığı, çevre ve isg önlemlerinin en üst düzeyde tutulduğu üyemiz firmalarının başarılı çalışmaları, yetkililer tarafından yerinde görüldü.

DEVAMINI OKU
Haberler

Agrega Bülteni Dergisinin 7. sayısı yayınlandı

Haberler

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞI MÜSTEŞAR YARDIMCISI SN. ABDULKERİM YÖRÜKOĞLU ZİYARET EDİLDİ.

22 Eylül 2017 Cuma günü, Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Şevket Koruç ve Genel Sekreterimiz Sn. Çağlar Tanın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sn. Abdulkerim Yörükoğlu’nu makamında ziyaret etti. Gerçekleşen ziyarette, Maden Bölgeleri Yönetmelik Taslağı ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

DEVAMINI OKU
Haberler

2017 Türkiye Agrega Market Raporu

Aggregates Business dergisinde Genel Sekreterimiz Çağlar Tanın’ın da katkıları ile 2017 Türkiye Agrega Market Raporu yayınlanmıştır. Okumak için tıklayınız.

DEVAMINI OKU
Haberler

BAKAN DR. FARUK ÖZLÜ MADENCİLERİN SORUNLARINI DİNLEDİ

8 Ağustos 2017 Salı günü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Madencilik Meclisinde, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Dr. Faruk Özlü’nün katılımıyla bir toplantı düzenlendi. Madencilik sektörünün sorunlarını dinleyen Sayın Özlü, sorunlarla ilgili Bakanlar Kuruluna sunum yapacağını ifade etti. Birliğimizi temsilen toplantıya katılan Genel Sekreter Çağlar Tanın, sektörümüzün beklentilerini anlattı ve Türkiye’nin acilen bir agrega politikasına ihtiyacı olduğunun altını çizdi.

DEVAMINI OKU
Haberler

MİGEM’DE MADEN BÖLGELERİ YÖNETMELİK TASLAĞI İLE İLGİLİ TOPLANTI DÜZENLENDİ

1 Ağustos 2017 tarihinde, Maden İşleri Genel Müdürlüğünde, Maden Bölgeleri Yönetmelik Taslağı hakkında toplantı düzenlendi. Agrega sektörünün temsilcisi olarak taslak hakkındaki görüşlerimiz MİGEM’e sunuldu.

DEVAMINI OKU
Haberler

ÇANAKKALE’DE SEKTÖR TOPLANTISI DÜZENLENDİ

7 Temmuz 2017 Cuma günü, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odasında Agrega Sektör Toplantısı gerçekleştirildi. Çanakkale ve çevresindeki agrega üreticilerinin katıldığı ve sektörün sorunlarının tartışıldığı toplantının ilk bölümüne, Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü Endüstriyel Yatırımlar ÇED Dairesi Başkanı Cihan Tatar, Orman Genel Müdürlüğü Maden İşleri Şube Müdürü Aytunç Nane, Maden İşleri Genel Müdürlüğü II-A Grubu Madenler Koordinatörü Serkan Gökmen konuşmacı olarak katıldı. İkinci bölümde İTÜ İnşaat Fakültesi Eski Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Taşdemir tarafından ‘Betonda Agreganın Önemi’ başlıklı bir konuşma yapıldı. Yerel sorunların tartışıldığı son bölümde ise üreticiler, Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Çanakkale İl Özel İdaresi yetkilileri tarafından mevzuat uygulamaları hakkında bilgilendirildi.

DEVAMINI OKU
Haberler

ÇANAKKALE’DE SEKTÖR TOPLANTISI DÜZENLENDİ

6 Temmuz 2017 Perşembe günü, Zeytincilik Enstitüsünde, AGÜB Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Koruç, AGÜB Genel Sekreteri Çağlar Tanın ile Zeytincilik Araştırma Enstitüsü, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü, Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü personellerinin katılımlarıyla üçüncü bir toplantı düzenlendi. Zeytinlik alanlara yakın bölgelerde sürdürülen agrega madenciliği neticesinde oluşan toz emisyonunun, bu alanlara etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılacak projenin sunumu, kurum yetkilileri tarafından gerçekleştirildi.

DEVAMINI OKU
Haberler

6 Temmuz 2017 Perşembe günü, Zeytincilik Enstitüsünde, AGÜB Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Koruç, AGÜB Genel Sekreteri Çağlar Tanın ile Zeytincilik Araştırma Enstitüsü, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü, Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü personellerinin katılımlarıyla üçüncü bir toplantı düzenlendi. Zeytinlik alanlara yakın bölgelerde sürdürülen agrega madenciliği neticesinde oluşan toz emisyonunun, bu alanlara etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılacak projenin sunumu, kurum yetkilileri tarafından gerçekleştirildi.

Haberler

MADEN İŞLERİ GENEL MÜDÜRÜ ZİYARET EDİLDİ

Maden İşleri Genel Müdürü Sn. Mithat Cansız, 19 Nisan 2017 Çarşamba günü Yönetim Kurulumuz tarafından ziyaret edildi. Görüşmede Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Şevket Koruç, 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra ortaya çıkan ekonomik daralmanın inşaat sektöründe de durgunluk meydana getirdiğini, yeni yatırımların ertelendiğini ve sektörün ayakta kalma mücadelesi verdiğini söyledi. Farklı bölgelerde üreticilerle yapılan görüşmelerde agrega talebinin 2016 son çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %20 ile %40 arasında düştüğünü belirten Koruç, Cumhurbaşkanımız tarafından başlatılan istihdam seferberliğine katkıda bulunmak istediklerini ancak bunun için diğer sektörlerde gündeme getirilen vergi indirimleri,

DEVAMINI OKU
Haberler

Agrega Bülteni Dergisinin 5. sayısı yayınlandı

Haberler

DEVLET HAKLARI İLE İLGİLİ ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI SN. DR. BERAT ALBAYRAK’A GÖNDERİLEN YAZI

Ocak ayında ödenmesi gereken fakat ödenememiş ruhsat bedellerinin ertelenmesi, devlet hakkı borçlarının yapılandırılması ve agrega madenlerinden alınan devlet hakkının %4’ten %2’ye indirilmesi ile ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Dr. Berat Albayrak’a gönderilen yazıya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

DEVAMINI OKU
Haberler

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ (TOBB) TÜRKİYE MADENCİLİK MECLİSİ TOPLANDI

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ (TOBB) TÜRKİYE MADENCİLİK MECLİSİ TOPLANDI 0 18/05/2004 tarihli ve 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu’nun 57’nci maddesine dayanılarak hazırlanan ve 12/02/2005 tarihli ve 25725 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren “Türkiye Sektör Meclislerinin Kuruluş, Görev ve Çalışma Yönetmeliği” uyarınca TOBB çatısı altında Türkiye Sektör Meclisleri oluşturulmuştur. Sektörel gelişmeyi teşvik etmek amacıyla oluşturulan Türkiye Sektör Meclisleri, sektörlerde ortak görüşlerin oluşturulmasına ve özel sektör ile yetkili merciler arasında bir temas noktası olarak, kamu-özel sektör iş birliğinin ve koordinasyonunun geliştirilmesine imkân sağlamaktadır. Üyesi olduğumuz Türkiye Madencilik Meclisinin ilk toplantısı, Meclis Başkanlık Divanının seçilmesi ve sektörün güncel sorunları ile çözüm önerilerinin müzakere edilmesi amacıyla, 22/02/2017 tarihinde, saat 13.30’da Birlik Merkezi, Sosyal Tesisler Şefik Tokat Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya derneğimizi temsilen Yönetim Kurulu üyemiz Barbaros Onulay ve Genel Sekreterimiz Çağlar Tanın katıldılar. Eski dönem meclis başkanı İsmet Kasapoğlu oy birliği ile yeniden başkanlığa seçildi. Geçmiş dönemlerden farklı olarak, meclisi daha aktif hale getirmek için bir yürütme kurulu oluşturuldu. Sektörün sorunlarına müdahale etmek adına yürütme kurulunun en kısa sürede bir araya gelmesine ve alt çalışma gruplarını belirlemesine karar verildi.

DEVAMINI OKU
Haberler

BAŞKANIMIZ ŞEVKET KORUÇ BLOOMBERG TV’DE YAYINLANAN MADEN DÜNYASI PROGRAMINA KONUK OLDU

Haberler

ZEYTİNCİLİK ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜNDE TARAFLARIN BİR ARAYA GELMESİYLE YAPILACAK ÇALIŞMANIN YOL HARİTASI BELİRLENDİ.

ZEYTİNCİLİK ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ Zeytinlik alanlara yakın bölgelerde sürdürülen agrega madenciliği neticesinde oluşan toz emisyonunun, bu alanlara etkilerinin belirlenmesi amacıyla TAGEM’e (Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü) yaptığımız başvuru sonrası, 01 Şubat 2017 Çarşamba günü İzmir’de Zeytincilik Araştırma Enstitüsünde tarafların bir araya gelmesiyle ikinci bir toplantı gerçekleştirildi. Zeytincilik Araştırma Enstitüsü, Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü, Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğünden ilgili personellerin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, çalışma için iki ayrı bölge belirlenmesi, belirlenen bölgelerde emisyon kaynağına 1.000-2.000-3.000 ve 4.000 metre mesafelerde yapılacak ölçümlerle partikül madde boyutu, miktarı, yayılışları ve çökelmesinin belirlenmesi, yaprak analizlerinin gerçekleştirilmesi, faydalı böceğin artış veya azalmasının incelenmesi konularında mutabakata varılmış olup, bir sonraki toplantının proje bütçesinin belirlenmesinin ardından gerçekleştirilmesine karar verilmiştir.

DEVAMINI OKU
Haberler

ZEYTİNLİK ALANLARDA SÜRDÜRÜLEN AGREGA MADENCİLİĞİ İLE İLGİLİ TAGEM (Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü) BÜNYESİNDE ÇALIŞMA BAŞLATILIYOR

Bilindiği üzere, “3573 Sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerin Aşılattırılması Hakkında Kanun” un 20. Maddesi’ nde “Zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası hariç zeytinliklerin vegatatif ve generatif gelişmesine mani olacak kimyevi atık bırakan, toz ve duman çıkaran tesis yapılamaz ve işletilemez” hükmü yer almaktadır. Özellikle zeytinlik alanlara yakın bölgelerde sürdürülen madencilik faaliyetleri ile ilgili ruhsat ve izin süreçleri bu kanun maddesine göre değerlendirilmektedir. Üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda, zeytinlik alanlara yakın bölgelerde sürdürülen agrega madenciliği neticesinde oluşan toz emisyonunun, bu alanlara olumlu/olumsuz etkilerinin belirlenmesi amacıyla AGÜB ekli yazı ile 03.01.2017 tarihinde TAGEM’e başvuru yapmıştır. Yazılı başvuru sonrasında AGÜB Yönetim Kurulu Başkanı Şevket KORUÇ’ un TAGEM Genel Müdürü Dr. Nevzat BİRİŞİK ile yaptığı görüşmede; Agrega üretimi esnasında ortaya çıkan kalker tozunun zeytinler, tarla ve bahçe bitkilerine etkilerini belirlemeye yönelik TAGEM’in görevlendireceği araştırma enstitüleri tarafından 1 yıl süreli araştırma çalışmalarının yapılması ve bu çalışmaların 2017 sonuna kadar sonuçlandırılması, 2017 sonunda elde edilen verilerin değerlendirilmesi neticesinde çalışmalara devam edilip edilmemesine karar verilmesi, Zeytin, tarla ve bahçe bitkilerinin yetiştirildiği alanlara yakın bölgelerde faaliyet gösteren ve taraflarca belirlenecek örnek agrega işletmelerinin çevresinde yapılacak emisyon ölçümleri ve bitkilerden alınacak numunelerin incelemesi ile özellikle kalker tozunun bu bitkilere zarar verip vermediği, zarar söz konusu ise hangi mesafeler ve emisyon değerlerinde bu zararın ortaya çıktığı konularını içeren bir rapor hazırlanması hususlarında mutabakata varılmıştır. Bundan sonraki aşamada, Şubat 2017′ de tarafların bir araya geleceği bir toplantı düzenlenecek ve yapılacak çalışmaların planı belirlenecektir.

DEVAMINI OKU
Haberler

Agrega Bülteni Dergisinin 4. sayısı yayınlandı

Haberler

2017 Yılı İşletme Dönemi Ruhsat Bedellerini Yatırmayı Unutmayın

18 Şubat 2015 günü yayımlanarak yürürlüğe giren 6592 sayılı kanun ile değişik 3213 sayılı kanunun 13. Maddesine istinaden Ruhsat Bedellerinin Ocak ayının sonuna kadar ilgili idareye yatırılması gerekmektedir. Ruhsat bedelinin yatırılmaması veya eksik yatırılması halinde 21.925 TL idari para cezası verilir ve ruhsat bedelinin üç ay içinde tamamlanması istenir. Bu süre içerisinde ruhsat bedelinin yatırılmaması durumunda ruhsat iptal edilir. Aşağıda 2017 Yılı İşletme Dönemi Ruhsat Bedelleri Dağılım Tablosu ve bu bedellerin yatırılacağı Vakıfbank Maden İşleri Şubesinin hesap numaraları bilgilerinize sunulmuştur.

DEVAMINI OKU
Haberler

İSTANBUL SEKTÖR TOPLANTISI DÜZENLENDİ

25 Kasım 2016 tarihinde, TÜYAP’ta, Maden Türkiye fuarında, İstanbul Sektör Toplantısı düzenlendi. Toplantıya konuşmacı olarak Maden İşleri Genel Müdürlüğü Agrega Daire Başkanı Ahmet Alsaç, İşletme Daire Başkanı Sezai Aydın, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden Müdür Yardımcısı Aysen Kömürcü ve İstanbul Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı Doğal Kaynaklar Ruhsat ve Kültür Varlıkları Müdürlüğünden İlker Toksöz katıldılar. İstanbul ve çevresindeki agrega üreticilerinin de yer aldığı toplantıda, İstanbul’da sürdürülen agrega madenciliği, sorunlar ve çözüm önerileri müzakere edildi. 3213 sayılı Maden Kanunu’nun 29. maddesinde geçen “I. Grup madenler ve II. Grup (a) bendi madenler için valiliklerce yapılan ildeki planlama çerçevesinde Genel Müdürlüğün uygun görüşü alınarak maden bölgeleri oluşturulabilir” fıkrasına istinaden İstanbul Valiliği’nin İstanbul’da kısıtlanacak alanlar hakkında yaptığı çalışmanın tamamlanarak Maden İşleri Genel Müdürlüğü’ne gönderildiği vurgulandı. Cebeci bölgesinde faaliyet gösteren agrega üreticilerine yönelik, İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından, 05.09.2016 tarihinde yayınlanan Mahalli Çevre Kurulu Toplantı Kararlarında belirtilen tedbirlerin, termin süreleri içerisinde alınmadığının tespiti halinde, yaptırımların uygulanacağı dile getirildi.

DEVAMINI OKU
Haberler

ÇEVRE VE İSG KOMİTESİ İLK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

22 Kasım 2016 tarihinde, AGÜB çalışma ofisinde Çevre ve İş sağlığı Güvenliği komitesinin ilk toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Yönetim Kurulu Başkanımız Şevket Koruç, Akçansa’dan Murat Bingül, Çağdaş İnşaat’tan Mert Can Nacak, Çimentaş’tan Volkan Patır, Maden Yapı’dan Gülçin Kasap, Ayhanlar Holding’den Ahmet Urun, Özyurt Kalker ’den Göktürk Ortaç ve Huş Mühendislikten Murat Uçum katılım gösterdi. Komite toplantısı Başkan Şevket Koruç’un açılış konuşması ile başladı. Daha sonra Çağlar Tanın AGÜB faaliyetleri hakkında kısa bir sunum gerçekleştirdi. Komitenin hedeflerinin müzakere edildiği toplantıda Komite Başkanı Gülçin Kasap seçildi. AGÜB üyeleri arasında Çevre ve İş Güvenliği bilincinin arttırılması ve kalitenin yükseltilmesi amacı ile yarışma düzenlenmesi için altyapı çalışmalarına başlanması kararı alındı. Komitenin çalışma alanları; Çevre ve İş Sağlığı Güvenliği ile ilgili mevzuat çalışmalarına katılmak, eğitim ve seminerler düzenlemek, Avrupa Agrega Birliği’nin komite toplantılarına katılmak olarak belirlendi.

DEVAMINI OKU
Haberler

MESLEKİ YETERLİLİK KURUMU’NDA ÇALIŞTAY DÜZENLENDİ

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı 4 Nisan 2015 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kabul edilerek 6645 sayılı kanun numarası ile yasalaştı. Kanun 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda da önemli değişiklikler yaptı. Bu değişikliklerin en önemlilerinden biri şüphesiz çalışma ve iş dünyasını yakından ilgilendiren belge zorunluluğu getirilen meslekler olmuştur. Kanuna göre; “Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, tebliğlerin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda düzenlenen esaslara göre Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacaktır.” (myk.gov.tr) 11 Kasım 2016 tarihinde Ankara’da, Mesleki Yeterlilik Kurumunda, Kırma Eleme Tesis Operatörlüğü Ulusal Yeterlilik Çalıştayı gerçekleştirildi. Meslek Standartları Daire Başkanı Yaprak Akçay Zileli’nin başkanlığında düzenlenen çalıştaya, Meslek Standartları Dairesi Sektör Sorumlusu Aylin Ramanlı, Asfalt Müteahhitleri Derneği Teknik Müdürü Zeliha Temren ve derneğimizi temsilen Yönetim Kurulu Başkanımız Şevket Koruç ile Çağlar Tanın katılım göstermiştir. “Kırma Eleme Tesisi (Konkasör) Operatörü (Seviye 3)” yeterliliği hazırlanması süreçlerine katılan AGÜB, sektörün gelişmesine katkı sağlamaya devam ediyor. Bu kapsamda düzenlenen yeterlilik çalıştayında taslak yeterlilik üzerinde görüşlerimizi Mesleki Yeterlilik Kurumuna bildirmiş bulunuyoruz.

DEVAMINI OKU
Haberler

İBB Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Toplantısı

Agrega Üreticileri Birliği olarak sektörün sorunlarını bürokrasiye aktarmaya devam ediyoruz. 7 Kasım 2016 tarihinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığında, Daire Başkanı Prof. Dr. Fuat Alarçin, Çevre Koruma Müdürü Fatih Erol, Yönetim Kurulu Başkanımız Şevket Koruç, Yönetim Kurulu üyelerimiz Melih Çelikkol ve Mesut Uzal’ın katılımlarıyla bir toplantı düzenlendi. Toplantıda İstanbul ve çevresinde sürdürülen agrega madenciliği ve arz talep bilgileri hakkında detaylı bir sunum yapıldı. Özellikle büyükşehirlerimiz için agrega kaynak planlaması yapılmasının önemi vurgulandı. Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Koruç, gerçekleştirdiği sunumda, 2023 yılında İstanbul’da tüketilecek agrega miktarının 146 milyon ton olacağını söyledi. İstanbul pazarına hizmet eden agrega üreticileri, İstanbul dışındaki kaynaklar ile ilgili bilgiler veren Koruç, İstanbul’a dış kaynaklardan agrega sağlanabilmesinin; İstanbul dışındaki bölgelerde yeterli miktarda kurulu kapasitenin olmaması, İstanbul’daki karayollarının taşıma kapasitelerinin yeterli olmaması, Ambarlı limanının çevresinde yüksek kapasiteli dökme yük depolama alanının olmaması, İstanbul’da dökme yük taşımacılığına yönelik demiryolu ağı ve istasyonlarının olmaması nedenleri ile mümkün olmadığını dile getirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre ve Koruma Kontrol Daire Başkanlığı’nın yapacağı çalışmalara Agrega Üreticileri Birliği olarak katkı sağlamaya hazır olduğumuz iletti.

DEVAMINI OKU
Haberler

Agrega Bülteni Dergisinin 3. sayısı yayınlandı

Haberler

Resmi Gazete’de 07.09.2016 tarihinde yayımlanan 6745 sayılı Kanunla, 3213 sayılı Maden Kanunu’na aşağıdaki maddeler eklenmiştir :

MADDE 37 – 4/6/1985 tarihli ve 3213 sayılı Maden Kanununa aşağıdaki ek madde eklenmiştir. “EK MADDE 13 – Maden arama, araştırma ve üretimi sırasında kamu ve özel sektör tarafından üretilen yerbilimleri verileri, sondajlara ait karot, kırıntı, el örneği ve benzeri numuneler ile harita, kesit, stratigrafi ve benzeri dokümanları arşivlemek, yayımlamak, kullanıcıların hizmetine sunmak ve numunelerin yurt dışına çıkarılması ile ilgili işlemleri yapmak amacıyla Maden İşleri Genel Müdürlüğünün koordinasyonunda ve Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü bünyesinde Türkiye Yerbilimleri Veri ve Karot Bilgi Bankası kurulmuştur. Türkiye Yerbilimleri Veri ve Karot Bilgi Bankasına veri, numune ve doküman kabulü, arşiv sisteminin oluşturulması, bu sistemden yararlanılması, numunelerin yurt dışına çıkarılması ve diğer uygulamalar ile ilgili usul ve esaslar Bakanlık tarafından çıkarılan yönetmelikle düzenlenir. Kamu ve özel sektöre ait veri, numune ve dokümanlar bu usul ve esaslara göre Türkiye Yerbilimleri Veri ve Karot Bilgi Bankasına gönderilir.” MADDE 38 – 3213 sayılı Kanuna aşağıdaki ek madde eklenmiştir. “EK MADDE 14 – Uluslararası standartlar ile bilimsel ve teknik esaslara göre yetkin kişi ve/veya yetkilendirilmiş tüzel kişiler tarafından, madenlerin aranması, araştırılması ve üretilmesi ile ilgili açık, güvenilir, uygulanabilir kaynak ve rezerv bilgilerini oluşturmak, bunlarla ilgili raporlama standartları ve kriterler belirlemek, sistem kurmak, uygulamak, geliştirmek ve yayımlamak, bu faaliyetler ile ilgili strateji ve hedefler oluşturmak, yetkin kişi ve/veya yetkilendirilmiş tüzel kişilerde aranan nitelikleri belirlemek, bunlara eğitim vermek, sertifikalandırmak, sicil ve sicil kayıtlarını tutmak, denetlemek, ihtar vermek, belgeleri askıya almak veya iptal etmek, uluslararası benzeri kuruluşlara üye olmak veya bunlarla işbirliği yapmak, görev alanına giren konularda eğitim, araştırma ve yayın faaliyetlerinde bulunmak ve bu faaliyetler ile ilgili düzenlemeleri yapmak ve yayımlamak amacıyla, kısa adı UMREK olan Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu kurulmuştur. UMREK’in mali işleri dâhil her türlü sekretarya hizmetleri Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülür. UMREK eğitim, sertifika, aidat, yayın ve diğer faaliyetlerinden gelir elde edebilir. UMREK, görevini yerine getirirken bağımsızdır. UMREK, görevlerini yerine getirirken resmî ve özel kurum, kuruluş ve kişilerden belge, bilgi ve görüş isteyebilir. UMREK üyelerine verilecek huzur hakkı Bakanlığın teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca tespit edilir. UMREK’in teşkili, yönetimi ve çalışması ile üyelerin atanmasında aranacak nitelikler, görev süresi ve üyeliğin sona ermesi ile ilgili usul ve esaslar Bakanlık tarafından çıkarılan yönetmelikle düzenlenir.”

DEVAMINI OKU
Haberler

2016 Türkiye Agrega Market Raporu

Aggregates Business dergisinin Temmuz-Ağustos sayısında derneğimizin de katkısı ile Türkiye Market Raporu yayınlanmıştır.

DEVAMINI OKU
Haberler

İZMİR BÖLGESİ SEKTÖR TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Sektörümüzün sorunlarını tespit ederek çözüm üretmek üzere düzenlediğimiz sektör toplantılarının sonuncusu 29 Temmuz 2016’da İzmir’de düzenlendi. Toplantıya Orman Genel Müdürlüğü İzin İrtifak Daire Başkanlığından Maden işleri Şube Müdürü Aytunç Nane, İzmir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Tarımsal Altyapı ve Arazi Değerlendirme Şube Müdürü Fehmi Türkan konuşmacı olarak katıldı. Maden Orman İlişkisi ve Agrega Üreticilerinin Yerel Sorunları olarak iki ana başlıkta gerçekleşen oturumlarda Dokuz Eylül Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Gürcan Konak ve Doç. Dr. Doğan Karakuş oturum başkanı olarak görev aldılar . General Makine, Dizel Turbo

DEVAMINI OKU
Haberler

MESLEKİ EĞİTİM DÜZENLENDİ

Kırma Eleme Tesis Operatörlüğü ve Bakımcılığı programına yönelik düzenlediğimiz mesleki eğitimlerin ilki 18-22 Temmuz tarihleri arasında dernek merkezimizde gerçekleştirildi. Dizel Turbo Makine ve 3M firmasından yetkililer ile İş Güvenliği Uzmanları tarafından verilen eğitimlerde katılımcılar kırma eleme tesislerinde kullanılan ekipmanların çalışma prensipleri, ekipmanlar kullanılırken dikkat edilmesi gereken teknik ve iş güvenliğine yönelik ayrıntılar hakkında bilgilendirildi. 40 saat süren eğitimleri tamamlayan ve son olarak sınavda başarı gösteren katılımcılara Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen Agrega Operatörlüğü ve Bakımcılığı Kurs Bitirme Sertifikası verildi.

DEVAMINI OKU
Haberler

Milli birlik ve beraberliğimizi hedef alan darbe girişimini şiddetle kınıyoruz

Haberler

Agrega Bülteni dergisinin 2. Sayısı yayınlandı

Haberler

Yetkilendirilmiş Tüzel Kişiler İle İlgili Yönetmelik

Yetkilendirilmiş Tüzel Kişiler İle İlgili Yönetmelik 3 Haziran 2016 tarihli 29731 sayılı resmi gazete yayınlanmıştır. Aşağıdaki linkten yönetmeliğe ulaşabilirsiniz.

DEVAMINI OKU
Haberler

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı ve Müsteşar Yardımcısı Ziyaretleri

7 Nisan Perşembe günü derneğimiz Yönetim Kurulu üyelerinden Sn. Şevket Koruç, Sn. Hüseyin Ilgaz ve Sn. Melih Çelikkol Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sn. Ali Rıza Alaboyun’u ve Müsteşar Yardımcısı Sn. Abdulkerim Yörükoğlu’nu ziyaret etmişlerdir. Yapılan görüşmelerde derneğimiz faaliyetleri ve agrega madenciliğinin çözüm bekleyen problemleri hakkında bilgiler verilmiş olup derneğimizce hazırlanan Agrega Raporu kendilerine sunulmuştur. Ayrıca bilhassa büyük şehirlerde agrega üretimi için kaynak planlamasına gerek olduğu, bu planlama yapılmaz ise gelecekte agrega tedariğinde ciddi sorunlar yaşanabileceği de vurgulanmıştır.

DEVAMINI OKU
Haberler

MESLEKİ EĞİTİM PROTOKOLÜ İMZALANDI

Derneğimiz ile Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü arasında 05.04.2016 tarihinde imzalanan protokol ile, Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Taş Ocağı Kırma-Eleme Tesis Operatörlüğü ve Bakımcılığı programına yönelik mesleki eğitim vermek ve bunu belgelendirmek konusunda AGÜB yetkin bir kuruluş olmuştur. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda 17. Maddede “Mesleki eğitim alma zorunluluğu bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde, yapacağı işle ilgili mesleki eğitim aldığını belgeleyemeyenler çalıştırılamaz” ifadesi bulunmaktadır. Mesleki eğitim almadan çalıştırılan her bir işçi için 1.000 TL idari para cezası uygulanmaktadır. Kırma eleme tesislerinde çalışan (tesis operatörü, silocu, bakımcı…vb.) personellerinize eğitim aldırma talebinizin destek@agub.org.tr adresine veya 0 216 545 82 00 numaralı telefondan Sn. Çağlar Tanın’a bildirilmesini rica ederiz.

DEVAMINI OKU
Haberler

Başkanımız Sayın Beşir Kemal Ustaoğlu, Maden Dünyası programına konuk oldu.

Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Beşir Kemal Ustaoğlu Bloomberg HT de yayınlanan Ali Çağatay’ın sunduğu, Maden Dünyası programına konuk oldu. Bir çok konuya değinen Ustaoğlu, Agrega Madenciliği ile ilgili soruları yanıtladı.

DEVAMINI OKU
Haberler

Capital Dergisi

Derneğimiz tarafından agrega madenciliği değerlendirmesi yapılmış ve Capital Dergisinin Şubat sayısında yayınlanmıştır.

DEVAMINI OKU
Haberler

4 ARALIK DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ ETKİNLİĞİ

Türkiye Madenciler Derneği’nin 4 Aralık Dünya Madenciler Günü etkinlikleri kapsamında düzenlediği ‘Maden-Orman ilişkisi’ paneline devlet düzeyinde Maden İşleri Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü ve sivil toplum kuruluşları düzeyinde AGÜB, TÜMMER, GEMAD, EMİB, SERHAM katılım sağlamışlardır. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Sn. Şevket Koruç AGÜB’ü temsilen panele konuşmacı olarak katılmıştır. Panelde genel olarak orman bedellerinin yüksekliği, başbakanlık genelgesinden sonra ihracatta büyük düşüş yaşandığı, agrega sektörünün çözüm bekleyen sorunları dile getirilmiştir.

DEVAMINI OKU
Haberler

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Sn. Şevket Koruç’un ST Ağır Sanayi Çözümleri Dergisindeki Röportajı

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Sn. Şevket Koruç’un ST Ağır Sanayi Çözümleri Dergisinin Ekim sayısında (sayfa 50-57) yayınlanan röportajına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

DEVAMINI OKU
Haberler

Yönetim Kurulu Üyemiz Sn. Melih Çelikkol’un THBB’nin (Türkiye Hazır Beton Birliği) Dergisinde Yayınlanan Röportajı

Yönetim Kurulu Üyemiz Sn. Melih Çelikkol’un, THBB’nin dergisinin Ekim-Kasım sayısında, KGS’nin (Kalite Güvence Sistemi) 20. yılına özel yazdığı yazıya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. https://www.thbb.org/dergi/131/131.html#/78

DEVAMINI OKU
Haberler

UEPG 15-16 Ekim komite toplantısı

Derneğimizinde üyesi olduğu UEPG’nin 15-16 Ekim tarihinde Brüksel’de gerçekleştirilen komite toplantılarında oluşturulan çalışmalara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

DEVAMINI OKU
Haberler

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’den gelen Çed ile ilgili 13/08/2015 tarihli madencilik faaliyeti konulu dağıtım yazısını bilgilerinize sunuyoruz.

DEVAMINI OKU
Haberler

İstanbul ve Kocaeli Agrega Madenciliği MİGEM’de masaya yatırıldı

2 Eylül Çarşamba günü Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nde, İstanbul ve Kocaeli bölgesi agrega madenciliği, yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerinin görüşüldüğü bir toplantı düzenlenmiştir. Toplantıya Maden İşleri Genel Müdürü Sn. Murat TOPALOĞLU, Genel Müdür Yardımcıları Sadi Civelekoğlu ve Dr.Adnan KÖSE, Agrega Daire Başkanı Ahmet ALSAÇ, Arama Daire Başkanı Doğan TOK, Endüstriyel Mineraller Daire Başkanı Mustafa SEVER ve bazı şube müdürleri, derneğimizi temsilen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Şevket Koruç, Denetim Kurulu üyelerimizden Hüseyin Ilgaz ve İsmail Halezeroğlu katılmışlardır. Toplantı Başkan Yardımcımız Şevket Koruç’un ‘İstanbul ve Kocaeli Agrega Madenciliği’ sunumu ile başlamıştır. İstanbul ve Kocaeli bölgeleri için agrega ihtiyacının ne denli önemli olduğu ve bu ihtiyacın il dışından karşılanmasının bugünkü fiziki koşullarda mümkün olmadığı hususunda görüş birliğine varılmıştır. Kocaeli’de agrega madenciliğinin devam eden sorunlarının siyasilere iyi anlatılması gerektiği, bölgede agrega madenciliğinin çevre ve diğer unsurlarla uyumlu bir şekilde devam edebilmesi için gerekli kriterlerin belirlenmesi ve bu kriterleri sağlayan firmalarında temdit ve izin işlemlerinin sonuçlandırılması gerektiği konusu konuşulan bir diğer önemli konu olmuştur. Son olarak Genel Müdür Sn. Murat Topaloğlu sorunlar hakkında kamuyu temsil eden tarafları da dinledikten sonra bir yol haritası çıkarılabileceğini ifade etmiştir.

DEVAMINI OKU
Haberler

Maden İşleri Genel Müdürlüğü’ne atanan Sayın Murat Topaloğlu’na tebrik ziyareti

Agrega Üreticileri Birliği Derneği Yönetim Kurulu olarak 13 Ağustos 2015 Perşembe günü Maden İşleri Genel Müdürlüğü’ne atanan Sayın Murat Topaloğlu’na tebrik ziyaretinde bulunuldu.. Sayın Genel Müdürümüze derneğimizin faaliyetleri anlatılarak madencilik adına yapılabilecek her türlü işbirliğine isterlerse katkı sunabileceğimiz iletildi. Bu kapsamda, Sayın Genel Müdürümüzün talebi üzerine, İstanbul ve Kocaeli Agrega Madenciliği hakkında, 2 Eylül 2015 Çarşamba günü saat 14:00’da, MİGEM’de sunum yapılması planlandı. Sayın Genel Müdürümüzü ziyarete Yönetim Kurulu Başkanımız Beşir Kemal Ustaoğlu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Şevket Koruç, Muhasip Üyemiz Melih Çelikkol, Yönetim Kurulu Üyemiz Barbaros Onulay, Denetleme Kurulu

DEVAMINI OKU
Haberler

KOCAELİ BÖLGESİ SEKTÖR TOPLANTISI DÜZENLENDİ

AGÜB üyeleri, Kocaeli Bölgesi Agrega Madencileri, Orman Genel Müdürlüğü İzin İrtifak Daire Başkan Yardımcısı Ahmet Çelik, Orman Genel Müdürlüğü Maden İşleri Şube Müdürü Aytunç Nane, tedarikçi üyelerimizden ENV-EX, Burçelik ve çözüm ortağımız KGEC Hukuk Bürosunun katıldığı toplantı 16 Haziran 2015 Salı günü İzmit Emex otelde düzenlendi. Orman Genel Müdürlüğü yetkilileri Ahmet Çelik ve Aytunç Nane orman mevzuatı ve yeni yasal düzenlemelerin sektöre getirdiği değişiklikler üzerine bir sunum yaptılar. Tedarikçi üyelerimizin sunumlarıyla devam eden toplantı Orman Genel Müdürlüğü yetkililerine teşekkür plaketi verilmesi ile son buldu.

DEVAMINI OKU
Haberler

Türkiye Agrega Madenciliğini Avrupa Birliği’nde AGÜB Temsil Edecek

TOBB Madencilik Meclisi’nde, Madencilik Sektörü Başkanlar Konseyi’nde agrega madenciliğini temsil eden ve Yapı Ürünleri Federasyonu üyesi olan, Agrega Üreticileri Birliği’nin (AGÜB), merkezi Brüksel’deki Avrupa Agrega Birliği UEPG’ye üyelik başvurusu kabul edildi. 30 ülkede yer alan üyeleri ile, UEPG Brüksel’de Avrupa agrega sanayicilerini temsil etmektedir. UEPG, www.uepg.eu yoğun olarak Avrupa’daki ilgili kurumlar ve diğer paydaşlar üzerinde sektör için önemli konularda lobi yapmaktadır. Avrupa Agrega Birliği’nin vizyonu sürdürülebilir Avrupa için sürdürülebilir sanayidir. Misyonu ise üye ülkeler için güvenilir bir çözüm ortağı olmaktır. UEPG’nin temel değerleri, açıklık, şeffaflık ve dürüstlüktür. Çevre yönetimi, biyolojik çeşitliliğin devamı, yerel kaynaklara erişim ve geri dönüşüm konuları üzerinde çalışmalar yürütmektedir. AGÜB Yönetim Kurulu Başkanı Beşir Kemal Ustaoğlu “2012 yılında Avrupa’daki 28 AB ülkesinde toplam agrega üretimi 2,7 milyar ton olmuştur. Bu miktar 230.000 çalışan ile 15.000 şirket tarafından işletilen 25.000 taş ocağından sağlanmıştır. Agrega sektörünün Avrupa’daki yıllık cirosu 15 milyar Euro’dur”.

DEVAMINI OKU
Haberler

Trakya Sektör Toplantısı Çorlu’da Düzenlendi

Başkan Yardımcısı Şevket Koruç’un sunumu ile başlayan sempozyum, Agrega Sektörü Temsilcileri, AGÜB üyeleri ve MİGEM yetkililerinin katılımları ile 11 Mayıs 2015’te Çorlu Hilton Garden Inn otelde düzenlendi. Yönetim kurulu üyelerimizden Traçim’in katkıları ile gerçekleştirilen etkinlikte MİGEM’den Ahmet Alsaç ve Oğuz Güner teknik konularda katılımcılara bilgi verdiler. Tedarikçi üyelerimzden ENV-EX’in yönetici ortağı İsmail Bora indirgeme sistemleri ile igili detaylı sunum yaptı. Aramıza yeni katılan üyemiz KGEC Hukuk Bürosu ortaklarından Erhan Egemen ve Gürkan Çakıroğlu katılımcılar ile son maden kanunu hakkındaki görüşlerini paylaştılar. Toplantı Beşir Kemal Ustaoğlu’nun teşekkür konuşması ile sona erdi Başkan Yardımcısı

DEVAMINI OKU
Haberler

11 Mayıs 2015’te 89. Yönetim Kurulu Toplantısı Yapıldı

Haberler

Maden Kanunu Uygulama yönetmeliği taslak çalışması

AGÜB, TÜMMER, EMİB, TMD ve SERHAM Maden Kanunu Uygulama yönetmeliği taslak çalışması için 07.05.2014 tarihinde bir araya gelerek, Maden İşleri Genel Müdürlüğünce 8 ayrı komisyon halinde oluşturulan yönetmelik taslağı için ortak görüşlerini hazırlamış ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Müsteşar Yardımcısı Sn. Nevzat KAVAKLI’ya iletmişlerdir.

DEVAMINI OKU
Haberler

Maden Kanunu Uygulama Yönetmeliği Çalışma Komisyonları

Maden Kanunu Uygulama Yönetmeliği Çalışma Komisyonları 01-04 Mayıs 2015 tarihlerinde AFYON’ da gerçekleştirilen toplantıya Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Sn. Şevket KORUÇ katılmışlardır. 6592 sayılı Maden Kanunu Uygulama Yönetmeliği çalışmaları 1-4 Mayıs tarihleri arasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yard. Sn. Nevzat Kavaklı başkanlığında, sektör temsilcilerinin de katılımı ile Afyon’ da gerçekleştirilmiştir. Ek’ te toplantıda görüşmeleri yapılan komisyonlara 8. Komisyon eklenmiştir. Yönetmelik içerikleri ekte (toplantılarda alınan notlarla birlikte) yer almaktadır. Gerek Müsteşar Yard. gerekse MİGEM bürokratları ile yapılan görüşmelerde; Kanunun uygulamasına yönelik 3 farklı yönetmeliğin yayınlanacağı (ihale, yetkilendirilmiş tüzel kişilikler ve diğer konular için), İhale yönetmeliğinin seçim öncesinde yayınlanması diğerlerinin ise seçim sonrasına kalacağı bildirilmiştir. Çalışmalar esnasında AGÜB görüşleri kapsamında; Agrega üretimi yapılan ruhsatların Valiliklerce belirlenen yeni bölgelere taşınmasını düzenleyen maddeye; yeni belirlenen alanlarda hazır beton/asfalt agregası üretimine elverişli rezervin görünür olarak (üç boyutlu) tespiti ve bu alanlarda yapılacak projelere göre üretimlerin gerçekleştirilmesi hususlarının yönetmeliğe ilavesi talep edilmiştir. II-a ve c grubu ruhsatlar yeni kanunla birlikte ihale yapılarak verilecektir. Valiliklerin kısıtlama talep ettikleri alanlar MİGEM sistemine işlendiğinden ve bu alanlarda ihale yapılmayacağından, (kısıtlı alanlar dışında) ihale edilerek verilecek yeni II-a ve c grubu ruhsatlar için 7. Madde izinlerinin alınamaması halinde ihale bedelinin faizi ile hak sahibine iadesi talep edilmiştir. Böylece ihale edilerek verilen ruhsatların izin işlemlerinin kolaylaşacağı ve hızlanacağı öngörülmektedir. Ayrıca yukarıda ifade edilen taleplerin yazılı olarak da Bakanlığa verilmesi Nevzat bey tarafından talep edilmiştir.

DEVAMINI OKU
Haberler

30 MAYIS 2015 MADENCİLİK ÇALIŞTAYI NOTLARI

Ege İhracatçılar Birliği tarafından düzenlenen, 3213 Sayılı Maden Kanunu ve 6831 Sayılı Orman Kanunu Uygulama Yönetmeliklerine ilişkin konuları görüşmek üzere Denizli’ de 30 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleştirilen “Madencilik Çalıştayı” na AGÜB’ ü temsilen Ertunç KARADUMAN ve Çağlar TANIN katılmışlardır. Bilindiği üzere madencilik sektörü zorlu bir süreçten geçmektedir. Bu bağlamda Denizli’de Ege Maden İhracatçıları Birliğinin gerçekleştirdiği Madencilik Çalıştayı sektörün sorunlarını bire bir dile getirmek için çok değerli bir imkan oluşturmuştur. Genel itibari ile Ege bölgesinden mermer firmalarının katılımı ile gerçekleşmiştir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Nevzat Kavaklı, Maden İşleri Genel Müdürü Sadi Civelekoğlu, Maden İşleri Genel Müdür Yardımcısı Adnan Köse, Maden İşleri Genel Müdürlüğü 2A ve 2B işletme ruhsatları koordinatörü Murat Dikmen, Orman Genel Müdürlüğü İzin İrtifak Daire Başkanı İzzettin Yurtoğlu, İzin İrtifak Daire Başkan Yardımcısı Ahmet Çelik, İzin Sahaları Denetleme ve Kontrol Şube Müdürü Ergün Çetin olmak üzere önemli sayıda personel çalıştaya katılmışlardır. Çalıştay sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki oturumda gerçekleşmiştir. Birinci oturumda orman kanununun 16. maddesine ilişkin uygulama yönetmeliği ikinci oturumda ise ihale yönetmeliği taslağı üzerinde konuşuldu ve tartışılmıştır. Orman Genel Müdürlüğü İzin İrtifak Daire Başkanı İzzettin Yurtoğlu ileride sahaların kapatma planına göre izinlerin verileceğinden, rehabilitasyonun öneminden bahsetmiştir. Metropollerde yapılan ocak çalışmalarında saha terk edilmeden önce açılan boşluğun hafriyat ile doldurulması gerektiğini fakat merkez dışında nüfusu az olan küçük yerleşim yerlerinde olan sahalarda bu uygulamanın zorunlu olmayabileceğini ifade etmiştir. Kademelerde yaban hayatı hayvanlarının zarar görmemesinin önemli olduğu, diğer ülkelerde bir ocağın nasıl işletileceğinden ziyade nasıl kapatılacağının tasarlandığını dile getirmiştir. Daha sonra çoğunlukla Ege bölgesinden olmak üzere işletmeciler sorunlarını dile getirdiler. İzin müracaatlarına çok geç cevap verildiği,arazi izin bedellerinin çok yüksek olduğu, meşcere haritalarının ormandaki fiili durumu yansıtmadığı, il katsayısının kaldırılması gerekliliği, sınır aşımlarında hapis cezası kaldırılarak idari para cezasına çevrilmesi gerektiği, ağaçlandırma bedeli için alınan paralar ile bir ağaçlandırma yapılmadığı başlıca konuşulan konular oldu. Başbakanlık genelgesinin madencinin sonunu getirdiği sitemi hassasiyetle iletilen sorunlardan bir tanesiydi. Toplantı hem sektör açısından hem de devleti temsil eden bürokratlar açısından faydalı olmuştur. Toplantıya katılan diğer sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile sektörle ilgili görüş alışverişleri yapılmıştır. Çalıştay sonunda komisyon çalışmalarına verdiği katkılardan dolayı Yönetim Kurulu Başkan yardımcımız Sn. Şevket Koruç adına verilen teşekkür belgesi ile AGÜB adına verilen teşekkür plaketi alınmıştır. İlgili fotoğraflar aşağıda verilmiştir. Saygılarımızla.

DEVAMINI OKU
Haberler

Ankara Sektör Toplantısı

Agrega Üreticileri Ankara Sektör Toplantısı 16 Mayıs 2013 tarihinde yapıldı

DEVAMINI OKU
Haberler

Agrega Üreticileri Ankara Sektör Toplantısı 16 Mayıs 2013 tarihinde yapıldı

Agrega Üreticileri Birliği Konya Sektör Toplantısı 21 Kasım 2013 tarihinde yapıldı

DEVAMINI OKU
Haberler

KGEC Hukuk Bürosu – Maden Hukuku Konulu Panel

KGEC HUKUK BÜROSU (10 Nisan 2015 Tarihli -Maden Hukuku- Konulu Panel) 3213 sayılı Maden Kanunun temel ilkelerini ve sistemini önemli ölçüde değiştiren 6592 sayılı Kanun, Maden İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliğinin Hukuki – Cezai Boyutu, Orman Suçları ve Maden Hukukunda güncel sorun ve gelişmelerin alanlarında uzman bürokrat ve akademisyenlerin sunumları eşliğinde tartışıldığı panel 10 Nisan 2015 tarihinde KGEC Hukuk Bürosu tarafından düzenlenmiştir. Panel üç oturum halinde yapılmıştır. Panelin karşılama konuşmasını KGEC Hukuk Bürosu Yönetici Ortağı Av. Cengiz KESİCİ yapmıştır. KESİCİ konuşmasında; son yılarda mevzuatın madenci aleyhine geliştiğini bunun tersine çevrilmesinin mümkün olduğunu ancak bunun için sistemli bir çalışma gerektiğini belirtmiş ve panelin amacının bu konuda farkındalık yaratarak madenci, akademisyen ve bürokratlar arasındaki etkileşimi güçlendirmek olduğunu ifade etmiştir. Panelin birinci oturumunda genel olarak 6592 sayılı kanun el alınmıştır. Oturum başkanlığını AGÜB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Şevket KORUÇ yapmıştır. KORUÇ konuşmasında; agrega sektörünün önemini vurgulamış, olumlu mevzuatın değişikliklerinin sektöre önemli katkı yapacağını belirtmiş ve bu sebeple mevzuat değişikliklerinin önemine vurgu yapmıştır. KORUÇ devamında sözü Doç. Dr. Gül ÜSTÜN ve KGEC Hukuk Bürosu Yönetici Ortağı Av. Erhan EGEMEN’e vermiştir. Her iki konuşmacı da 6592 sayılı kanunun getirdikleri ve uygulamaya etkilerini detaylı olarak anlatmışlardır. Av. Erhan EGEMEN özellikle kanunun, ruhsat sahalarının taşınmasını öngören hükmünün Anayasaya aykırı olduğunu ve bunun açılacak davalarda defi yoluyla öne sürülmesi gerektiğini vurgulamıştır. Oturum soru-cevap ve sunumlar üzerine tartışma ile sonuçlanmış bu kısımda özellikle 2012/15 sayılı genelge ele alınmıştır. Doç. Dr. Gül ÜSTÜN tarafından genelgenin yok hükmünde olduğu; Av. Erhan EGEMEN tarafından ise İdare Mahkemelerince genelgenin dikkate alınmadığı ve madenciler lehine değerlendirme yapıldığı ifade edilmiştir. Panelin ikinci oturumunda orman izinleri konusu ele alınmış oturumun başkanlığını Türkiye Madenciler Derneği Başkanı Atılgan SÖKMEN yapmıştır. SÖKMEN konuşmasında; 2012 yılından bu yana gelişen süreçte madencilerin bir cendere içine sokulduğunu ve bu durumun sektörü adeta durma noktasına getirdiğini ifade etmiştir. SÖKMEN devamında sözü Orman Genel Müdürlüğü İzin İrtifak Daire Başkan Yardımcısı Ahmet ÇELİK’e vermiştir. ÇELİK konuşmasında; genel olarak orman izinlerinden, uygulamada yaşanan sorunlardan ve mevzuat çerçevesindeki çözüm yollarından bahsetmiştir. Soru-cevap ve sunum üzerine tartışma kısmında özellikle 2012/15 Sayılı Genelge, 2014/1 Sayılı Genelge ve Orman Kanunu 16.Madde Yönetmeliği tartışılmıştır. ÇELİK; İzin İrtifak Dairesince 2012/15 sayılı genelge uygulamasında Başbakanlıktan olur almış ruhsatlarda tekrardan orman izinleri için Başbakanlıktan olur istenmediğini belirtmiştir. 2014/1 Sayılı Genelgenin uygulamaya yansımaları konusunda bilgi vermiş ve önümüzdeki süreçte Orman Kanunu 16.Madde Yönetmeliğinde değişikliğe gidileceği, orman izin bedellerinin düşüleceği ve sahanın çitle çevrilmesi uygulaması yerine daha makul bir uygulamaya geçileceği müjdesini vermiştir. Panelin öğleden sonraki üçüncü oturumunda maden işyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği, İşverenin Hukuki ve Cezai Sorumluluğu ile Orman Suçları değerlendirilmiştir. Bölümün oturum başkanlığını Yüce Mermer Genel Müdürü Nejdet KARAKUYU yapmıştır. KARAKUYU konuşmasında; sektörün yaşadığı olumsuzluklara vurgu yapmış ve üst düzey bir maden politikası belirlenmesi gerektiği aksi halde madencilik sektörünün bu haliyle sürdürülebilir olmaktan çıkacağını ifade etmiştir. KARAKUYU sözü İş Güvenliği Uzmanı İnci TÜRKASLAN’a bırakmıştır. TÜRKASLAN konuşmasında; uygulamada yaşanan maden kazalarına örnekler vererek iş güvenliği kapsamında yapılan yanlışları ve alınması gereken önlemleri anlatmış akabinde sözü Doç. Dr. Saim OCAK’a bırakmıştır. OCAK konuşmasında; maden işyerlerinde meydana gelen iş kazaları sonucunda işverenin karşılaşacağı hukuki sonuçlar hakkında ayrıntılı bilgiler vermiştir ve son olarak söz alan Yar. Doç. Dr. Mehmet Emin ALŞAHİN maden işyerlerinde iş kazlarının cezai boyutu ve işverenlerin cezai sorumluluğunu uygulamadan örnekler eşliğinde anlatmıştır. Ayrıca ALŞAHİN madencilerin Orman Kanununa muhalefet sonucundaki cezai sorumluluğu hakkında da bilgiler vermiştir. Sunumlar üzerine somut örneklerle tartışmalar yapılmış ve oturum tamamlanmıştır. Son olarak -Maden Hukuku- üzerine genel bir değerlendirme yapılmış ve panel plaket töreniyle sona ermiştir.

DEVAMINI OKU
Haberler

Madencilik Sektörü Başkanlar Konseyi Birliğinin 13. Genel Kurulu

20 Nisan 2015 Pazartesi günü AGÜB’ün katılımıyla TÇMB toplantı salonunda yapıldı

DEVAMINI OKU
Haberler

TOBB’un düzenlediği VIII. Türkiye Sektörel Ekonomi Şurasına katıldık

Türkiye Madencilik Meclisi üyesi olan AGÜB, TOBB’un düzenlediği VIII. Türkiye Sektörel Ekonomi Şurasına katıldı. VIII. Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası, TOBB Birlik Başkanı Sn. M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU’nun ve Yönetim Kurulunun ev sahipliğinde, Başbakan Sn. Ahmet DAVUTOĞLU, ilgili Bakanlar ve Bürokratların katılımlarıyla 21 Nisan 2015 Salı günü 11.00 – 19.00 saatleri arasında Ankara TOBB merkezinde Konferans Salonunda gerçekleşmiştir. Şura’ya Başbakan Sn. DAVUTOĞLU ve beraberinde, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Fikri IŞIK, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sn. Faruk ÇELİK, Ekonomi Bakanı Sn. Nihat ZEYBEKCİ, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sn. Mehdi EKER, Gümrük ve Ticaret Bakanı Sn. Nurettin CANİKLİ, Kalkınma Bakanı Sn. Cevdet YILMAZ, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sn. Feridun BİLGİN, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sn. Taner YILDIZ ve Maliye Bakanı Sn. Mehmet ŞİMŞEK katılım sağlamıştır. Bilindiği üzere Türkiye Sektörel Ekonomi Şuraları, özel sektörümüzün yaşamış olduğu sorunların en üst düzeyde tartışıldığı, bu sorunlara çözüm aranan ve olumlu sonuçların alındığı önemli bir ekonomik platformdur. Daha önceki Şuralarda olduğu gibi bu yılki Şurada da her bir Sektör Meclisinin hazırlayıp TOBB’a iletmiş olduğu metinler çerçevesinde, Meclis Başkanı tarafından 3 dakika süre ile sınırlı olarak sunum yapmaları sağlanmıştır.

DEVAMINI OKU
Haberler

YÜF ve Tunceli Üniversitesi, tarafından düzenlenen beton ve betonu oluşturan bileşenler seminerine katıldık

Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu ve Tunceli Üniversitesi İnşaat Bölümü tarafından ortaklaşa düzenlenen “Beton ve Beton Bileşenleri Semineri” 13 Mart 2015 tarihinde Tunceli Kültür Merkezi’nde düzenlenmiştir. Seminerde konuşmacı olarak Prof. Dr. Özgür YAMAN (TÇMB), Cenk KILINÇ (THBB), Alper UÇAR (TPB), Uğur Ercan ŞENBİL (KÜB) ve Mesut ERKAN (AGÜB) temsilen faaliyet konuları ile ilgili birer sunum yapmışlardır. Üniversite öğretim üyeleri, Aşkale Çimento firma temsilcileri ve 250 civarında öğrenci katılımıyla gerçekleştirilen seminer, sektör bileşenleri ile üniversite öğrencilerini bir araya getiren önemli bir etkinlik olmuştur.

DEVAMINI OKU
Haberler

7. Ulusal Kırmataş Sempozyumu

7. Ulusal Kırmataş Sempozyumu “Agrega (Beton-Asfalt) Çimento Hammaddeleri Madenciliği ana teması ile, TMMOB Maden Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi‘nin ev sahipliğinde ve Agrega Üreticileri Birliği, Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği, Türkiye Hazır Beton Birliği`nin destekleri ile 5-6 Mart 2015 tarihlerinde İstanbul Maslak Sheraton Otelinde gerçekleştirilmiştir. Çağdaş bilgi üretimi ve paylaşımının olmazsa olmazı olan çoklu disiplinlerin birlikte çalıştığı, bilgi ürettiği bilimsel bir platform özelliği taşıyan bu sempozyumu, 250`nin üzerinde mühendis, teknik eleman ve üniversite öğrencisi izlemiştir. Sempozyumda 30`u sözlü sunum 9`u poster olmak üzere toplam 39 bildirinin tartışmaya açıldığı bu bilimsel toplantıda ayrıca eş zamanlı olarak toplam 11 firma ve kurumun katıldığı bir de sergi açılışına yer verilmiştir. 7. Ulusal Kırmataş Sempozyumunda; agrega üreticileri ve tüketicileri, mühendisler, üniversiteler, sanayiciler ve makine-ekipman üreticileri, bir araya getirilmiş, Türkiye‘de ve dünyada agrega madenciliği, standartlar, sürdürülebilir kırmataş madenciliği ve çevre, çimento, beton ve asfalt hammadde özellikleri, geri dönüşümlü agrega, maden mevzuatı gibi konular irdelenmiş, bilimsel ve teknolojik gelişmeler işçi sağlığı, iş güvenliği ve eğitimi konularında da sunumlar yapılmıştır. 7 adet çağrılı tebliğden biri olan, odamız İşçi Sağlığı İş Güvenliği Komisyonu hazırlanan bildiride ülkemizin en ağır sorunlarından biri olarak öne çıkan ve sektörümüzde sıkça yaşanan iş yerlerindeki emniyetsiz çalışma koşullarına bağlı yaralanma ve ölümlere çarpıcı bir yaklaşım sergilemiştir. Sempozyum boyunca sıkça dile getirilen ve açılış konuşmalarına da damga vuran iş cinayetlerinde kaybettiğimiz emekçiler defalarca saygıyla anılmıştır. Sempozyumun son günü ise, MİGEM, AGÜB, OGM, Maden Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi temsilcilerinin panelist olarak katılımlarıyla “Büyük Kentlerdeki Agrega Madenciliği Sorunları” başlıklı bir panel gerçekleştirilmiştir. Paneldeki konuşmacıların gerek kanun ve uygulamalar ile ilgili anlatımları, gerekse işçi sağlığı iş güvenliği konusundaki hassasiyetlerin konuşulması, salonun da katkı ve sorularıyla ilerleyen toplantının sonuçta daha alacak çok yolun ve yapacak çok işimizin olduğunu bir kez daha göstermiştir. İki gün süren Sempozyum‘da dile getirilen görüş ve öneriler ana başlıklarıyla aşağıda özetlenmiştir: (1)Madencilik planlamalarının ve politikalarının en temel uygulaması olan Maden Kanunu son 12 yıl içerisinde 3 kez değişime uğramış ve 18 Şubatta onaylanarak yürürlüğe giren yeni maden kanunu daha şimdiden “yeni kanun ne zaman çıkacak?” şeklindeki sorularla tartışılmaya başlanmıştır. 2004 yılında 5177 sayılı kanunda yapılan değişiklikle ruhsat güvencesine kavuşturulan taş ocakları ve agrega sektörü bu kadar sık değişen ve değiştirilen bir maden kanunu ile ruhsat güvencesinden daha da riskli olan planlama, yatırım ve geleceksizlik sorunları ile karşı karşıya kalmaktadır. Mevzuatın bu duraysızlığı aynı zamanda tüm sektörü de benzer şekilde etkilemektedir. (2)Havza Agrega Madenciliği`nin üretim, yerinde kalite kontrolü, taşıma ve rehabilitasyonu, gibi konularda teknik önergelerin hazırlanmasında halen ciddi eksiklikler mevcuttur. Nitekim, kırmataş işletmeleri kendi ruhsat sınırları içerisinde yapmayı taahhüt ettikleri yeniden yapılandırma veya doğaya yeniden kazandırma planları komşu ruhsatlardan bağımsız olarak hazırlayabilmektedirler. Bu planlar morfolojik kirliliğe neden oldukları gibi 100 metrelere ulaşan kontrolsüz, her an yenilme riskine açık şevler oluşturmakta , iş sağlığı ve güvenliğini ciddi ölçüde artarak tehdit etmektedirler. Bu durumun önlenmesi, iş sağlığı ve güvenliği önem ve önceliğinde, ekonomi ve ekoloji anlayışını da kapsayan “havza madenciliğine” uyumlu yeniden yapılandırma ve doğaya yeniden kazandırma projeleri ile ancak mümkündür. (3)Kırmataş sektörünün, ulaştığı yatırım düzeyi, yıllık bilançosu, üretim boyutu ve sağladığı istihdam ile madencilik alanında ülkemize katma değer üreten özel ve önemli bir iş kolu durumunda olduğu; ancak, artan yoğun ve plansız/çarpık kentleşme alanları içinde kalmış kırmataş ocak işletmeleri; ham madde kapasitelerine göre sürdürülebilir üretimleri, bilimsel ve teknik açıdan “yeniden yapılandırılma gereklilikleri” dikkate alınmadan, karşılaşılan iş güvenliği ve çevre sorunları yanında artan sosyal baskılar ile teknik ve ekonomik açıdan sınırlandırılarak, sonlandırılmaktadır. (4)Ülkemizde agrega olabilecek maden rezervleri oldukça yaygın ve büyüktür. Ancak, “güvenilir rezerv/üretim/kalite envanteri” halen eksiktir. Bu nedenden dolayı sektörel yapı hakkındaki bilgiler tam olarak ortaya koyulamamaktadır. Üretim ölçekleri çok cılız olup orta gelir tuzağı içinde çakılı kalmış olan ülke ekonomisinin ~ 10,000 $/fert`ten olması gereken milli gelir düzeyi 25,000 $/fert`e ulaşması için en az fert başına yılda 10 ton mertebesinde agrega üretimi (780 milyon ton/yıl) olmalıdır. Söz konusu değer 2014 -2015 için kestirilen üretimin en az 1.6 katıdır. (5)Arazi kullanımındaki sınırlamalar, çevre sorunları ve yüksek nakliye maliyetleri mevcut rezervlerin kullanımını sınırlamaktadır. Dolayısıyla, doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımının önemli olduğu günümüzde ocaklarda üretilen kayaçların mümkün olduğunca değerlendirilmesi gerekmektedir. (6)Deniz yolu ile agrega sevkine imkân verebilecek İstanbul gibi mega kentlerde tek ve sınırlı sayıda aktarma limanları yetersiz kalmaktadır. Günümüzde bu ve benzeri bölgelerde faaliyet gösteren işletmeler konteyner taşımacılığına odaklı çalışmalar yürütmekte olup, “dökme yükü stoklayacak uygun nitelikte alan olmadığından” bu miktarda malzemenin limanlardan sevkiyatı mümkün görülememektedir. (7)Sürdürülebilirlik kavramı içinde “geri dönüşümlü agregaların” kullanımını belirleyen ve denetleyen sınır şartların bilimsel ve teknik olarak ortaya konularak planlama ve karar alma süreçlerinde daha hızla ilerleyebilmek için gerekli standart ve veri tabanlarının ivedilikle oluşturulması gerekmektedir. Bu sempozyumda, kırmataş sektöründe yer alan tüm paydaşların gelecekte üzerinde titizlikle durulması gereken konular yukarıda özetlenen konu başlıklarına göre önem ve öncelik kazanmıştır.

DEVAMINI OKU
Haberler

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ziyareti

Yönetim Kurulu Üyelerimiz, 11 Nisan 2015’te Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığını ziyaret etti

DEVAMINI OKU
Haberler

Orman Genel Müdürlüğü Ziyareti

Yönetim Kurulu, 10 Nisan 2015’te Orman Genel Müdürlüğünü ziyaret etti

DEVAMINI OKU
Haberler

Bursa Sektör Toplantısı

AGREGA ÜRETİCİLERİ SEKTÖR TOPLANTISI BURSA’ DA YAPILDI 23 Ocak 2014 tarihinde Agrega Üreticileri Birliği organizasyonu ile BURSA’ da Akçansa Çimento A.Ş. katkıları ile Hilton Otel’ de, bölgede faaliyet gösteren agrega üreticileri bir araya geldi. Toplantı AGÜB Yönetim Kurulu Üyeleri ile bölgede faaliyet gösteren ve aşağıdaki agrega, hazır beton üreticisi ve tedarikçi 15 firmayı temsilen 29 katılımcı ile yapıldı. ANIT ASFALT A.Ş. BURÇELİK A.Ş. BURSA ÇİMENTO A.Ş. BURTAŞ LTD. ŞTİ CİHANTAŞ MADENCİLİK DEMİRTAŞ AGREGA EMİN YILDIZ İNŞAAT HALİL YILMAZ MADENCİLİK KARATAŞ HAZIR BETON ÖZBA MÜHENDİSLİK LTD. ŞTİ. SİMGE MAT A.Ş. SİNTA A.Ş. TACİ TOSUN AGREGA TEKYIL MADENCİLİK ZEKİ KAPTAN LTD. ŞTİ. (Alfabetik sıralanmıştır) Toplantı, Agrega Üreticileri Birliği’nin kuruluş, vizyon, misyon ve faaliyetlerine ilişkin yapılan sunum ile başladı. Ardından katılımcılar sektör ile ilgili yaşanan sorunları dile getirerek, özellikle madencilik sektörü üzerinde ciddi sıkıntılara yol açan Başbakanlık Genelgesine ilişkin görüşlerini dile getirdiler. Sektörü tıkanma noktasına getiren bu uygulamanın çözüme kavuşturulması için, toplantıya katılan sektör temsilcileri ortak karar ile bu çalışmaların AGÜB çatısı altında sürdürülmesi gerektiğini ifade ederek üyelik talebinde bulundular.

DEVAMINI OKU
Haberler

AGÜB 12. Olağan Genel Kurul Toplantısı

Agrega Üreticileri Birliği 12. Olağan Genel Kurulu Dernek Merkezi İstanbul’ da 27 Şubat 2014 tarihinde yapıldı. Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Barbaros ONULAY’ ın açılış konuşması ile başlayan toplantı, Derneğin 2013 yılı faaliyetleri ve mali durumunun görüşülmesi ile devam etti. Devamında Yönetim Kurulunun 2013 faaliyetleri ile gelir gider durumu Genel Kurul katılımcıları tarafından ibra edildi. Dilek ve öneriler bölümünde söz alan katılımcılar, özellikle agrega madenciliği konusunda yerel idarelerin uygulamalarının, faaliyetlerinde büyük sıkıntılara yola açtığını, bu konuda Agrega Üreticileri Birliği’ nin yerel yönetimlerle çalışmalara yoğun katılımın sağlamasını ve üyelerin de bu çalışmalara katkı koymasının son derece önemli olduğunu dile getirdiler.

DEVAMINI OKU
Haberler

AGÜB 9.Olağan Genel Kurul Toplantısı Yapıldı

Agrega Üreticileri Birliği 9.Olağan Genel Kurul Toplantısı, 07 Nisan 2001 tarihinde Saat: 14.00 te AGÜB merkezinde aşağıdaki gündem ile yapılmıştır. G Ü N D E M : Açılış ve yoklama. Başkanlık Divanının Seçimi. Saygı Duruşu. a) Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunun Okunması. b) 2010 yılı Gelir ve Gider Hesaplarının Genel Kurulun onayına sunulması. Denetim Kurulu Raporunun okunması Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulunun ibrası. 2011 yılı bütçe tasarısının görüşülmesi ve 01 Ocak 2011 tarihi itibariyle Yönetim Kuruluna harcama yetkisinin verilmesi Giriş aidatı ve aidat miktarlarının 2011 yılı için belirlenmesi Yeni dönem Yönetim ve Denetim Kurulu Asil ve Yedek üye adaylarının belirlenmesi. Yeni dönem Yönetim ve Denetim Kurulu Asil ve Yedek üyelerinin seçimi 2011 yılı Bütçesi ile Çalışma Programının görüşülmesi. Dilekler ve Kapanış. Gündem gereği yapılan yeni dönem Yönetim ve Denetim Kurulları Asil ve Yedek Üye seçimleri sonucu ilgili kurullar aşağıda verilen liste seklinde oluşmuştur. YÖNETİM KURULU LİSTESİ ASİL YEDEK CÜNEYT ERTUĞRUL ŞEVKET KORUÇ CİHANGİR KOCA ADİL HALİLİ M. MESUT UZAL BARIŞ BİLGİN BEŞİR KEMAL USTAOĞLU YÜKSEL ÖZYURT BAHRİ ZUHAL TEMEL YAZ YILMAZ KIRDAR ORHAN KAYA KENAN KURBAN CEM SÜREK BARBAROS ONULAY İBRAHİM MUHARREM GÖNÜL ÖZGÜR ÖZTÜRK NURİ ÜLGEZEN DENETİM KURULU LİSTESİ ASİL YEDEK HÜSEİN ILGAZ TAMER GEZBUL MELİH ÇELİKKOL TURAN ÖZYURT İSMAİL HALEZEROĞLU ÖMER GÜL Genel Kurul Toplantısı sonunda yeni seçilen Yönetim Kurulu ilk toplantısını yaparak; Yönetim Kurulu Başkanlığına Sn.Cihangir KOCA, Yönetim Kurulu Bşk Yardımcılığına Sn. Barbaros ONULAY, Muhasip Üyeliğe Sn. Özgür ÖZTÜRK’ü seçerek Başkanlık Divanını oluşturmuşlardır. Yeni dönemde Yönetim Kuruluna başarılar dileriz.

DEVAMINI OKU
Haberler

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Semineri

Haberler

Çanakkale Sanayi Odası Agrega Semineri

Haberler

Malatya Agrega – Beton Semineri

Haberler

UEPG (Avrupa Agrega Birliği) Komite Toplantıları

Haberler

Sektör Bilgilendirme Toplantısı

18 Şubat 2011 tarihinde, İstanbul’da, İTÜ Maden Fakültesi İhsan Ketin Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıda, Çevre Bakanlığı ÇED Planlama Genel Müdürü Sn. Fevzi İŞBİLİR ve Madencilik Şube Müdürü Sn. Oğuz GÜNER, Sektör temsilcilerinden oluşan 86 katılımcıya, madencilik faaliyetleri ile ilgili çevre mevzuatı hakkında bilgi vermişlerdir.

DEVAMINI OKU
Haberler

Agregalarda CE Belgelendirme Semineri

Haberler

Beton 2008 Agrega Sektör Paneli

19-22 Haziran 2008 tarihlerinde, Türkiye Hazır Beton Birliğince “Beton 2008” Kongre ve Fuar etkinliği tertiplenmiştir. Bu etkinlik içerisinde AGÜB tarafından “Agrega Sektörü ve Sorunları” konulu panel düzenlenmiştir. Yeri, konusu, programı ve katılımcı detayı aşağıda verilen etkinlikte, uzman panelistler tarafından yapılacak değerlendirmeler ve tartışmaya açılacak konular, sektörümüzün içinde bulunduğu sıkıntılı durum ve yapılacak genel değerlendirmenin, sektörümüz adına son derece yararlı olduğu inancındayız. Sektörün direkt ilişkide olduğu kurumlar ve basının katılacağı panelde, konuların ilgili makamlara aktarılması amaçlanan panele sektör temsilcilerinden 73 katılım sağlanmış, panelist olarak katılan ilgililere yaşanan sorunlar bizzat aktarılmıştır. Panelin açılış konuşmalarını AGÜB Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Cüneyt ERTUĞRUL, Maden İşleri Genel Müdürlüğü Ruhsatlar Daire Başkanı Sn. Mustafa SEVER ve Çed Planlama Genel Müdürü Sn. Fevzi İŞBİLİR yapmışlardır. Panel Konusu: Agrega Sektörü ve Sorunları Tarih : 22.Haziran.2008 Pazar Saat:13.00 Yer : İstanbul Fuar Merkezi Yeni Fuar Kompleksi Yeşilköy – İstanbul Salon C Oturum Başkanı : Cihangir KOCA Agrega Üreticileri Birliği Bşk. Yrd. Panelistler :Prof. Dr. Mustafa ERDOĞAN İ.T.Ü Maden Fakültesi Yüksel CANKURTARAN Maden İşleri Genel Müdürlüğü Oğuz GÜNER ÇED Genel Müdürlüğü Yaşar KARSLI THBB Yön. Kurulu Üye

DEVAMINI OKU
Haberler

MİGEM ile yapılan sektör bilgilendirme toplantısı

27 Ocak 2011 tarihinde İstanbul’da, İTÜ Maden Fakültesi İhsan Ketin Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıda, Maden İşleri Genel Müdürü Sn. Hamdi YILDIRIM, Daire Başkanı Sn. Mustafa SEVER ve Şube Müdürü Sn. Yüksel CANKURTARAN, Sektör temsilcilerinden oluşan 72 katılımcıya, Maden Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği hakkında bilgi vermişlerdir.

DEVAMINI OKU
Haberler

İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Toplantısı

İBB İMAR ve ŞEHİRCİLİK DAİRE BAŞKANLIĞI TOPLANTI (22 EYLÜL 2014) Maden Kanunu gereği illerde madencilik faaliyetlerine kısıtlama getirilecek alanların belirlenmesi çalışmaları, ülke çapında birçok ilde tamamlanmış ancak, özellikle İstanbul, İzmir, Kocaeli gibi nüfusun ve planlamaların yoğun olduğu büyük şehirlerde halen sürmektedir. Bu konuda İstanbul’da yapılan çalışmaların sekreteryası Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı tarafından yürütülmektedir. Çalışmaların geldiği nokta itibariyle bilgi almak, sektör adına bu çalışmada önemli konuları kendilerine iletmek üzere Daire Başkanı Sn. Gökhan YILMAZ ‘ dan randevu alınarak, kendisi ile görüşülmüştür. Daire Başkanlığı olarak konuya yakın ilgi gösterilmiş ve konuya ilişkin hazırlanacak bir raporun kendilerine sunulmasını istenmiştir. Agrega Üreticileri Birliği olarak hazırlanan rapor 22 Eylül 2014 tarihinde yapılan toplantıda Daire Başkanlığındaki toplantıda yetkililere sunulmuştur. İstanbul’un agrega kullanımı, bu ihtiyacın karşılandığı bölgeler, yakın gelecekte İstanbul’un agrega ihtiyacı konusundaki projeksiyon, alternatif agrega kaynakları vb.. çalışmanın yer aldığı rapor ekte verilmiştir.

DEVAMINI OKU
Haberler

İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü Toplantısı

İSTANBUL ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ TOPLANTISI (29 AĞUSTOS 2014) Orman Genel Müdürlüğü tarafından toplantı konusunun “madencilik faaliyetleri orman izinlerinin 2014 yılı sonuna kadar” verilmesi olarak belirlediği ve sektör temsilcisi olarak Agrega Üreticileri Birliği’nin davet edildiği toplantıya, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Sn. Şevket KORUÇ, Sn. Melih ÇELİKKOL, Denetleme Kurulu Üyemiz Sn. İsmail HALEZEROĞLU ve Genel Sekreter Mesut ERKAN katılmışlardır. Orman Genel Müdür Yardımcısı Sn. Mehmet Zeki TEMUR’ un başkanlık ettiği toplantıda, madencilik sektöründe faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ve firma yetkilileri, yaşanan sorunları ve özellikle İstanbul, Kocaeli ve Sakarya’ da madencilik faaliyetleri orman izinlerinin 2014 yılı sonuna kadar verilmesinin yol açtığı sıkıntıları dile getirdiler. Bu konuda Bakanlık tarafından 2015 yılına ilişkin herhangi bir açıklama ve uygulama olmamasının işletmeler üzerinde oluşturduğu belirsizlik ve bu olumsuz durumun giderilmesinin son derece önemli olduğu yetkililere iletildi. Orman Genel Müdürlüğü’ nün bu konuda çalışma yaptığı en kısa sürede bu konuda açıklama yapılacağı katılımcılara iletildi.

DEVAMINI OKU
Haberler

Antakya Sektör Toplantısı

Sektör toplantıları programımız dahilinde planlanan Antakya Sektör Toplantısı 05 Haziran 2014 tarihinde Antakya/Ottoman Palas otelde gerçekleştirilmiştir. Bölgede faaliyet gösteren agrega, hazır beton üreticileri ve sektör tedarikçi firmaları temsilcilerinden 36 katılımcı ile gerçekleştirilen toplantıda, genel olarak sektörde yaşanan sorunlar ile bölgesel sorunlar ele alınmıştır. Toplantı öncesinde AGÜB Yönetim Kurulu toplantısı gerçekleştirilmiş, ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Lütfü SAVAŞ ziyaret edilmiştir. Bu doğrultuda, ülkemizin farklı bölgelerinde faaliyet gösteren üreticilerimiz ile birlikte olmayı hedeflediğimiz bu toplantılar sürdürülecektir.

DEVAMINI OKU
Haberler

TOBB Madencilik Meclisi Toplantısı

KONU : Türkiye Madencilik Meclisi Toplantı Raporu TARİH/ SAAT : 13 Ekim 2014 / 14.00 – 17.00 YER : TOBB Ankara, Sosyal Tesisler, Şefik Tokat Toplantı Salonu DAĞITIM : Türkiye Madencilik Meclisi Üyeleri ve Diğer Katılımcılar TOPLAM KATILIM : 36 Kişi Türkiye Madencilik Meclisi Toplantısı Meclis Başkanı Sayın İsmet Kasapoğlu’nun başkanlığında 13 Ekim 2014 tarihinde Birliğimiz ev sahipliğinde gerçekleştirilmiştir. Toplantı çerçevesinde aşağıda yer alan önceden belirlenen gündem maddeleri hakkında bilgi alınmış ve meclis üyelerinin değerlendirmeleri ile toplantı sona ermiştir. Soma kazası sonrasında gündeme gelmiş olan iş güvenliği ile ilgili konuları göz önüne alarak kanunda yapılması önerilen değişikliklerin içinde yatırımcıyı da koruyacak ve madencilik yatırımlarının önünü kapayan değil açan yaklaşımların da olmasının gerekliliğinin hazırlık toplantıları aşamasında dile getirildiği fakat yasa değişikliğinde buna yönelik önemli bir değişikliğin olmadığı belirtilmiştir. Gündem : 1. “İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” un madencilikle ilgili hususları 2. Orman ve Su İşleri Bakanlığınca yürürlüğe konulan Yönetmelik ve Genelgeler: a) Orman Kanununun 16.Maddesi Uygulama Yönetmeliği b) 2014/1 Sayılı Genelge (Biyolojik Çeşitlilikle ilgili) 3. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanmış olan yönetmelik Taslakları: a) Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği Taslağı ile ilgili görüş, değerlendirme ve teklifler b) Maden Atıkları Yönetmeliği Taslağı ile ilgili görüş, değerlendirme ve teklifler 4. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca hazırlanan 3213 sayılı Maden Kanununda Değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı ile ilgili görüşler 5. Madencilik Faaliyetleri Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Taslakla ilgili görüşler 6. 3573 Sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkındaki Kanun ve Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılmasına Dair Yönetmelik Konusunda yapılan çalışmalar. Toplantı raporu ekte bilgilerinize sunulmuştur.

DEVAMINI OKU
Haberler

Madencilik Sektörü Başkanlar Konseyi Genel Kurulu

Madencilik Sektörü Başkanlar Konseyi Genel Kurulu 21 Ekim 2014 tarihinde yapıldı Madencilik Sektörü Başkanlar Konseyi’ nin 21 Ekim 2014 tarihinde yapılan Genel Kurulunda; Alınan Kararlar ile oluşan Yönetim ve Denetleme Kurulu Üyeleri aşağıda sunulmuştur. Seçilen Yönetim Kurulunun aynı tarihte yapılan ilk toplantısında Altın Madencileri Derneği Başkanı Sn. Ümit AKDUR Yönetim Kurulu Başkanı seçilmiştir. Genel Kurulda alınan kararlar ile bugün itibariyle oluşan yönetim ve denetim kurulu üyeleri 1. Genel Kurulda Alınan Kararlar  Bütçe tasarısında belirlenen giderlerin karşılanabilmesi için Tüzüğün 9.1 maddesinde belirtilen üye aidatlarının arttırılması ve 9.2 maddesinde belirtilen kurucu üyeler dışındaki üyeler için giderlere katkı paylarının arttırılması için Yönetime Kuruluna yetki verilmiştir.  Madencilik Sektörü Başkanlar Konseyi Birliği’nin kuruluşundan günümüze kadar görev üstlenen Sn. İsmet KASAPOĞLU, Sn. Dr. İhsan BOZDOĞAN, Sn. Yener CANDER ve Mehmet Yunus ŞAHİN’ in Tüzüğün 8 inci maddesi uyarınca Onursal Üyeliği Genel Kurulca kararlaştırılmıştır. 2. Birliğin Yönetim ve Denetleme Kurulları Asıl Üyeleri aşağıda belirtilmiştir. Yönetim Kurulu 1. Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği 2. İç Anadolu Madenciler Derneği 3. Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği 4. Altın Madencileri Derneği 5. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği 6. Türkiye Madenciler Derneği 7. Ege Bölgesi Madenciler Derneği Denetleme Kurulu 1. Hasan Hüseyin KAYABAŞI (Kurucu Üye) 2. Dünya Madencilik Kongresi Türk Milli Komitesi 3. Türkiye Maden – İş Sendikası Haberler MYK KAPSAMINDA HAZIRLAMAKTA OLDUĞUMUZ ULUSAL YETERLİLİĞİN PİLOT SINAVINI GERÇEKLEŞTİRDİK. MYK KAPSAMINDA HAZIRLAMAKTA OLDUĞUMUZ ULUSAL YETERLİLİĞİN PİLOT SINAVINI GERÇEKLEŞTİRDİK. AGREGA BÜLTENİ DERGİSİNİN 19. SAYISI YAYINLANDI. AGREGA BÜLTENİ DERGİSİNİN 19. SAYISI YAYINLANDI. BETON VE BETON BİLEŞENLERİ SEMİNERİ DÜZENLENDİ. BETON VE BETON BİLEŞENLERİ SEMİNERİ DÜZENLENDİ. TOBB TÜRKİYE MADENCİLİK MECLİSİ TOPLANDI. TOBB TÜRKİYE MADENCİLİK MECLİSİ TOPLANDI. Agrega Bülteni Dergisi 18. Sayısı Yayınlandı Agrega Bülteni Dergisi 18. Sayısı Yayınlandı TASLAK ULUSAL YETERLİLİK GÖRÜŞ SÜRECİ TASLAK ULUSAL YETERLİLİK GÖRÜŞ SÜRECİ Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Şevket KORUÇ, Madencilik Türkiye dergisine COVID-19 sürecinin sektörümüze olan etkileriyle ilgili değerlendirmede bulundu. Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Şevket KORUÇ, Madencilik Türkiye dergisine COVID-19 sürecinin sektörümüze olan etkileriyle ilgili değerlendirmede bulundu. Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu (YÜF) üyeleri olarak, Giresun Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencilerine web semineri düzenledik. Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu (YÜF) üyeleri olarak, Giresun Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencilerine web semineri düzenledik. Ramazan Bayramınızı Kutlar, Sevdiklerinizle Birlikte Sağlıklı Mutlu ve Nice Bayramlar Geçirmenizi Dileriz. Ramazan Bayramınızı Kutlar, Sevdiklerinizle Birlikte Sağlıklı Mutlu ve Nice Bayramlar Geçirmenizi Dileriz. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun

DEVAMINI OKU


KULLANIM KOŞULLARI VE YASAL UYARI

YASAL UYARI
AGÜB Web Sitesi'ni ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. İşbu site üzerinde her tür kullanım ve tasarruf yetkisi AGÜB'a ait olup, siteye girmek ve kullanmakla sitenin kullanım ve sözleşme koşullarını kabul etmiş olursunuz.

AGÜB, sözleşme şartları da dahil olmak üzere, site ve site uzantılarında mevcut her türlü koşulu ve bilgiyi önceden herhangi bir ihtara gerek kalmadan değiştirme hakkını saklı tutar.

Site sayfalarını, şahsi herhangi bir bilgi vermeden ziyaret edebilir, hizmetlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Web sitesinde yer alan her türlü içerik, resim ve açıklama sadece duyuru ve bilgi verme amaçlı olarak sağlanmakta olup; bu bilgilerin hatasız olması için her türlü tedbir alınmış olmakla birlikte yeterlilikleri garanti edilmemekte herhangi bir zamanda tam, güncel, doğru ve eksiksiz olduğu konusunda taahhüt verilmemektedir. Bu nedenle web sitesinde yer alan içerikteki eksikliklerden ya da bu içeriklere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak doğrudan veya dolaylı her türlü maddi/manevi zararlar ve masraflardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zarar ve masraflardan AGÜB sorumlu tutulamaz.

Güncel ve geçerli bilgiler için AGÜB ile temasa geçebilirsiniz.


GİZLİLİK
Web sitesinde paylaşmış olduğunuz bilgileriniz (CV Gönderme, İş Başvurusu ve Diğer Paylaşılan Her şey.) sisteme kaydedilmekte ve AGÜB gizlilik politikasına uygun olarak muhafaza edilmektedir. AGÜB web sitesine giren ve sitede paylaşılan her bilgi, her ziyaretçi için geçerli olmakla birlikte, paylaştığı kişisel bilgilerin çeşitli araştırmalarda ve değerlendirmelerde kullanılabileceğini kabul etmiş sayılmaktadır.


FİKRİ MÜLKİYET
Aksi belirtilmediği takdirde işbu sitede yer alan bilgi, içerik, logo ve görseller ile yazılımların fikri mülkiyeti ve/veya telif hakları AGÜB'a aittir. AGÜB tüm bu haklarını saklı tuttuğundan, yazılı izni olmadıkça bunların kopyalanması, çoğaltılması, yayınlanması, değiştirilmesi, dağıtılması ve/veya satılması yasaktır.


SORUMLULUĞUN SINIRLANDIRILMASI
Sitemizde yer alan her türlü grafikler ve/veya tüm içerik AGÜB tarafından genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Bu nedenle bu internet sitesinde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak doğrudan veya dolaylı her türlü maddi/manevi zararlar ve masraflardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zarar ve masraflardan dolayı AGÜB sorumlu değildir.

Web sitesi üzerinden başka sitelere link verilmesi halinde AGÜB, link verilen sayfalardaki bilgilerin doğruluğunu taahhüt etmemekte; bu hizmetlerin kullanımı konusunda bir sorumluluk almamakta ve herhangi bir tavsiyede bulunmamaktadır.

Site ve içeriğindeki bilgilerin kullanımından doğabilecek ihlallerde, Türkçe olarak yazılmış olan Yasal Uyarı ve Gizlilik metni esas alınacak olup, böyle bir durumda AGÜB her türlü hukuki haklarını kullanacağını taahhüt eder.